Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Թուրքմենստանի նորանշանակ դեսպանը 04/01/2015   16:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Թուրքմենստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամեդնիյազ Մաշալովը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպան Մաշալովին՝ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել դեսպանի բարձր ու պատասխանատու աշխատանքում:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ պատմականորեն ձևավորված հայ-թուրքմենական բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի հիման վրա ձևավորված միջպետական երկխոսությունը տարեցտարի ամրապնդվում է, ինչին զգալիորեն նպաստում են բարձր մակարդակի փոխայցելություններն ու դրանց շրջանակներում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները:
Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ Մուհամեդնիյազ Մաշալովը պաշտոնավարման ընթացքում կանի ամեն հնարավորը՝ առավել ակտիվացնելու և խորացնելու առևտրատնտեսական, հումանիտար ու այլ ոլորտներում Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև փոխգործակցությունը:
Դեսպան Մաշալովը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին շնորհավորանքի ու բարեմաղթանքների համար և վստահեցրել, որ իր աշխատանքը նպատակաուղղված կլինի երկու երկրների նախագահների միջև բարձր մակարդակով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների, բազմաթիվ ոլորտներում ստորագրված փաստաթղթերի իրագործմանը, որոնք միտված են ավելի ամրապնդելու և զարգացնելու երկկողմ կապերը բոլոր բնագավառներում:

Президент Армении обсудил с новым послом Туркменистана двустороннее сотрудничество 04/01/2015   17:30  |  Лента новостей
Президенту Сержу Саргсяну сегодня вручил свои верительные грамоты новоназначенный Чрезвычайный и полномочный посол Туркменистана в Республике Армения Мухаммеднияз Машалов. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент поздравил посла Машалова с началом дипломатической миссии в Армении и пожелал ему успехов на ответственном посту. Серж Саргсян подчеркнул, что сформировавшийся на основе исторически сложившейся армяно-туркменской дружбы и взаимном уважении межгосударственный диалог из года в год укрепляется, чему ощутимо способствуют взаимные визиты на высоком уровне и достигнутые в их рамках договоренности.
Президент Армении выразил надежду, что в ходе осуществления своей дипломатической миссии посол Машалов сделает все возможное для дальнейшей активизации и углубления сотрудничества между Арменией и Туркменистаном в торгово-экономической, гуманитарной и других сферах.
Посол Машалов поблагодарил главу государства за поздравления и добрые пожелания и заверил, что его работа будет направлена на реализацию договоренностей, достигнутых на высоком уровне между президентами двух стран, подписанных в многочисленных сферах документов, которые направлены на укрепление и развитие двусторонних связей во всех сферах.