Ապրիլի 19-ից 26-ը Նևադայում հայտարարվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի շաբաթ 04/01/2015 10:41 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ Նևադայի նահանգապետ Բրայեն Սանդովալը հռչակագիր է ստորագրել, որի համաձայն ապրիլի 19-ից 26-ը Նևադայում հայտարարվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի շաբաթ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Նույնաբովանդակ հռչակագրով է հանդես եկել նաև Նևադայի փոխնահանգապետ, Նահանգային սենատի նախագահ Մարկ Հաթչիսոնը: Երկու հռչակագրերում ԱՄՆ նախագահին և Կոնգրեսին կոչ է արվում ճանաչել հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված վայրագությունները և Թուրքիային ստիպել ճանաչել պատմական փաստերը:
«Հայերի ծրագրված սպանությունը և տեղահանությունը, որ տեղի են ունեցել 1915-1923թթ., խլել են 1,5 մլն մարդու կյանք, տեղահանվել են ավելի քան 500 հազար հայեր: Շատերը հաստատվել են ԱՄՆ-ում, և այսօր Նևադայում է ապրում աճող և ակտիվ հայ համայնք, որը ծայրահեղ անարդարությունից հետո գոյատևելու և վերապրելու վառ օրինակ է», - գրված է Նևադայի նահանգապետ Բրայեն Սանդովալի հռչակագրում:
Իբրև Նևադայի նահանգապետի տեղակալ և նահանգային սենատի նախագահ` Մարկ Հաթչիսոնն, իր հերթին, Նևադայի բնակիչներին կոչ է արել բարձրացնել Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկումը և մասնակցել անմեղ զոհերի հիշատակի միջոցառումներին:

Период с 19 по 26 апреля объявлен в Неваде неделей памяти жертв Геноцида армян 04/01/2015   11:26  |  Актуальная тема
По случаю 100-й годовщины Геноцида армян губернатор Невады Брайан Сандовал подписал декларацию, согласно которой перод с 19-го по 26-е апреля объявлен в Неваде неделей памяти жертв Геноцида армян.
С декларацией аналогичного содержания выступил также заместитель губернатора Невады, председатель сената штата Марк Хатчисон. В обоих документах содержится призыв к президенту и Конгрессу США признать совершенные против армянского народа варварства и заставить Турцию признать исторические факты.
Спланированное убийство и депортация армян, имевшие место с 1915 по 1923 годы, унесли жизни 1,5 млн. человек, было выдворено более 500 тыс. армян. Многие из них оказались в США, и сегодня в Неваде проживает растущая и активная армянская община, которая является ярким примером выживания и возрождения после крайней несправедливости”, – говорится в декларации Брайана Сандовала.
Марк Хатчисон как заместитель губернатора Невады и председатель сената штата призвал жителей Невады повысить уровень информированности о Геноциде армян и принять участие в памятных мероприятиях.