Վարդան Պետրոսյանի վթարի գործով վերաքննիչ բողոքի քննությունը մեկնարկեց, բայց չավարտվեց 04/01/2015   15:22  |  Քրեական խրոնիկոն
Վարդան Պետրոսյանի գործով տուժող կողմի փաստաբան Ռուբեն Բալոյանի և մեղադրող դատախազ Արթուր Սարգսյանի վերաքննիչ բողոքի քննությունն այսօր վերաքննիչ դատարանում հետաձգվեց ևս 20 օրով: Բանն այն է, որ Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանները միջնորդեցին հետաձգել դատական նիստը, որպեսզի ֆրանսաբնակ փաստաբաններ Մարի Lոռ Դոզեն և Ժիրայր Չոլակյանը կարողանան ստանալ առաջին ատյանի դատարանի վճռի թարգմանված տարբերակը և իրենց դիրքորոշումները հայտնել դրա վերաբերյալ։
«Խնդրում եմ՝ երկու շաբաթով հետաձգել դատական նիստը, որպեսզի փաստաբաններն ստանան դատական ակտը և բողոքարկեն կամ չբողոքարկեն առաջին ատյանի դատարանի որոշումը»,- ասաց փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը` հավելելով, որ նրանք դատավճռի իրենց օրինակն ստացել են միայն մարտի 2-ին, ուստի՝ օրենքով նախատեված մեկամսյա ժամկետը չի էլ լրացել:
Տուժող կողմի շահերի ներկայացուցիչ ռուբեն Բալոյանը, ի դեպ, նույնպես դեմ չէր, նիստը հետաձգելուն, անգամ առաջարկեց այն 1 ամսով հետաձգել, որպեսզի դատավարական կողմերից որևէ մեկի իրավունքը չխախտվի, և բոլորը կարողանան պատշաճ ծանոթանալ առաջին ատյանի դատարանի որոշմանը, նաև՝ իրենց ներկայացրած վերաքննիչ բողոքին, որը նույնպես մեծ ծավալ ունի:
Սակայն դատարանը Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանների միջնորդությունը բավարարեց` նիստը 20 օրով հետաձգելով: Դատական հաջորդ նիստը նշանակվեց ապրիլի 21-ին:
Ի դեպ, դատարանում այսօր ներկաների ուշադրությունից չվրիպեց մի հետաքրքիր հանգամանք: Վարդան Պետրոսյանը, որ դատարան էր բերվել ձեռնաշղթայով, դատական նիստի ավարտին դարձյալ պարզեց ձեռքերը, որպեսզի ուղեկցող ոստիկանը հագցնի ձեռնաշղթան:
Բայց վերջինը հրաժարվեց դատարանի դահլիճում ձեռնաշղթաները հագցնել` դերասանին դահլիճից դուրս ուղեկցելով:

Апелляционный суд Армении перенес на 21 апреля рассмотрение жалобы по делу о ДТП с участием актера Вардана Петросяна 04/01/2015   16:29  |  Криминальная хроника
Апелляционный суд Армении отложил на 20 дней рассмотрение жалобы адвоката потерпевшей стороны Рубена Балояна и поддерживающего в суде обвинение прокурора Артура Саркисяна по делу о ДТП с участием известного актёра Вардана Петросяна. Дело в том, что адвокаты Петросяна ходатайствовали перед судом о предоставлении адвокатам сатирика из Франции Мари Дозен и Жирайру Чолакяну времени на получение перевода текста приговора суда нижестоящей инстанции, после чего они смогут высказать свою позицию касательно этого.
Следующее заседание суда состоится 21 апреля.
Суд первой инстанции Котайкской области Армении 29 января приговорил Вардана Петросяна к 5 годам заключения, а также лишил его водительских прав сроком на два года.
Вардану Петросяну было предъявлено обвинение по ч.3 ст. 242 УК РА (“нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортного средства, повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц ”), предусматривающее лишение свободы на срок от четырех до десяти лет.
16:54 21/11/2014  |  Криминальная хроника Адвокаты актера Вардана Петросяна поведали суду о “дежурном понятом” и “уголовно наказуемом деянии” следователя