Տեղի է ունեցել խորհրդարանների նախագահների հանդիպումը 03/31/2015   10:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 30-ին Ազգային ժողովի «Ոսկեզօծ» դահլիճում տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի եւ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հանդիպումը, որին մասնակցել են ԱԺ փոխնախագահները, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները, խմբակցությունների ղեկավարները եւ ռուսական պատվիրակության անդամները: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, հույս է հայտնել, որ այս այցը նույնպես կխթանի մեր երկրների միջպետական հարաբերությունները, կնպաստի հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդմանը: Նա նշել է, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դաշնակցային ռազմավարական գործընկերության հիմքում երկու եղբայրական ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն է, մշակութային եւ հոգեւոր մտերմությունը:
Աժ նախագահը կարեւորել է Ռուսաստանի կառուցողական դերը տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման հարցում, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 100-րդ տարելիցին՝ Գալուստ Սահակյանը փաստել է, որ այդ ոճրագործությունը պետք է ճանաչվի եւ դատապարտվի ողջ հանրության կողմից:
ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը, խոսելով Ռուսաստան-Հայաստան միջպետական հարաբերությունների մասին, նշել է, որ դրանք գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ զարգանում են բավականին դինամիկ:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին՝ Սերգեյ Նարիշկինը նշել է, որ ոգեկոչման միջոցառումներին կմասնակցեն ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Պետական դումայի պատգամավորներ: Պետդումայի խոսնակը նշել է, որ առաջիկայում կընդունվի համապատասխան փաստաթուղթ, որը կարտահայտի ռուսական կողմի վերաբերմունքը պատմական այդ իրողության նկատմամբ:
Սերգեյ Նարիշկինը կարեւորել է նաեւ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակին նվիրված միջոցառումների անցկացումը Հայաստանում եւ բարեկամ հայ ժողովրդի անուրանալի դերն այդ մեծ հաղթանակի գործում:

Президент России и депутаты Госдумы примут участие в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян 03/31/2015   11:05  |  Лента новостей
Президент РФ Владимир Путин примет участие в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян, которые пройдут в Ереване 22-24 апреля. О визите Путина сообщил спикер Госдумы РФ Сергей Нарышкин на состоявшейся в понедельник встрече с главой Национального Собрания Армении Галустом Саакяном в Ереване, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Сергей Нарышкин также проинформировал, что участвовать в мероприятиях планируют и депутаты Госдумы России. По словам российского спикера, вскоре будет принят соответствующий документ, выражающий отношение российской стороны к этой исторической реальности.
С.Нарышкин также подчеркнул проведение в Армении мероприятий, посвященных одержанной в Великой Отечественной войне победе, и неоспоримую роль армянского народа в этой великой победе.
Говоря о межгосударственных отношениях двух стран, Нарышкин отметил, что они находятся на высоком уровне и развиваются довольно динамично.
В свою очередь спикер НС Армении выразил надежду, что визит Сергея Нарышкина укрепит межгосударственные отношения двух стран, особенно способствуя дальнейшему упрочению межпарламентского сотрудничества. Он отметил, что в основе союзнического стратегического партнерства Армении и России – вековая дружба, культурная и духовная близость двух братских народов.
Галуст Саакян, коснувшись 100-й годовщины Геноцида армян, особо отметил, что это преступление должно быть признано и осуждено всем мировым сообществом.
Спикер армянского парламента подчеркнул конструктивную роль России в укреплении региональной безопасности, в частности в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.