Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորի կողմից 20.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու գործի նախաքննությունն ավարտվել է 03/30/2015 13:34 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել և հիմնավորվել է, որ ՀՀ Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Խաչատուր Խաչատրյանը 2014թ. հուլիսի 23-ին կայացրած որոշմամբ վարույթ է ընդունել բանկի կողմից «Զոսեկար» ՍՊԸ-ին հարկադրված սնանկ ճանաչելու մասին դիմումը և 2014թ. հոկտեմբերի 2-ին վճիռ կայացրել ՍՊԸ-ին սնանկ ճանաչելու վերաբերյալ:
Ըստ ՀՔԾ լրատվական ծառայության հաղորդագրության՝ 2014թ. հոկտեմբերի 2-ի դրությամբ «Զոսեկար» ՍՊԸ-ի պարտքը բանկի հանդեպ կազմել է շուրջ 517 մլն 940 հազ. ԱՄՆ դոլար, իսկ ՍՊԸ-ի պարտավորությունների կատարումն ապահովված է եղել անշարժ գույքի գրավադրմամբ:
Դատավորը, սնանկության հետագա գործընթացում ինչպես իր լիազորությունների շրջանակում հիշյալ ՍՊԸ-ի տնօրեն Ս. Կարապետյանի օգտին գործողություններ կատարելու, այնպես էլ պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու ազդեցությունն օգտագործելով, ՍՊԸ-ի վարկային պարտավորությունների կատարումն ապահովելու նպատակով բանկում գրավադրված անշարժ գույքն աճուրդի եղանակով վաճառքի գործընթացը մինչև 2015թ. մարտ երկարաձգելու, այդ կերպ` Ս. Կարապետյանին գրավադրված գույքը ձեռք բերելու հնարավորություն ընձեռելու դիմաց 2014թ. նոյեմբերին նրանից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով` 10 հազ. ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Դատավորի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու պահանջին ՍՊ ընկերության տնօրենը համաձայնել է: Վերջինիս հետ կայացած մյուս հանդիպումների ժամանակ դատավոր Խ. Խաչատրյանը ավելացրել է սահմանված կաշառքի չափը և 2014թ. դեկտեմբերի 20-ին պահանջել ու 2014թ. դեկտեմբերի 25-ին` ժամը 18.30-ի սահմաններում, հիշյալ դատարանի իր աշխատասենյակում Ս. Կարապետյանից անձամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 9 մլն 186 հազ. ՀՀ դրամին համարժեք 20 հազ. ԱՄՆ դոլար կաշառք, որից անմիջապես հետո տեղում բռնվել է ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից:
Հիշեցնենք, որ դատավոր Խաչատուր Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, և վերջինիս նկատմամբ մինչդատական վարույթում որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է, և գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:

В Армении завершено предварительное следствие по делу против судьи областного суда, обвиняемого в получении взятки в $20 тыс. 03/30/2015 14:48 | Криминальная хроника
Завершено предварительное следствие по уголовному делу в отношении судьи областного суда Армении, обвиняемого во взяточничестве. Дело с обвинительным заключением передано прокурору для его утверждения и отправки в суд.
Предварительным следствием по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе Армении, установлено и обосновано, что судья общей юрисдикции Лорийской области Хачатур Хачатурян решением от 23 июля 2014 года принял к производству заявление банка о признании ООО “Зосекар” банкротом и 2 октября 2014 года вынес постановление о признании компании банкротом.
Как сообщается на официальном сайте ССС РА, по состоянию на 2 октября 2014 года долг ООО “Зосекар’ составлял 517 млн. 940 тыс. долларов США, а способом обеспечения выполнения обязательств компанией являлся залог недвижимости.
Судья в ходе дальнейшей процедуры банкротства, используя свои полномочия и должностное положение для совершения действий в пользу директора ООО С. Карапетяна, в ноябре 2014 года потребовал от него особо крупную взятку в размере 10 тыс. долларов в обмен на предоставление С. Карапетяну возможности приобрести заложенное имущество.
Директор компании согласился на требования судьи. Однако в ходе одной из последовавших за этим встреч судья увеличил сумму взятки. 25 декабря 2014 года судья получил лично от С. Карапетяна сумму в размере $20 тыс. ( 9 млн. 186 тыс. долларов), после чего был задержан сотрудниками Службы национальной безопасности РА.
Напомним, Хачатуру Хачатряну предъявлено обвинение по пп. 2 и 3 ч.4 ст. 311() УК. В отношении него в ходе досудебного производства была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.