Քննչական կոմիտեի կայք-էջը գործում է 03/30/2015   13:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախաձեռնությամբ և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ մարտի 28-29-ին Ծաղկաձորում տեղի ունեցավ ՀՀ քննչական կոմիտեի դերի և գործառույթների վերաբերյալ սեմինար:
Սեմինարը մեկնարկվեց Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայք-էջի գործարկման մասին հայտարարությամբ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանի ներկայացմամբ՝ այցելելով investigative.am՝ հանրավոր է ոչ միայն ընդհանուր տեղեկություն ստանալ Քննչական կոմիտեի մասին, այլև՝ ոլորտը կարգավորող նորմերի և սկզբունքների վերաբերյալ:
«ՀՀ քննչական կոմիտեն նախաքննություն իրականացնող մարմին է՝ կոչված պաշտպանելու հանցագործությունից տուժած քաղաքացիների իրավունքները։
Քննության ընթացքում հաճախ օրենքով նախատեսված կարգով սահմանափակվում են քաղաքացիների իրավունքները և շատ կարևոր է, որ այդ սահմանափակումների ընթացքում տեղի չունենան հանիրավի խախտումներ։
Քննության այս առանձնահատկությունը նկատի ունենալով՝ կոմիտեի նախագահը հստակ պահանջ էր ներկայացրել, որ կայքը պետք է լինի ոչ միայն տեղեկատվական, այլ նաև՝ իրազեկող, և կայքում առանձին բաժիններ են նախատեսված՝ քրեական դատավարության ընթացքում մեր քաղաքացիներին իրենց իրավունքներն ու պարտականությունները պարզաբանելու համար»,- ասաց Ս.Տռուզյանը։
Առանձին բաժիններում ներկայացված են քրեական դատավարության մասնակիցների, կողմերի պարտականությունների, քրեական գործ հարուցելու առիթների, խոցելի խմբերի՝ կասկածյալի, մեղադրյալի, տուժողի, վկայի իրավունքների ու պարտականությունների, ինչպես նաև անչափահասների իրավունքների ու պարտականությունների մասին ևս տեղեկություններ ստանալու վերաբերյալ  տեղեկատվություն:
Կայքը դեռևս փորձարկման փուլում է:
15:10 18/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՕմբուդսմենը և Քննչական կոմիտեի նախագահը ստորագրել են Փոխըմբռնման հուշագիր
14:06 13/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ՝ ուսումնասիրվել է «A4» ֆորմատի թղթի գնման գործընթացը. Դեպարտամենտի ղեկավարին հայտարարվել է նկատողություն
17:59 23/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈստիկանության եւ ՊՆ-ի քննչական ստորաբաժանումների համար 2014 թ. պետական բյուջեով նախատեսված հատկացումներն ուղղվել են ՀՀ քննչական կոմիտեին

Следственный комитет Армении запустил свой официальный веб-сайт 03/30/2015   14:14  |  Лента новостей
Запущен официальный сайт Следственного комитета Армении(СК РА). О запуске интернет-ресурса было объявлено на семинаре, состоявшемся 28-29 марта в Цахккадзоре по инициативе СК РА и при поддержке ереванского офиса ОБСЕ. Семинар был посвящен роли и функциям СК Армении.
По словам советника главы СК РА Соны Трузян, на сайте investigative.am можно получить не только общую информацию о деятельности Следственного комитета, но и ознакомиться с регулирующими сферу нормами и принципами.
СК РА - орган, осуществляющий предварительное следствие, который призван защитить права граждан, пострадавших от преступлений.
В ходе следствия права граждан зачастую в установленном законом порядке ограничиваются и весьма важно, что при вышеупомянутых ограничениях не имели место нарушения.
“С учетом этой особенности следствия, руководитель Следственного комитета потребовал создать веб-сайт, который будет не только предоставлять информацию, но и ознакамливать. На сайте предусмотрены разделы, разъясняющие гражданам их права и обязанности в ходе уголовного судопроизводства”, - сказала Сона Трузян.
В отдельных разделах размещена информация касательно получения сведений о правах и обязанностях участников уголовного судопроизводства, поводах и основаниях для возбуждения уголовного дела, а также правах и обязанностях несовершеннолетних и т.д.