Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինին 03/30/2015 18:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային գործընկերությանը, համագործակցության բոլոր ոլորտները ներառող երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Երկուստեք ընդգծվել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային փոխգործակցության ամրապնդման գործում կարևոր տեղ են զբաղեցնում միջխորհրդարանական հարաբերությունները, որոնք արդյունավետորեն դրսևորվում են նաև միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակներում:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի երկարամյա գործունեության շնորհիվ միջխորհրդարանական կապերը Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ձեռք են բերել կայուն և դինամիկ բնույթ:
Հանձնաժողովի նիստերի ընթացքում քննարկվող հարցերը, Հանրապետության Նախագահի խոսքով, վերաբերում են երկու երկրների փոխգործակցության ամենատարբեր ոլորտներին և օժանդակում են օրենսդրական հիմքերի ստեղծմանը՝ ապահովելով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջպետական համագործակցության ներդաշնակ զարգացումը:
Սերժ Սարգսյանը և Սերգեյ Նարիշկինն անդրադարձել են նաև հայ-ռուսական առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը ինտեգրացիոն նոր գործընթացների համատեքստում: Կողմերն ընդգծել են, որ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելով՝ Հայաստանը և Ռուսաստանը փոխշահավետ գործընկերությունը բարձրացրել են որակապես նոր մակարդակի, և անհրաժեշտ է անել ամեն հնարավորը, որպեսզի այդ ինտեգրացիոն միավորումը լիարժեքորեն օգտագործվի ի նպաստ երկու բարեկամ ժողովուրդների բարօրության:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային արդի խնդիրների ու մարտահրավերների, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասի կայունությանն ու անվտանգությանը վերաբերող հարցերի շուրջ:

Президент Армении и спикер Госдумы РФ обсудили широкий спектр вопросов двустороннего сотрудничества 03/30/2015   18:56  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял находящегося с рабочим визитом в Ереване председателя Государственной Думы Федерального собрания РФ Сергея Нарышкина. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Собеседники обсудили армяно-российское стратегическое партнерство и широкий спектр вопросов повестки двусторонних отношений, который охватил все сферы сотрудничества.
Стороны подчеркнули, что в деле укрепления взаимодействия между Арменией и РФ важное место занимают межпарламентские отношения, которые эффективно проявляются и в рамках Парламентских Ассамблей международных организаций.
Серж Саргсян подчеркнул, что благодаря многолетней деятельности межпарламентского сотрудничества между Национальным Собранием РА и Федеральным Собранием РФ, армяно-российские межпарламентские связи приобрели стабильный и динамичный характер.
Обсуждаемые на заседаниях комиссий вопросы, по словам главы армянского государства, касаются различных сфер двустороннего взаимодействия и содействуют созданию законодательных основ, обеспечивая гармоничное развитие межгосударственного сотрудничества между Арменией и Россией.
Серж Саргсян и Сергей Нарышкин коснулись также развития армяно-российских торгово-экономических отношений в контексте новых процессов. Стороны подчеркнули, что с членством в Евразийском экономическом союзе Армения и Россия вывели взаимовыгодное сотрудничество на качественно новый уровень, и следует предпринять все возможное, чтобы полноценно использовать этот интеграционный альянс во благо двух дружественных народов.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями относительно актуальных международных и региональных проблем и вызовов, в том числе вопросов, касающихся стабильности и безопасности на Южном Кавказе.