ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում կոնսենսուսով ընդունվեց Հայաստանի ներկայացրած Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևը 03/28/2015   10:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
2015 թվականի մարտի 27-ին Ժնևում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 28-րդ նստաշրջանում կոնսենսուսով ընդունվեց Հայաստանի նախաձեռնած Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևը («Prevention of genocide»): Այս մասին հայտնոջմ է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հայաստանին միացան և բանաձևը համահեղինակեցին վաթսունչորս պետություն, որոնք ներկայացնում են Մարդու իրավունքների խորհրդի տարածաշրջանային բոլոր խմբերը: Բանաձևը համահեղինակելու համար բաց կմնա դեռևս երկու շաբաթ:
Բանաձևը վերահաստատում է, որ ցեղասպանության և մարդկության դեմ ոճրագործությունների անպատժելիությունը խրախուսում է նման հանցագործությունների կրկնությունը և լուրջ խոչընդոտ է հանդիսանում միջազգային խաղաղության և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ ժողովուրդների համգործակցության համար և ընդգծում է անպատժելիության դեմ պայքարը՝ որպես կանխարգելման կարևոր գործիք:
Հայաստանի նախաձեռնած բանաձևում ընդգծվում է, որ ցեղասպանության հանցագործության ժխտման և արդարացման փորձերը վտանգում են անպատժելիության դեմ պայքարը, խոչընդոտում են ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված ջանքերին:
Բանաձևում վերահաստատվում է Համընդհանուր պարբերական դիտարկման մեխանիզմների կարևորությունը` հրավիրելով պետություններին իրենց ազգային զեկույցներում ներկայացնելու տեղեկատվություն ցեղասպանության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի մասին:
Բանաձևը կոչ է անում ՄԱԿ-ի անդամ երկրներին՝ ցեղասպանությունների կանխարգելման նպատակով ամրապնդել համագործակցությունը գործող մեխանիզմենրի շրջանակներում, ցեղասպանությունների վերաճելու հավանականություն ունեցող մարդու իրավունքների զանգվածային, լուրջ և պարբերական խախտումները կանխելու նպատակով:
Փաստաթուղթն ընգծում է կրթության կարևորությունը ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում և կոչ է անում անդամ երկրների կառավարություններին համապատսպան կրթական ծրագրերի միջոցով նպաստել ցեղասպանությունների իրազեկմանը և դրանց միջոցով կանխարգելմանը:
Որպես կանխարգելիչ միջոցառում բանաձևը կոչ է անում ՄԱԿ-ի անդամ երկրների կառավարություններին սահմանել անցյալում կատարված ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակի ազգային օրեր` որպեսզի նման հանցագործությունները երբեք չմոռացվեն և բոլորը հնարավորություն ունենան անցյալի դասերի հիման վրա նպաստել առավել ապահով ապագայի կերտմանը:
Բանաձևով Մարդու իրավունքների խորհուրդն առաջարկում է ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեային դեկտեմբերի 9-ը՝ Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժման մասին կոնվենցիայի ընդունման օրը, սահմանել ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի օր:
Բանաձևի համաձայն, նախատեսվում է նաև ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով համակարգողների համաշխարհային ցանցի ստեղծում:
Հատկանշական է, որ Հայաստանի նախաձեռնությամբ միջազգային այս կարևոր բանաձևն ընդունվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին:
13:00 19/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«100 դուռ». Յուրօրինակ ուխտագնացություն՝ դեպի հայկական եկեղեցիներ. Panorama

Совет ООН по правам человека принял инициированную Арменией резолюцию о предотвращении геноцидов 03/28/2015 13:14 | Лента новостей
Инициированная Арменией резолюция («Prevention of genocide») о предотвращении геноцидов принята на основе консенсуса в ходе состоявшейся в Женеве 27 марта 2015 года 28-й сессии Совета ООН по правам человека.
Как передает пресс-служба Министерства иностранных дел Армении, к Армении присоединились и соавторами резолюции стали 64 государства, которые представляют все региональные группы Совета ООН по правам человека. Резолюция останется открытой для соавторства еще две недели.
Резолюция вновь подтверждает, что безнаказанность геноцидов и преступлений против человечности поощряет повторение подобных злодеяний и является серьезным препятствием для сотрудничества народов в деле обеспечения международного мира и безопасности, а также акцентирует внимание на борьбе с безнаказанностью в качестве важного инструмента предотвращения.
В инициированной Арменией резолюции подчеркивается, что попытки отрицать и оправдать преступление геноцида ставят под угрозу борьбу с безнаказанностью, препятствуют усилиям, направленным на предотвращение геноцидов.
В резолюции вновь подтверждается важность механизмов всеобщего периодического мониторинга и содержится призыв к государствам о представлении в своих национальных докладах информации о шагах, предпринятых в направлении предотвращения геноцидов и других массовых преступлений.
Резолюция призывает страны-члены ООН укрепить в рамках действующих механизмов сотрудничество с целью предупреждения геноцидов и предотвращения массовых, серьезных и систематических нарушений прав человека, заключающих в себе тенденцию к перерождению в геноцид.
Документ подчеркивает важность образования в деле предупреждения геноцидов и призывает правительства государств-членов ООН посредством соответствующих учебных программ содействовать информированию о геноцидах и их предупреждению.
В резолюции правительствам государств-членов ООН предлагается в качестве превентивной меры установить национальные дни памяти жертв совершенных в прошлом геноцидов для того, чтобы подобные преступления никогда не были преданы забвению и у всех была возможность на основе уроков прошлого способствовать построению более безопасного будущего.
Совет по правам человека посредством данной резолюции предлагает Генеральной Ассамблее ООН провозгласить 9 декабря Днем принятия Конвенции о предотвращении и наказании преступления геноцида, Днем памяти жертв преступления геноцида.
Согласно резолюции, планируется также создать всемирную сеть координаторов по вопросам предотвращения геноцидов.
Примечательно, что инициированная Арменией столь важная международная резолюция принята в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян.