Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Արտերկրի հույների խորհրդի պատվիրակության անդամներին 03/27/2015 15:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 27-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Արտերկրի հույների խորհրդի պատվիրակության անդամներ Ֆոտի Չիտլիդիսին, Վադիմ Անաստասիադիին, Սոֆյա Պրոկոպիդուին, Արկադի Խիտարովին, Աննա Խիտարովային, Էդուարդ Պոլատովին եւ հույն հայտնի պատմաբան Կոնստանտինոս Ֆոտիադիսին:
Ինչպես տեղեկացնում են ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովին եւ նախաձեռնության հեղինակներին՝ մարտի 24-ին միաձայն ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» ԱԺ հայտարարության համար:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով պատվիրակությանը, նշել է, որ ԱԺ հայտարարության ընդունումն ինքնանպատակ չի եղել. ճանաչելով հույների եւ ասորիների նկատմամբ Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված ցեղասպանությունը՝ Հայաստանի խորհրդարանը դատապարտում է երբեւէ իրականացված բոլոր ցեղասպանությունները: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ քանի դեռ չեն ճանաչվել եւ դատապարտվել ցեղասպանությունները, չի կարելի բացառել դրանց կրկնության հնարավորությունը:
Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը եւ հյուրերը կարեւորել են տարբեր ժամանակներում տարբեր ազգերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունների ճանաչման, դատապարտման եւ պատմական արդարության վերականգնման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները կարեւորել են հայ եւ հույն եղբայր ժողովուրդների միջեւ կապերի ամրապնդումն ու ընդհանուր հարցերում համագործակցության սերտացումը:
Հյուրերը ԱԺ փոխնախագահին են փոխանցել հույն ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության վերաբերյալ հրատարակված գրքեր:

Члены греческой делегации поблагодарили НС Армении за принятие резолюции об осуждении геноцида греков и ассирийцев в Османской Турции 03/27/2015   17:39  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 27 марта принял членов делегации Совета зарубежных греков Фоти Читлидис, Вадима Анастасиади, Софью Прокопиду, Аркадия Хитарова, Анну Хитарову, Эдуарда Полатова, известного греческого историка Константиноса Фотиадиса и других. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Члены делегации поблагодарили НС и авторов инициативы за единогласно принятое 24 марта заявление НС “Об осуждении геноцида греков и ассирийцев в Османской империи”.
Вице-спикер НС, приветствуя делегацию, отметил, что принятие заявления не было самоцелью – признавая геноцид греков и ассирийцев в Османской империи, парламент Армении осуждает все когда-либо совершенные геноциды. По его словам, пока не признаны и не осуждены геноциды, нельзя исключать возможности их повторения.
В этом контексте Э.Шармазанов и гости подчеркнули важность признания, осуждения геноцидов разных времен в отношении разных народов, необходимость восстановления исторической справедливости.
Собеседники отметили важность укрепления связей и сотрудничества между братскими армянским и греческим народами.