Սերժ Սարգսյան. Անցած տարիների ընթացքում մենք զգացել ենք ՉԺՀ կառավարության և ժողովրդի համակողմանի բարեկամական աջակցությունը 03/27/2015   15:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետական այցով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հյուրընկալվել է Չինաստանի հեղինակավոր կրթօջախներից մեկում` Պեկինի համալսարանում: Հանրապետության Նախագահը բուհի բարձրաստիճան հյուրերի սրահում հանդիպում է ունեցել համալսարանի ղեկավարության հետ: Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-չինական բարեկամությանն ու տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ կրթության, համագործակցության զարգացմանը: Սերժ Սարգսյանը գրառում է կատարել բուհի պատվավոր հյուրերի գրքում. «Վստահ եմ, որ մեր ժողովուրդների ներկա և ապագա հաջողությունների և բարօրության գրավականը գիտելիքի ու կրթության նկատմամբ հարատև ուշադրությունն է»,-գրել է Նախագահը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Պեկինի համալսարանում այնուհետև կայացել է Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը ուսանողության և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ: Հայաստանի Նախագահին հանդիպման ժամանակ շնորհվել է Պեկինի համալսարանի պատվավոր պրոֆեսորի կոչում:
Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության ու իրեն նման պատվավոր կոչման արժանացնելու համար և իր ելույթում ներկայացրել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ուղղություններն ու առաջնահերթությունները, մարտահրավերներն ու հեռանկարները:
Նախագահն անդրադարձել է նաև հայ-չինական դինամիկ զարգացող բարեկամական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակին և երկկողմ կապերի առավել խորացման ու ամրապնդման հեռանկարին, տեղեկացրել իր պետական այցի արդյունքների մասին:
Անդրադառնալով դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի և Չինաստանի միջև փոխգործակցության զարգացման ընթացքին՝ Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է ընդգծել, որ բարեկամ Չինաստանի հետ հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են՝ տարեցտարի ներառելով նոր ոլորտներ, ինչը վկայում է փոխադարձ շահագրգռվածության մասին: Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ այդ փաստն արձանագրվել է իր և ՉԺՀ Նախագահ Սի Ծինփինի կողմից ստորագրված բարեկամության, համագործակցության և գործընկերության հարաբերությունների հետագա զարգացման և խորացման մասին համատեղ հռչակագրում:
Նախագահի խոսքով՝ այդ կարևորագույն փաստաթղթով երկու երկրները վերահաստատեցին իրենց պատրաստակամությունը՝ խորացնելու ավանդական բարեկամությունը, ակտիվացնելու բարձր մակարդակի փոխադարձ շփումները և ամրապնդելու քաղաքական երկխոսությունը, ինչպես նաև համագործակցությունը տնտեսության, առևտրի, ենթակառուցվածքների, մշակույթի, կրթության և զբոսաշրջության բնագավառներում: Նախագահը վստահեցրել է, որ Հայաստանը և Չինաստանը լինելու են մշտապես միմյանց աջակցող գործընկերներ:
«Հայաստանն իր պատմության ողջ ընթացքում գտնվել է երկու աշխարհների՝ Արևելքի և Արևմուտքի սահմանագծին, ինչը հայ ժողովրդին ընկալելի է դարձրել թե´ Եվրոպայի և թե´ Ասիայի համար: Մեր երկրում առանձնահատուկ հարգանք ունեն Չինաստանի նկատմամբ, որի ժողովուրդը հազարամյակների ընթացքում հոգատարությամբ պահպանում է իր պատմական և քաղաքակրթական հարուստ ժառանգությունն ու ավանդույթները: Միևնույն ժամանակ ձեր երկիրը ծառայում է որպես օրինակ այնպիսի պետության, որը, բարեփոխումների և զարգացման ճիշտ ընտրված ռազմավարության շնորհիվ, հասել է հսկայական հաջողությունների՝ արժանի տեղ զբաղեցնելով աշխարհն առաջնորդող պետությունների շարքում:
Այսօր ՉԺՀ-ն ակտիվորեն մասնակցում է համաշխարհային քաղաքականության և տնտեսության արդի զարգացումներին՝ մեծապես նպաստելով գլոբալ խաղաղության ու անվտանգության ապահովմանը: Մենք կարևորում ենք նաև Չինաստանի շարունակական ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային գործընթացներին:
Չինաստանը մեծ երկիր է, որն ուրիշ ժողովուրդների հետ իր հարաբերությունները միշտ զարգացրել է իրավահավասարության և փոխշահավետության սկզբունքների հիման վրա: ՉԺՀ-ի հետ իրականացվող համագործակցությունը գրեթե բոլոր բնագավառներում թե´ ծավալային և թե´ բովանդակային առումով Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է:
Անցած տարիների ընթացքում մենք զգացել ենք ՉԺՀ կառավարության և ժողովրդի համակողմանի բարեկամական աջակցությունը. ձեր երկիրն օգնում էր մեզ հաղթահարել անցումային շրջանի սոցիալ-տնտեսական դժվարությունները, նպաստում մեր պետության զարգացմանը»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության Նախագահը գոհունակությամբ է խոսել Չինաստան իր պետական այցի ընթացքում ունեցած կառուցողական հանդիպումների և քննարկումների արդյունքների մասին:
«Հայաստանը ողջունել է Չինաստանի Նախագահ պարոն Սի Ծինփինի կողմից առաջ քաշված Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտի ձևավորելու վերաբերյալ գաղափարը: Դեռևս Հին Մետաքսի ճանապարհի ժամանակներում հայկական արտադրանքն ու ապրանքները հայտնի էին չինական շուկաներում, իսկ հայ առևտրականների նավերը հասնում էին Ասիայի արևելյան նավահանգիստներ, մասնավորապես Հոնգկոնգ: Հուսով եմ, որ մեր օրերի Մետաքսի ճանապարհի հայաստանյան հատվածով անցնող հարավային երկաթուղու կառուցման ծրագիրը կլինի մեկն այն նախագծերից, որ կոչված են նպաստելու նշյալ տնտեսական գաղափարի իրականացմանը:
Այս առումով Հայաստանն ակնկալում է չինական ընկերությունների ակտիվ մասնակցությունը Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման գործում: Այն կապահովի տարածաշրջանի համաչափ զարգացումը, ինչը լիովին համահունչ է Չինաստանի «խաղաղություն հանուն զարգացման» կարգախոսին: Միևնույն ժամանակ այն կապահովի չինական կողմի գործուն ներկայությունը հարավկովկասյան տարածաշրջանում, ինչպես նաև զարկ կտա Հայաստան-Չինաստան երկկողմ հարաբերություններին:
Մեր երկու պետությունները մտադիր են նաև ընդլայնել կապերը մեր ժողովուրդների միջև, մասնավորապես՝ հատուկ ուշադրություն դարձնել զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանը, ինչը թույլ կտա մեզ ավելի լավ և մոտիկից ճանաչել իրար: Դրան միտված կլինի Հայաստանի և Չինաստանի միջև ուղղակի ավիահաղորդակցության հաստատումը, որի հարցով պետք է զբաղվեն մեր երկրների համապատասխան գերատեսչություններն ու ձեռնարկությունները»,-ասել է Հայաստանի Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում անդրադարձել է փոխադարձ վստահության և շահերի, ինչպես նաև համատեղ պատասխանատվության ու պարտավորությունների հիման վրա կառուցվող Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը, որն ուղղված է տարածաշրջանում քաղաքական կայունության, անվտանգության, համերաշխության և տնտեսական զարգացման միջավայրի ստեղծմանը: Սերժ Սարգսյանը ընդգծել է, որ Հայաստանը բաց է բոլոր երկրների հետ նման գործելաոճով հարաբերություններ կառուցելու և ամրապնդելու համար:
Նախագահը խոսել է նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի խնդիրների և մարտահրավերների, ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների, 2015թ. նշվող Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդի և տարելիցի կապակցությամբ նախատեսված միջոցառումների մասին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Պեկինից մեկնել է Սանյա` մասնակցելու Բոաոյի տարեկան համաժողովին, որտեղ ևս Հայաստանի Նախագահը ելույթ կունենա:

Президенту Армении Сержу Саргсяну присвоено звание почетного профессора Пекинского университета 03/27/2015   17:15  |  Лента новостей
Находящийся с государственным визитом в Китайской Народной Республике (КНР) президент Армении Серж Саргсян сегодня посетил один из влиятельных китайских вузов – Пекинский университет. Серж Саргсян в зале для высокопоставленных гостей вуза провел встречу с руководством вуза, на которой речь шла об армяно-китайской дружбе, а также перспективах развития двустороннего сотрудничества в различных сферах, в том числе и в сфере образования. Президент Армении оставил запись в книге почетных гостей вуза.
“Уверен, что залогом нынешних и будущих успехов и благоденствия наших народов является постоянное внимание к образованию и знаниям”, – написал он.
Как передает пресс-служба главы армянского государства, затем в Пекинском университете состоялась встреча Сержа Саргсяна со студентами и профессорско-преподавательским составом. В ходе встречи президенту Армении было присвоено звание почетного профессора Пекинского университета.
Серж Саргсян выразил признательность за теплый прием и присвоенное ему почетное звание. В своей речи глава армянского государства представил направления и приоритеты внешней политики Армении, вызовы и перспективы.
Президент коснулся также нынешнего уровня динамично развивающихся армяно-китайских дружественных отношений, перспектив дальнейшего углубления и укрепления двусторонних связей, проинформировал об итогах своего государственного визита в Китай, в частности о совместной декларации “О дальнейшем развитии иуглублении дружественных отношений между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой”.
По словам Сержа Саргсяна, этим важнейшим документом Армения и Китай подтвердили готовность углублять традиционную дружбу, активизировать взаимные визиты на высшем уровне, укреплять политический диалог, а также сотрудничество в сферах экономики, торговли, инфраструктур, культуры, образования и туризма. Глава государства заверил, что Армения и Китай будут партнерами, которые всегда будут поддерживать друг друга.
"В нашей стране испытывают особое уважение к Китаю, народ которого на протяжении тысячелетий заботливо хранил свои исторические и цивилизационные традиции и наследие.В то же время Китай служит образцом государства, которое благодаря реформам и правильно подобранной стратегии добилось огромных успехов, заняв достойное место в ряду лидирующих в мире стран",- сказал С. Саргсян.
“Сегодня КНР принимает активное участие в современной мировой политике и экономике, во многом способствуя обеспечению глобального мира и безопасности. Мы придаем также важность последовательной вовлеченности Китая в региональные процессы на Южном Кавказе”, – отметил Серж Саргсян.
По его словам, Китай является той страной, которая всегда развивала свои отношения с другими народами на основе правового равенства и взаимной выгоды.
Серж Саргсян подчеркнул, что сотрудничество с Китаем практически во всех сферах как по количественным, так и качественным показателям является одним из приоритетов внешней политики Армении. На протяжении последних лет мы чувствовали дружественную поддержку правительства и народа Китая. Ваша страна помогала нам преодолевать социально-экономические трудности переходного периода, способствуя развитию нашего государства”, - сказал президент Серж Саргсян.
“Армения приветствует также идею строительства экономического пояса нового Великого Шелкового пути”, - сказал Серж Саргсян. Он выразил надежду на то, что программа строительства южной железной дороги как части Шелкового пути, проходящей через армянскую территорию, станет одним из тех проектов, которые призваны способствовать реализации данной экономической инициативы.
“В этом контексте Ереван рассчитывает на активное участие китайских компаний в деле строительства железной дороги Армения-Иран, которая обеспечит равномерное развитие региона, что полностью созвучно девизу Китая “Мир во имя развития”. При этом проект обеспечит активное присутствие КНР в южно-кавказском регионе, а также придаст импульс армяно-китайским отношениям”, - заявил глава армянского государства.
“Армения и КНР намерены также уделить особое внимание развитию сферы туризма, что позволит нам лучше узнать друг друга. На это будет направлено налаживание прямого авиасообщения между Арменией и Китаем, которым займутся соответствующие ведомства и компании наших стран”, - сказал президент РА.
Президент Армении коснулся также региональных проблем и вызовы на Южном Кавказе, переговорного процесса по мирному урегулированию нагорно-карабахской проблемы, отношений Армения-Турция, мероприятий, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян.