Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Չինաստանի պետական խորհրդի նախագահ Լի Քեցյանի հետ 03/26/2015 15:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Պեկինում հանդիպում է ունեցել ՉԺՀ պետական խորհրդի նախագահ (վարչապետ) Լի Քեցյանի հետ: Քննարկվել է փոխշահավետ և հեռանկարային մի շարք ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունները խորացնելու, Հայաստանի և Չինաստանի միջև փոխգործակցության առկա մեծ ներուժը ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների լիարժեքորեն օգտագործելու հետ կապված հարցերի լայն շրջանակ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Այն ներառել է էներգետիկայի, տրանսպորտի, քիմիական արդյունաբերության, կրթության, գիտության, մշակույթի, գյուղատնտեսության, ավիացիայի, զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների զարգացման և մի շարք այլ բնագավառներ:
ՀՀ Նախագահը և ՉԺՀ պետական խորհրդի նախագահը մեծապես կարևորել են Առևտրատնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-չինական համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքը՝ երկկողմ համագործակցությունը փոխհամաձայնեցված բոլոր ուղղություններով գործնական հարթություն տեղափոխելու առումով: Ընթացիկ տարվա ամռանը Երևանում կայանալիք միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը, կողմերի համոզմամբ, օրակարգում անհրաժեշտաբար պետք է ներառի հայ-չինական համագործակցության հեռանկարային բոլոր ծրագրերը:
Սերժ Սարգսյանը և Լի Քեցյանը գոհունակությամբ են նշել երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերություններում վերջին տարիներին արձանագրած առաջընթացը: Չնայած ապրանքաշրջանառության ծավալների զգալի աճին՝ կես միլիարդ դոլարը գերազանցող ցուցանիշին, Հայաստանից Չինաստան արտահանման մեծացմանը, այդուհանդերձ, զրուցակիցների կարծիքով, երկու երկրները չպետք է բավարարվեն եղած ձեռքբերումներով և պետք է ջանքերը շարունակեն առկա տնտեսական ներուժը լիարժեքորեն օգտագործելու, Հայաստանի տնտեսության մեջ չինական ներդրումների ներգրավման և համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը նոր և ավելի մեծ հնարավորություններ է բացում նաև հայ-չինական տնտեսական հարաբերություններն ընդլայնելու տեսանկյունից:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել են Հայաստանի Նախագահի՝ Չինաստան պետական այցի շրջանակներում բարձր մակարդակով ձեռքբերված պայմանավորվածություններն ու բանակցությունների արդյունքներով ստորագրված համագործակցության փաստաթղթերը:
Սերժ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ ողջունել է Մետաքսի մեծ ճանապարհի վերականգնման՝ չինական կողմի նախաձեռնությունը և դրա իրագործման ուղղությամբ տարվող նպատակադրված աշխատանքը, որում, ըստ Հանրապետության Նախագահի, Հայաստանը կարող է իր ներդրումն ունենալ: Այդ համատեքստում զրուցակիցներն անդրադարձել են Հյուսիս-հարավ տրանսպորտային միջանցքի, Հայաստանն ու Իրանը միացնող երկաթուղու, Հայաստանում նոր ատոմակայանի կառուցման ծրագրերին չինական ընկերությունների հնարավոր մասնակցությանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկված այդ և մի շարք այլ ոլորտներում փոխշահավետ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները հանգամանորեն քննարկելու նպատակով, Չինաստանի պետական խորհրդի նախագահը հանձնարարել է այդ հարցերով պատասխանատու նախարարին՝ անձամբ զբաղվել նշված աշխատանքով:
Հանդիպման ավարտին Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Չինաստանի կառավարությանը՝ Հայաստանի կառավարությանը ցուցաբերած անհատույց օգնության համար, որի արդյունքները, Հանրապետության Նախագահի խոսքով, տեսանելի են և բարձր են գնահատվում մեր ժողովրդի կողմից:

Членство Армении в ЕАЭС открывает новые возможности для расширения армяно-китайских отношений в сфере экономики – Серж Саргсян 03/26/2015 17:19 | Лента новостей
Членство Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) открывает новые и гораздо большие возможности с точки зрения расширения армяно-китайских отношений в сфере экономики. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в ходе встречи с премьером Госсовета Китайской Народной Республики Ли Кэцяном, сообщает в четверг пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян вновь приветствовал инициативу Китая по восстановлению Великого Шелкового пути и подготовительные работы по реализации данного проекта. По словам президента, Армения может внести свой вклад в это дело. В этом контексте собеседники затронули вопрос возможного участия китайских компаний в программах по строительству транспортного коридора Север-Юг, железной дороги, связующей Армению и Иран, а также новой АЭС на территории Армении. Ли Кэцян поручил ответственного по этим вопросам министра лично заняться указанной работой.
На встрече обсуждался также широкий круг вопросов, связанных с углублением двусторонних отношений в ряде взаимовыгодных и перспективных сфер, полноценным использованием существующего между Арменией и Китаем большого потенциала сотрудничества во благо двух дружественных стран. Спектр вопросов охватил сферы энергетики, транспорта, химической промышленности, науки, образования, культуры, сельского хозяйства, авиации, туризма, развития инфраструктур и ряд других сфер.
Президент Армении и премьер Госсовета КНР придали большую важность работе армяно-китайской совместной комиссии по вопросам торгово-экономического сотрудничества в контексте переноса двустороннего сотрудничества в деловую плоскость по всем взаимосогласованным направлениям. Стороны выразили убеждение в необходимости внесения в повестку дня предстоящего летом 2015 года в Ереване очередного заседания межправительственной комиссии перспективных программ армяно-китайского сотрудничества.
Серж Саргсян и Ли Кэцян выразили удовлетворение зафиксированным в последние годы в двусторонних торгово-экономических отношениях прогрессом. Несмотря на ощутимый рост объемов товарооборота, превышающий показатель в 1 млрд. долларов, увеличение экспорта из Армении в Китай, тем не менее, по мнению собеседников, страны не должны останавливаться на достигнутом и должны продолжить усилия, направленные на полноценное использование существующего экономического потенциала, привлечение китайских инвестиций в экономику Армении и реализацию совместных программ.
В ходе встречи была отмечена важность договоренностей, достигнутых на высшем уровне в рамках государственного визита президента Армении в Китайскую Народную Республику, и подписанных по итогам переговоров документов о сотрудничестве.
Под занавес встречи Серж Саргсян выразил признательность за оказанную Китаем правительству Армении безвозмездную помощь, результаты которой, по словам главы армянского государства, заметны и ценны для армянского народа.