Օգոստոսի 2-ից 13-ն անցկացվելիք Համահայկական խաղերին արտերկրից կմասնակցի շուրջ 5 հազար մարզիկ 03/25/2015   14:24  |  Մարզական
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Համահայկական ամառային վեցերորդ խաղերի կազմկոմիտեի նիստը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը նշել է, որ 2015 թվականի օգոստոսի 2-ից 13-ն անցկացվելիք խաղերի բացման արարողությունը տեղի է ունենալու Երևանի «Հրազդան» մարզադաշտում, փակման արարողությունը՝ Երևանի Ազատության հրապարակում՝ համերգային մեծ ծրագրով: Համահայկական 6-րդ խաղերին ընդգրկվել է 17 մարզաձև՝ նախորդ խաղերի համեմատ 7-ով ավելի: Խաղերն անցկացվելու են Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում, Ստեփանակերտում, Արտաշատում, Էջմիածնում և Աբովյանում: Ներկա դրությամբ արտերկրից խաղերին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 2 հազար 691 մարզիկ-մարզուհի:  Ակնկալվում է, որ միայն արտերկրից մարզիկների թիվը կհասնի 5 հազարի:
Նիստի ընթացքում խաղերի կազմակերպման վերաբերյալ տեղի է ունեցել մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ:
Վարչապետ Աբրահամյանը մի շարք հանձնարարականներ է տվել համապատասխան գերատեսչություններին՝ խաղերը բարձր մակարդակով կազմակերպելու և անցկացնելու համար:

Шестые Летние Панармянские игры пройдут в Армении с 2 по 13 августа 03/25/2015   17:36  |  Спорт
Открытие Шестых Летних Панармянских игр состоится 2 августа на ереванском стадионе “Раздан”. Об этом в среду сообщил председатель Всемирного комитета Панармянских игр Ишхан Закарян на состоявшемся в среду в правительстве заседании оргкомитета.
“Игры пройдут со 2 по 13 августа. Церемония закрытия пройдет на ереванской площади Свободы, где планируется большая концертная программа”, - проинформировал Закарян.
Участники соревнования поборются за награды в 17 видах спорта( на 7 больше, чем в ходе прошлых игр). Игры пройдут в Ереване, Гюмри, Ванадзоре, Степанакерте, Арташате, Эчмиадзине и Абовяне. На данный момент спортсменами и спортсменками из-за рубежа подана 2691 заявка на участие в играх. Ожидается, что число их возрастет до 5 тысяч.
В ходе заседания состоялся обмен мнениями по вопросам организации игр, были представлены различные предложения.
Премьер-министр Овик Абраамян дал ряд поручений соответствующим ведомствам для организации и проведения игр на высоком уровне.