Շաքարավազն ու բանանը` մենաշնորհի խորհրդանիշ 03/25/2015 13:34 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Շաքարավազի ու բանանի շուկան ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում է, քանի որ դրանում կան խոշոր ընկերություններ: Այսօր այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը` հավելելով. «Մեզ համար բացարձակապես կապ չունի, թե ով է այդ ընկերության սեփականատերը»:
Ինչ վերաբերում է շաքարավազի շուկայի 99.9%-ի ներկրող «Ալեքս Գրիգ» ընկերությանը, որը շաղկապված է ԱԺ ՀՀԿ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի հետ, Արտակ Շաբոյանը նշեց, որ ընկերությունը ոչ թե շաքարավազ է ներմուծում, այլ շաքարի հումք, որից շաքարավազ է արտադրում գործարանում: Ուստի, ըստ Շաբոյանի, նման պայմաններում երկրորդ գործարանի առկայությունը տնտեսապես անիմաստ է:
Ինչ վերաբերում է բանան ներկրող «Քեթրին» ընկերությանը, ապա Արտակ Շաբոյանը հիշեցրեց, որ վերջին շրջանում այդ ընկերության նկատմամբ տուգանք կիրառվել է: Նշենք, որ այս ընկերությունն էլ շաղկապվում է ԴԱՀԿ ծառայության պետ Միհրան Պողոսյանի հետ:
Ի դեպ, շաքարավազի ու բանանի շուկայի ու դրանց հետևում կանգնած գործարար- պաշտոնյաների վերաբերյալ հարցի հեղինակ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը` Արտակ Շաբոյանին հարց ուղղելով, հայտարարեց, որ որևէ մեկը ՀՀ բանան չի կարող ներկրնել առանց Միհրան Պողոսյանի «դաբրոյի»:

У Никола Пашиняна появились вопросы к главе ГКЗЭК Армении по поводу монополии на импорт сахара и бананов 03/25/2015 14:51 | Актуальная тема
Рынок сахарного песка и бананов в Армении находятся в поле зрения Государственной комиссии по защите экономической конкуренции, поскольку речь идет о крупных компаниях. Об этом на заседании парламента Армении в среду заявил глава ГКЗЭК Артак Шабоян, отвечая на вопрос оппозиционного депутата Никола Пашиняна по поводу того,что за этим бизнесом стоят чиновники-предпрниматели. ”Нам абсолютно не важно, кто является владельцем этой компаний”,- добавил он.
Что касается аффилированной с депутатом НС от РПА Самвелом Алексаняном компании “Алекс Григ”, на долю которой приходится 99,9% импорта сахара в Армению, то Артак Шабоян отметил, что компания импортирует не сахар, а сахарное сырье, из которого на заводе производят сахарный песок. Посему, по словам Шабояна, в сложившихся условиях представляется бессмысленным наличие второго завода.
Что касается компании “Кетрин”,занимающейся импортом бананов, то Артак Шабоян напомнил, что в последнее время в отношении нее применялся штраф. Отметим,что эту фирму связывают с именем начальника Службы принудительного исполнения судебных актов(СПИСА) Миграном Погосяном.