Քննչական կոմիտեն շուրջ 2300 մարդու նկատմամբ դադարեցրել է քրեական հետապնդումը՝ արդարացման հիմքով 03/25/2015 16:03 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում քննված գործերի շարքում 2014թ. կարճվել է 5071 գործ, ընդ որում՝ դրանցից 2296-ը՝ արդարացման հիմքով:
Այս մասին ի պատասխան «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանը՝ հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից:
Համեմատության համար նշենք, որ դատական իշխանության հրապարակած վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ դատարանների կողմից 2014 թվականին արդարացվել է 125 անձ, որից 71-ը՝ լրիվ, 54-ը՝ մասնակի:
Նշենք, որ փաստաբանների գնահատմամբ՝ մասնակի արդարացումը չի կարելի համարել արդարացման դատավճիռ և ստացվում է, որ 2014 թվականին գրանցվել է 71 արդարացում։
2009 թվականին արդարացման դատական ակտերի թիվը կազմել է 0.7%-ը, 2010 թվականին՝ 1.3%-ը, 2011 թվականին՝ 1.8%-ը, 2012 թվականին՝ 2%-ը, 2013 թվականին՝ 2.5%-ը, ապա 2014 թվականին արդարացումների թիվը հասել է 3.6%-ի:

Следственный комитет Армении прекратил уголовное преследование в отношении порядка 2300 человек на основании их оправдания 03/25/2015   17:00  |  Актуальная тема
Следственный комитет Армении среди расследованных им дел прекратил производство по 5071 делу, из которых 2296 – на основании оправдания.
Об этом в ответ на запрос ИА “ФактИнфо’сообщили в СК РА.
Для сравнения, согласно опубликованным судебной властью статистическим данным, в 2014 году суды Армении оправдали 125 человек, из которых 71 были оправданы полностью, а 54- частично.
По оценке адвокатов, частичное оправдание нельзя считать оправдательным приговором и получается, что в 2014 году был зарегистрирован 71 оправдательный вердикт.