Մոր կողմից նորածնին սպանելու դեպքով գործ է հարուցվել 03/24/2015 19:25 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության Ախուրյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ մոր կողմից նորածին երեխայի սպանության դեպքի առթիվ։
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ 2015 թվականի մարտի 23-ին Շիրակի մարզի համայնքներից մեկի ղեկավարից ահազանգ է ստացվել, որ բնակչուհիներից մեկը նույն օրը տնային պայմաններում ծննդաբերել է, ում պտուղը մահացած է եղել:
Դեպքի կապակցությամբ Շիրակի մարզային քննչական վարչության Ախուրյանի քննչական բաժնում նախապատրաստվել են նյութեր, որի արդյունքներով հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 106-րդ հոդվածի հատկանիշներով (Մոր կողմից նորածին երեխայի սպանությունը)։
Քննության շրջանակներում կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական և դատավարական միջոցառումներ՝ երեխայի մահվան հանգամանքները պարզելու, բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
Երեխայի մայրը հարցաքննվել է որպես կասկածյալ, որի ընթացքում հայտնել է, որ 2015 թվականի մարտի 23-ին՝ առավոտյան, տանը ծննդաբերել է արական սեռի երեխա, ապա՝ խեղդամահ արել նրան՝ իրենց ընտանիքի սոցիալական վատ վիճակի ու երեխային պահելու միջոցներ չունենալու պատճառով:
Կասկածյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին (կինն ամուսնացած է, խնամքին ունի երեք անչափահաս երեխա)։

СК Армении возбудил уголовное дело по факту убийства матерью своего новорожденного ребенка 03/25/2015   09:47  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено в следственном управлении Следственного комитета Армении по Ширакской области по факту убийства матерью своего новорожденного ребенка. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Согласно информации, 23-го марта от руководителя одной из общин Ширакской области поступил сигнал о том, что одна из жительниц общины в тот же день родила в домашних условиях мертвого ребенка.
По данному факту в Ахурянском следственном отделе были подготовлены материалы, на основании которых было возбуждено уголовное дело по признакам ст. 106 (убийство матерью новорожденного ребенка) УК Армении.
В рамках расследования дела был проведен осмотр места происшествия, предприняты необходимые следственные и процессуальные мероприятия для установления причин смерти ребенка и обеспечения всестороннего исследования всех обстоятельств.
Мать ребенка была допрошена в качестве подозреваемой. На допросе она заявила, что утром 23-го марта она в домашних условиях произвела на свет мальчика, а затем задушила его, объясняя это плохими социальными условиями, в которых проживала ее семья, и отсутствием средств на содержание ребенка.
В отношении подозреваемой избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде (женщина – замужем, на ее попечении находятся трое несовершеннолетних детей).