Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ը կնշվի որպես Ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակի օր 03/24/2015 14:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորներ առաջարկում են Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ը սահմանել որպես Ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակի օր, իսկ ապրիլի 24-ին նշվող Ցեղասպանության օրվա անվանումը հստակեցնել որպես Հայոց ցեղասպանության օր:
Այդ նպատակով «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» գործող օրենքում նախատեսվող լրացման և փոփոխության նախագիծն ԱԺ-ն այսօր քննարկեց առաջին ընթերցմամբ:
Հիմնական զեկուցող` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանը, մասնավորապես, նշեց, թե նախագծի ընդունումը պայմանավորված է դեկտեմբերի 9-ը որպես ամբողջ աշխարհում ցեղասպանությունների դատապարտման և հիշատակման օր սահմանելու անհրաժեշտությամբ, ելնելով այն հանգամանքից, որ «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիան» ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունվել է 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին:
Ըստ նրա, սա «պարզ, սովորական տրամաբանություն է», և նախագիծը ներկայացվել է այն մտայնությամբ, որ որպես ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ, որպես ցեղասպանության համար պայքարող և բոլոր ցեղասպանությունները վերապրած ժողովուրդների նկատմամբ հարգալից վերաբերմունք ունեցող պետություն և ժողովուրդ, Հայաստանը պետք է հիշատակի նաև այլ ժողովուրդների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունները:

9 декабря в Армении будут отмечать День памяти жертв всех геноцидов 03/24/2015   15:46  |  Лента новостей
Группа депутатов парламента Армении предлагает провозгласить 9 декабря Днем памяти жертв геноцидов, а 24 апреля  - Днем памяти жертв не всех геноцидов, а именно Геноцида армян.
НС Армении рассмотрел во вторник в первом чтении законопроект о внесении дополнения и изменения в действующий  закон “О праздниках и памятных днях” .
Председатель постоянной комиссии НС Армении по внешним сношениям, член правящей фракции Республиканской партии Артак Закарян, в частности, отметил. Дата – 9 декабря – выбрана с учетом того, что в этот день в 1948 году была принята конвенция Генассамблеи ООН “О предупреждении преступления геноцида и наказании за него”.
По его словам, в основу законопроекта положена простая логика:переживший геноцид и ведущий борьбу с этим преступлением армянский народ  должен почитать память других народов, в отношении которых был осуществлен геноцид.