Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց Թուրքմենստանի նորանշանակ դեսպանին 03/23/2015 13:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 23-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Հայաստանում Թուրքմենստանի նորանշանակ դեսպան Մուհամեդնիյազ Մաշալովին՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով նորանշական դեսպանին՝ Հայաստանի արտգործնախարարը հաջողություն մաղթեց նրան՝ իր առաքելության իրականացման գործում՝ հույս հայտնելով, որ դեսպան Մաշալովը իր նպաստը կբերի հայ-թուրքմենական բարեկամական հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Մաշալովը նշեց, որ Թուրքմենստանը կարևորում է Հայաստանի հետ բազմաոլորտ համագործակցության զարգացումը, վստահեցրեց, որ իր ջանքերն ուղղված են լինելու երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը։
Զրուցակիցներն ընդգծեցին, որ երկու երկրների ղեկավարներ Սերժ Սարգսյանի և Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի փոխայցելությունները նոր լիցք են հաղորդել երկկողմ հարաբերություններին, և այդ համատեքստում քննարկեցին Նախագահների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման ընթացքը։
Նախարար Նալբանդյանն ու դեսպան Մաշալովն անդրադարձան միջխորհրդարանական փոխգործակցությանը, երկու արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդատվությունների անցկացման, տնտեսական, էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, մշակութային ոլորտներում համագործակցության հարցերին։

Глава МИД Армении обсудил с новым туркменским послом вопросы углубления двустороннего сотрудничества 03/23/2015   14:48  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 23 марта принял новоназначенного посла Туркменистана в РА Мухамеднияза Машалова по случаю вручения копий верительных грамот. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Эдуард Налбандян пожелал послу успехов при осуществлении дипломатической миссии в Армении, выразив надежду на то, что он внесет свой вклад в дальнейшее укрепление двусторонних дружественных отношений.
В свою очередь туркменский посол, поблагодарив за добрые пожелания, подчеркнул, что Туркменистан придает важность развитию многостороннего сотрудничества с Арменией, заверив, что его усилия будут направлены на углубление двусторонних отношений.
Собеседники подчеркнули, что взаимные визиты президентов двух стран – Сержа Саргсяна и Гурбангулы Бердымухамедова – придали новый импульс двусторонним отношениям, обсудив в этом контексте ход имплементации достигнутых лидерами двух стран договоренностей.
Глава МИД Армении и туркменский посол затронули также вопросы, касающиеся межпарламентского взаимодействия, проведения консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран, сотрудничества в сферах экономики, энергетики, транспорта, сельского хозяйства и культуры.