Գյումրիի դաժան սպանությունների կապակցությամբ ԱԺ որոշման նախագիծն օրակարգ չմտավ 03/23/2015 12:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը քիչ առաջ մերժեց նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկել «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանի հեղինակած 2015 թ. հունվարի 12-ին Գյումրիում տեղի ունեցած դաժան սպանությունների կապակցությամբ ԱԺ հայտարարության նախագիծը:
Այս նախագիծը չէր ստացել գլխադասային` ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, ուստի այն օրակարգում ընդգրկել-չընդգրկելու հարցը պետք է քվեարկությամբ որոշեր ԱԺ-ն:
ԱԺ նիստին գրանցված 117 պատգամավորներից քվեարկությանը մասնակցեցին 43-ը: Նախագիծն օրակարգում ընդգրկելուն կողմ էին 42-ը, ձեռնպահ` մեկը:
ՀՀԿ խմբակցությունը, ինչպես և նախօրոք հայտարարել էր խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը, քվեարկությանը չմասնակցեց: Վ.Բաղդասարյանը նշեց, թե Գյումրիի սպանդի կապակցությամբ եղել են խորհրդարանական լսումներ, խնդիրը գտնվում է «բացառապես իրավական հարթությունում» և կոչ արեց իր ընդդիմադիր գործընկերներին զերծ մնալ «քաղաքական շահարկումներից»:

Проект решения НС по вопросу об убийстве семьи в Гюмри не вошел в повестку сессии парламента Армении 03/23/2015   13:45  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении на заседании в понедельник отклонило предложение о включении в повестку сессии инициированного депутатом от фракции “Наследие” Заруи Постанджян проекта заявления о жестоком убийстве семьи в Гюмри.
Данный проект не удостоился положительного заключения постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, посему вопрос был вынесен на голосование НС.
В голосовании приняли участие 43 депутата..За включение были 42 парламентария, один депутат воздержался.
Руководитель фракции правящей Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян не принял участие в голосование, сославшись на уже проведенные парламентские слушания по вопросу о расстреле семьи в Гюмри. Он отметил, что вопрос рассматривается исключительно в правовой плоскости и призвал своих коллег из оппозиции воздержаться от политических спекуляций.