Սերժ Սարգսյանը France 24-ի եթերում կոշտ քննադատության է ենթարկել Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը 03/23/2015 14:48 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ֆրանսիական առաջատար France 24 հեռուստաալիքին տրված հարցազրույցում կոշտ քննադատության է ենթարկել Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի վարած ժխտողական քաղաքականությունը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահի ընդունած որոշմանը` Հայոց ցեղասպանության որգեկոչման արարողության օրը տոնելու Գալիպոլիի ճակատամարտի տարելիցը, նախագահ Սարգսյանն այդ որոշումն անվանել է «ժխտողականության ցինիկ դրսևորում»:
«Ցավոք, մենք կրկին ականատես ենք լինում ժխտողականության, ներողություն բառիս համար, ցինիկ դրսևորման: Ակնհայտ է, որ Գալիպոլիի ճակատամարտը չի սկսվել ապրիլի 24-ին և ոչ էլ ավարտվել է ապրիլի 24-ին: Սա մի կողմից իր մեջ վիրավորանք է պարունակում, իսկ մյուս կողմից փորձ է խանգարելու ապրիլի 24-ի միջոցառումներին»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի մասին` նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ այն մեծ խորհուրդ և կարևորություն ունի հայ ժողովրդի համար և այս տարի ապրիլի 24-ին ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում հայ ժողովրդի կողքին են լինելու պետությունների ղեկավարներ, հայտնի քաղաքական գործիչներ, մշակութային աշխարհահռչակ գործիչներ և պարզապես սովորական մարդիկ, ովքեր չեն կարող անտարբեր լինել այս ոճրագործության նկատմամբ:
«Մենք չենք պատրաստվում այդ միջոցառումները վերածել հակաթուրքական հիստերիայի, մեր նպատակն է համայն մարդկությանը կոչ անել համատեղ պայքարել ցեղասպանությունների դեմ»,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահին` ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը հրավիրելուն, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ հայկական կողմի նպատակն է եղել այդ կերպ թուրք ժողովրդի հետ ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակը:
Խոսելով Թուրքիայի նախագահի կողմից նախորդ տարի` ապրլի 24-ին, ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին ուղղված ցավակցության մասին` նախագահ Սարգսյանն ավելացրել է, որ այդ քայլի հիմնական պատճառը հայ ժողովրդի համար խորհրդանշական համարվող 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման միջազգային գործընթացի համար խոչընդոտներ ստեղծելն էր:
«Կարծում եմ` մենք գործ ունենք մարդու հետ, ում համար միջազգային հանրության կարծիքը էական նշանակություն չունի: Մենք գործ ունենք մարդու հետ, ով ի վիճակի չէ հաղորդակից լինել ուրիշի տառապանքին: Կոնկրետ Էրդողանը կամ նրա հարազատները չեն մասնակցել ցեղասպանության իրագործմանը, բայց ժխտել ցեղասպանությունը` նշանակում է շարունակել հանցագործությունը»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով լրագրողի այն դիտարկմանը, որ աշխարհում և հետխորհրդային երկրներում որոշակի լարվածության ֆոնին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ապրիլի 24-ին ներկա է գտնվելու Երևանում` Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Ես համարում եմ, որ Պուտինի չգալն անհասկանալի կլիներ, գալը շատ տրամաբանական է: Ռուսաստանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է, և եթե ապրիլի 24-ին Ռուսաստանի ղեկավարը հայ ժողովրդի հետ չլինի, անհնար կլինի դա հասկանալը»:

Президент Армении назвал решение Эрдогана отметить битву при Галлиполи 24 апреля “циничным проявлением политики отрицания” 03/23/2015 15:27 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян в интервью французскому телеканалу France 24 подверг жесткой критике политику отрицания Турции в вопросе Геноцида армян.
Серж Саргсян назвал решение президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана отметить 24 апреля как памятную дату битвы при Галлиполи “циничным проявлением политики отрицания”.
По его словам, Армения в очередной раз столкнулась с политикой отрицания и циничным поступком. Битва при Галлиполи не началась 24 апреля и не была завершена в этот день. Это очевидно всем. Это, с одной стороны, содержит в себе нечто оскорбительное, а с другой стороны – является попыткой помешать проведению мероприятий, намеченных на 24 апреля”, - сказал С. Саргсян.
Говоря о 100-й годовщине Геноцида армян, глава государства подчеркнул, что эта дата имеет важное значение. “Рядом с армянским народом в этот день будут наши друзья из-за рубежа, главы государств, известные политические деятели, деятели культуры и просто люди, которые не могут оставаться равнодушными к этому преступлению против человечества”, - отметил президент.
“Армения не собирается превращать это мероприятие в антитурецкую истерию. Наша цель – обратиться к человечеству с призывом сообща бороться против геноцидов”, - подчеркнул Серж Саргсян.
Коснувшись адресованного президенту Турции официального приглашения принять участие в предстоящей 24 апреля 2015 года в Ереване церемонии памяти жертв Геноцида армян, Серж Саргсян отметил, что армянская сторона имела целью почтить память жертв Геноцида вместе с турецким народом.
Что же касается направленных Эрдоганом накануне 24 апреля потомкам жертв Геноцида соболезнований, президент Армении отметил, что данный шаг преследовал цель в преддверии символической для армянского народа даты - 100-й годовщины Геноцида армян - создать препятствия международному процессу признания и осуждения этого преступления.
“Полагаю, мы имеем дело с человеком, для которого мнение международного сообщества не имеет существенного значения. Мы имеем дело с человеком, который безучастен к чужим страданиям. Конкретно Эрдоган или его родные не участвовали в осуществлении геноцида, однако отрицать геноцид – значит продолжать преступление”, – отметил глава армянского государства.
Президент Армении счел логичным предстоящий визит президента РФ Владимира Путина в Ереван 24 апреля. “Россия признала Геноцид армян. Россия – стратегический партнер Армении. И если 24 апреля глава российского государства не будет рядом с армянским народом, то понять это будет невозможно ”, – заявил Серж Саргсян.