ԱԺ-ն կհայտարարի Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված հույների և ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին 03/23/2015 14:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովում ընթանում է բոլոր խմբակցությունները ներկայացնող մի խումբ պատգամավորների հեղինակած` Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1915-1923 թ.թ-ին իրականացված հույների և ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին ԱԺ հայտարարության նախագծի քննարկումը:
Ըստ նախագծի` ԱԺ, հայտարարելով այս երկու ժողովուրդների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին, առաջնորդվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 1946 թվականի դեկտեմբերի 11-ի 96(1) բանաձևի, 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին», 1968 թվականի նոյեմբերի 26-ի «Պատերազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների նկատմամբ վաղեմության ժամկետ չկիրառելու մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիաների, ինչպես նաև մարդու իրավունքների վերաբերյալ բոլոր այլ միջազգային ակտերի համապատասխան սկզբունքներով և դրույթներով: Նաև արձանագրել հայ, հույն և ասորի ժողովուրդների դարերի խորքից եկող բարեկամական հարաբերությունները,
Հիմնական զեկուցող` ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ներկայացնելով նախագիծը, նշեց, որ այն չորս տարվա աշխատանքի արդյունք է, հանդիպել են Հայաստանի հունական և ասօրիների համայնքների ներկայացուցիչների հետ: Նաև հատուկ ընդգծեց, որ նախագծի մշակման գործում մեծ ներդրում ունի երջանկահիշատակ Վահան Հովհաննիսյանը:
Ի դեպ` ԱԺ-ում ընթացող քննարկմանը հրավիրյալի կարգավիճակով ներկա են Հայաստանի հունական և ասորական համայնքնների ներկայացուցիչները:

Парламент Армении рассматривает проект заявления об осуждении геноцида греков и ассирийцев в Османской Турции 03/23/2015   14:30  |  Лента новостей
Парламент Армении рассматривает инициированный группой депутатов НС Армении проект заявления об осуждении геноцида греков и ассирийцев в Османской Турции в 1915-1923гг.
Согласно законопроекту, Национальное Собрание Армении, руководствуясь резолюцией Генассамблеи ООН 96 (1) от 11 декабря 1946 года, а также конвенциями ООН “О предупреждении преступления геноцида и наказании за него” от 9 декабря 1948 года и “О неприменимости срока давности к военным преступлениям и преступлениям против человечества” от 26 ноября 1968 года, принципами и положениями всех других международных актов о правах человека, отмечая многовековые дружественные отношения между армянским, греческим и ассирийским народами, заявляет, что осуждает геноцид греков и ассирийцев, осуществленный Османской империей в 1915-1923 гг.
Вице-спикер НА Армении Эдуард Шармазанов, выступая в качестве основного докладчика, отметил, что это проект –результат четырехлетней работы. Он также отметил большой вклад в разработку проекта недавно ушедшего из жизни Ваана Ованнисяна.