Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի ընդունած Եզրափակիչ հայտարարությունը 03/20/2015   18:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստան-Եվրոպական միություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամներին, ովքեր Հայաստան են ժամանել մարտի 19-ից 20-ը Երևանում կայացած Հայաստան-Եվրոպական միություն հանձնաժողովի 15-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին և հանձնաժողովի նիստի անցկացումը Երևանում լավ առիթ համարել մեր հասարակություններին հուզող հարցերի շուրջ տեսակետների անկաշկանդ փոխանակման և անկեղծ երկխոսության համար: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նիստի արդյունքում ընդունված որոշումները կնպաստեն Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության խորացմանը: Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել հանձնաժողովի կողմից ընդունված Եզրափակիչ հայտարարությունը, մասնավորապես՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման տարում 20-րդ դարի այդ մեծ ոճրագործությունը դատապարտող դրույթները: Նախագահն ընդգծել է, որ այդ փաստաթուղթը եվրոպական կառույցների կողմից այս ամսվա ընթացքում ընդունված թվով 4-րդ կարևոր ուղերձն էր Թուրքիային առ այն, որ եվրոպական ընտանիքը ոչ միայն չի մոռանում 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությունը, այլև միակարծիք է վերջինիս ճանաչման և դատապարտման հարցում: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել նաև ԼՂ հակամարտության հարցում եվրոպացի խորհրդարանականների անկողմնակալ վերաբերմունքը:
Հայաստան-Եվրոպական միություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամներն ընթացիկ շաբաթը բավականին օգտակար են համարել Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության օրակարգը հանգամանորեն քննարկելու, ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին անդրադառնալու տեսանկյունից:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նաև պատասխանել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը, տարածաշրջանի կայունությանն ու անվտանգությանը, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացին և մի շարք այլ թեմաների վերաբերյալ խորհրդարանականներին հետաքրքրող հարցերին:
18:36 20/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Նազարյանը ողջունել է Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդարանի տարեկան զեկույցը
20:36 20/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԿայացավ Հայաստան - ԵՄ համագործակցության խորհրդի 15-րդ նիստը
12:37 16/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռոբերտ Ամիրխանյանին՝ ծննդյան 75-րդ տարեդարձի առթիվ
15:39 01/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆախագահն այցելել է սահմանամերձ Ոսկեւանի մանկապարտեզ
19:58 30/05/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս-Պատրիարք Ներսես Պետրոս ԺԹ-ին

Президент Армении высоко оценил принятые европейскими структурами документы по вопросу Геноцида армян 03/21/2015 10:11 | Лента новостей
Президент РА Серж Саргсян принял сегодня членов Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения, 15-е заседание которой проходило в Ереване 19-20 марта. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент Армении выразил надежду на то, что принятые по итогам заседания решения будут способствовать углублению сотрудничества Армении и Евросоюза. Серж Саргсян высоко оценил принятое на заседании Комиссии Заключительное заявление и предложения, в особенности положения, которые в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи 1915г. осуждают одно из самых тяжких преступлений 20 века. Глава государства подчеркнул, что это четвертый по счету за этот месяц документ, принятый европейскими структурами, который содержит адресованный к Турции важный месседж, согласно которому европейская семья не только не предает забвению первый геноцид 20 века, но и выражает солидарность делу признания и осуждения данного факта. Президент Армении также высоко оценил беспристрастность европейских парламентариев в вопросе нагорно- карабахского конфликта.
Члены Комиссии сочли последнюю неделю довольно эффективной в плане детального обсуждения повестки сотрудничества Армении и ЕС, перспектив развития отношений, базирующихся на общих ценностях.
Глава государства также ответил на вопросы парламентариев относительно внешней политики Армении, региональной безопасности и процесса мирного урегулирования карабахского конфликта и на другие интересующие парламентариев вопросы.