ԵՄ-Հայաստան ԽՀՀ 15-րդ նիստում ընդունվել է եզրափակիչ հայտարարության և առաջարկությունների նախագիծ 03/20/2015 15:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 20-ին ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 15-րդ նիստում ընդունվել է եզրափակիչ հայտարարության եւ առաջարկությունների նախագիծ:
Եզրափակիչ հայտարարության եւ առաջարկությունների նախագիծ
Համաձայն Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրի 83-րդ հոդվածի
Խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովը.
1. Վկայակոչում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդարանի 1987 թվականի պատմական բանաձեւը եւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին ԵՄ անդամ բոլոր պետություններին կոչ է անում ճանաչել այն, խրախուսում է անդամ պետություններին եւ ԵՄ կառույցներին հետայսու եւս նպաստել դրա ճանաչմանը եւ հարգանքի տուրք է մատուցում անմեղ զոհերի հիշատակին: Այնուամենայնիվ, քաջալերվում է փաստով, որ վերջին տարիներին խնդիրը բաց եւ հանրային քննարկման առարկա է դարձել բուն Թուրքիայում:
2. Լիահույս է, որ այս կապակցությամբ անցյալից մնացած ժառանգությունը կարող է հաղթահարվել Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունների կարգավորմամբ՝ առանց որեւէ նախապայմանի եւ միակողմանիորեն փակված սահմանի բացմամբ, ուստի աջակցում է տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանն ուղղված նախաձեռնություններին, հուսով, որ դրանք կարող են նպաստել տարածաշրջանում որեւէ երկրի մեկուսացմանը վերջ դնելուն:
3. Լիովին աջակցում է Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում կիրառվող առաջանցիկ տարբերակման մոտեցմանը՝ գործընկերների տարբեր աստիճանի հնարավորություններին եւ ցանկություններին համապատասխան: Այնուամենայնիվ, վստահ է, որ Եվրոպական միության համար տարածաշրջանային մոտեցումը կարեւոր է` Հարավային Կովկասի տնտեսության զարգացմանն ու կայունությանն արդյունավետորեն նպաստելու համար: Այս կապակցությամբ, ընդգծում է այն կարեւորությունը, որ տրվում է տարածաշրջան, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղ, ԵՄ ներկայացուցիչների մուտքն անվերապահ ապահովելուն:
4. Խորապես ցավում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետեւանքով մարդկային կորուստների համար եւ ԵՄ-ից ակնկալում է առավել ակտիվ դերակատարում՝ աջակցելու վստահության մթնոլորտի հետագա ձեւավորմանը՝ բոլոր կողմերի միջեւ խաղաղության, հաշտեցման եւ վստահության ամրապնդման գաղափարները տարածելու համար, ուստի, դատապարտում է բոլոր կողմերի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների եւ մտավորականների շփումները խոչընդոտող գործողությունները:
5. Համոզված է, որ չի կարող այլընտրանք լինել խաղաղ կարգավորմանը՝ միջազգային իրավունքի համապատասխան նորմերի եւ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության ու Հելսինկիի Եզրափակիչ ակտի սկզբունքներին համապատասխան, աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցային գործընթացին եւ կոչ է անում ներգրավված բոլոր կողմերին ստանձնել քաղաքական առավել լայն հանձնառություն, միեւնույն ժամանակ, խստորեն դատապարտելով հրադադարի մասին համաձայնագրի բոլոր խախտումները եւ հիշեցնելով վստահության մթնոլորտի ձեւավորմանն ուղղված միջոցառումների կարեւորությունը՝ ներառյալ շփման գծից դիպուկահարների դուրս բերումը՝ համաձայն ԵԱՀԿ առաջարկությունների, ընդգծում է, որ Եվրոպական խորհրդարանի բանաձեւերում առկա բազմաթիվ առաջարկություններ մնում են արդիական: Իր աջակցությունն է հայտնում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկությանը:
6. Կոչ է անում նպատակ հետապնդել զարգացնելու ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը հնարավոր բոլոր ոլորտներում՝ ողջունելով Համագործակցության վերջին խորհրդում համատեղ հանձնառության ստանձնումը: Այնուամենայնիվ, ափսոսանք է հայտնում, որ մտքերի փոխանակումը դեռեւս թույլ չի տալիս ձեւավորել իրավական ուժ ունեցող պայմանագրային հիմք այդ հարաբերությունների ապագայի համար, հատկապես հաշվի առնելով 1999 թվականի Գործընկերության եւ համագործակցության պայմանագրի հնացած լինելու փաստը:
7. Ընդգծում է հարաբերությունների գոյություն ունեցող հիմքերի վերանայման եւ թարմացման կարեւորությունը, ինչպես նշված է Արեւելյան գործընկերության Վիլնյուսի գագաթնաժողովի շրջանակում 2013 թվականի նոյեմբերին ընդունված ԵՄ-Հայաստան համատեղ հայտարարության մեջ, վկայակոչում է այն մեծ ջանքերն ու նվիրվածությունը, որ ցուցաբերել են երկու կողմերը նախորդ բանակցությունների ընթացքում եւ հույս է հայտնում, որ նույնպիսի ջանք կգործադրվի նաեւ Ռիգայի գագաթաժողովին ընդառաջ: Ընդգծում է, որ ԵՄ-ն եւ Հայաստանը նախանշել են այն ոլորտները, որտեղ համագործակցությունը հնարավոր է՝ հաշվի առնելով Հայաստանի ներգրավվածությունը Եվրասիական տնտեսական միությունում: Հավատացած է, որ ապագա համաձայնագիրը պետք է ապահովի Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ հարաբերությունների հետագա զարգացման ապագային միտված շրջանակ` խրախուսելով եւ ուժեղացնելով քաղաքական հարաբերություններն եւ տնտեսական համագործակցությունը:
8. Ողջունում է ԵՄ-Հայաստան Մարդու իրավունքների երկխոսությունը, որը տեղի ունեցավ 2014 թվականի դեկտեմբերին 11-ին, որի առանցքը այնպիսի խնդիրներն էին, ինչպիսիք հիմնարար ազատություններն էին, ներառյալ՝ հավաքների եւ ժողովների ազատությունը, քաղաքացիական հասարակության զարգացումը, իրավունքի գերակայությունը, շարժունակությունը, դատական բարեփոխումները, կոռուպցիայի դեմ շարունակական պայքարը, լրատվամիջոցների անկախությունը եւ խոշտանգումների դեմ պայքարը: Կոչ է անում Հայաստանին իրականացնել ԵԱԿՀ/ԺՄԻՀԳ ընտրությունների դիտարկման առաքելության կողմից արված բոլոր առաջարկությունները:
9. Ընգծում է, որ ակնկալվում է, որ այս հարցերը պետք է ուսումնասիրվեն ցուցանիշային ընթացիկ քննարկումների շրջանակում, որը պետք է ներկայացվի Եվրոպական խորհրդարանին 2016 թվականի հունվարի 1-ին, հաշվի առնելով Եվրոպական խորհրդարանի ընդլայնված դերակատարումը GSP+ սխեմայի՝ ԵՄ բարեփոխված դիտարկման ընթացակարգում: Հիշեցնում է, որ Հայաստանի համար GSP+ը երկարաձգվել է 2014թ. հունվարի 1-ից, եւ որ առեւտրի այս գործիքը հստակ միտում ունի խրախուսել մարդու եւ աշխատանքային իրավունքի, կայուն զարգացման եւ լավ կառավարման վերաբերյալ ՄԱԿ/ԱՄԿ միջազգային կոնվենցիաների արդյունավետ իրականացումը:
10. Ընդգծում է, որ ԵՄ-Հայաստան Վիզաների դյուրացման եւ Հետընդունման համաձայնագրերը ուժի մեջ են մտել 2014 թվականի հունվարից, ինչը կմեծացնի մարդկային շփումները Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ եւ կուժեղացնի համագործակցությունը շարժունակության ու միգրացիայի կառավարման ոլորտում, բավարարվածությամբ ընդգծում է այն քայլերը, որոնք ձեռնարկվել են Վիզաների դյուրացման եւ Հետընդունման համաձայնագրերի իրականացման ուղղությամբ եւ հավանություն է տալիս ապագա քայլերին, որոնք միտված են լինելու Վիզաների ազատականացման վերաբերյալ երկխոսության սկսմանը՝ ուղղված, իր ժամանակին, Հայաստանի քաղաքացիների համար առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդության ռեժիմի հաստատմանը:
11. Ողջունում է Հայաստանի եւ ԵՄ-ի հանձնառությունը՝ ավելի զարգացնելու եւ ուժեղացնելու համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում, արձանագրում է, որ տարիների ընթացքում ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերված աջակցությունը եւ օժանդակությունը առանցքային նշանակություն է ունեցել բարեփոխումների գործընթացի արդյունավետ իրականացման ու դրանց կայունության եւ ինստիուցիոնալ կարողությունների ձեւավորման համար, կոչ է անում ԵՄ-ին հայաստանյան բարեփոխումների տեմպին եւ տնտեսական կարիքներին համարժեք շարունակական աջակցություն ցուցաբերել՝ տարբերակման եւ ավելին ավելիի դրմաց սկզբունքներին համապատասխան:

Проект заключительного заявления и предложений принят на 15-м заседании Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения в Ереване 03/20/2015 16:07 | Лента новостей
20 марта на 15-м заседании Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения принято заключительное заявление и предложения. Текст проекта опубликован на сайте парламента Армении.
Заключительное заявление и предложения
Согласно 83-й статье Соглашения о партнерстве и сотрудничестве
Комиссия парламентского сотрудничества:
1. Опираясь на историческую резолюцию Европарламента 1987 года о признании Геноцида армян и в канун 100-й годовщины Геноцида армян призывает все государства-члены ЕС признать его, поощряет государства-члены и структуры ЕС и впредь содействовать его признанию и отдает дань уважения памяти безвинных жертв. Вместе с тем, воодушевлена фактом того, что в последние годы проблема стала предметом открытого и общественного обсуждения в самой Турции.
2. Надеясь, что оставшееся от прошлого в связи с этим наследие может быть преодолено урегулированием отношений Турция – Армения, открытием без каких-либо предусловий односторонне закрытой границы, содействует инициативам, направленным на укрепление регионального сотрудничества, - в надежде, что они могут помочь положить конец изоляции в регионе какой-либо страны.
3. В полной мере содействует применяемому в рамках Восточного партнерства подходу прогрессивной дифференциации – согласно разным возможностям и желаниям партнеров. Тем не менее, убеждена, что региональный подход важен для Евросоюза – в эффективной помощи развитию и стабильности экономики Южного Кавказа. В этой связи подчеркивает важность безусловного обеспечения въезда представителей ЕС в регион, включая Нагорный Карабах.
4. Глубоко скорбит в связи с человеческими потерями вследствие Нагорно-Карабахского конфликта и ожидает от ЕС более активной роли в содействии дальнейшему формированию атмосферы доверия – для распространения идей мира, согласия и укрепления доверия между всеми сторонами, посему осуждает действия, препятствующие контактам представителей гражданского общества и интеллигенции всех сторон.
5. Убеждена, что нет альтернативы мирному урегулированию – согласно соответствующим нормам международного права, Уставу ООН и принципам Хельсинкского Заключительного акта, содействует текущему переговорному процессу в рамках Минской группы ОБСЕ и призывает все вовлеченные стороны взять на себя максимально широкие политические обязательства, в то же время строго осуждая все нарушения соглашения о прекращении огня и напоминая о важности мер, направленных на формирование атмосферы доверия, включая выведение снайперов с линии соприкосновения, согласно предложениям ОБСЕ, подчеркивает, что имеющиеся в резолюциях Европарламента многочисленные предложения остаются актуальными. Выражает свою поддержку предложению сопредседателей МГ ОБСЕ о создании механизма расследования инцидентов.
6. Призывает к развитию сотрудничества ЕС – Армения во всех возможных сферах, приветствуя взятие совместного обязательства на последнем Совете Сотрудничества. Тем не менее выражает сожаление, что обмен мнениями пока не позволяет сформировать имеющую правовую силу договорную базу для будущего этих отношений, особенно с учетом устаревшего Договора о партнерстве и сотрудничестве 1999 года.
7. Подчеркивает важность пересмотра и обновления основ существующих отношений, как указано в совместном заявлении ЕС – Армения, принятом в ноябре 2013 г. в рамках Вильнюсского саммита Восточного партнерства, свидетельствует о тех больших усилиях и приверженности, которые проявлены обеими сторонами в ходе предшествовавших переговоров, и выражают надежду, что подобное усердие будет проявлено также к Рижскому саммиту. Подчеркивает, что ЕС и Армения очертили сферы возможного сотрудничества, учитывая вовлеченность Армении в Евразийский экономический союз. Уверена, что будущее соглашение должно обеспечить рамки последующего развития отношений Армении и ЕС, поощряя и укрепляя политические отношения и экономическое сотрудничество.
8. Приветствует состоявшийся 11 декабря 2014 г. диалог ЕС – Армения по правам человека, в фокусе которого были такие проблемы, как основополагающие свободы, включая свободу митингов и собраний, развитие гражданского общества, верховенство права, мобильность, судебные реформы, последовательная борьба с коррупцией, независимость СМИ и борьба против пыток. Призывает Армению выполнить все предложения, сделанные миссией наблюдателей за выборами ОБСЕ/БДИПЧ.
9. Подчеркивает, что в рамках текущих показательных обсуждений ожидается изучение этих вопросов, которые должны быть представлены Европарламенту 1 января 2016 г., с учетом расширенной роли Европарламента в схеме GSP+ , по процедуре усовершенствованного мониторинга. Напоминает, что для Армении GSP+ пролонгировано с 1 января 2014 г., и этот инструмент торговли имеет четкую тенденцию к поощрению эффективного осуществления международных конвенций ООН/ВТО по правам человека и трудовому праву, стабильному развитию и успешному управлению.
10. Подчеркивает, что соглашение ЕС – Армения об облегчении визового режима и реадмиссии вошло в силу с января 2014 г., что расширит человеческие контакты между Арменией и ЕС и упрочит сотрудничество в сфере мобильности и управления миграцией, с удовлетворением подчеркивает шаги, предпринятые по осуществлению соглашения об облегчении визового режима и реадмиссии и одобряет будущие шаги к началу диалога по либерализации виз, направленного в свое время на утверждение для граждан Армении режима туристического безвизового въезда.
11. Приветствует обязательство Армении и ЕС еще более развивать и укреплять сотрудничество во всех представляющих взаимный интерес сферах, констатирует, что оказанные ЕС в течение лет помощь и содействие Армении имели ключевое значение для эффективной реализации процесса реформ, их стабильности и формирования институциональных возможностей, призывает ЕС сообразно темпам и экономическим нуждам армянских реформ оказывать последовательную помощь – соответственно дифференцированию и принципу “большее – за большее”.