Ինչո՞ւ է ՌԴ նախագահի՝ Երևան գալու մասին վաղ հայտարարվել. «Հրապարակ» 03/19/2015   08:49  |  Մամուլ
Թերթի մեկնաբանմամբ՝ ռուսական կողմն այնպես է անում, որ ռուս պաշտոնյաների կուտակում չլինի ապրիլի 24-ին, քանզի նրանք «բոլորը» փորձում են պատշաճ ուշադրության արժանացնել Եղեռնի 100-ամյակը:
Ըստ լրատվամիջոցի՝ հայկական կողմի համար փոքր-ինչ անակնկալ է եղել Հայաստան գալու Պուտինի այդքան վաղ հայտարարությունը:
«Բանն այն է, որ թուրքական կողմն ամեն ինչ արել է, որպեսզի ապրիլի 24-ին Պուտինը գնա Թուրքիա՝ մասնակցելու Գալիպոլիի ճակատամարտի տոնակատարությանը, ինչն էլ հաղթաթուղթը կլիներ ընդդեմ ցեղասպանության: Պուտինյան ադմինիստրացիան Երևան գալու մասին վաղ է հայտարարել, որ պարզեցում մտցնի խնդրի մեջ և Հայաստանում շահարկումների տեղիք չտա: Բանն այն է, որ եթե Պուտինը որոշեր գնալ Թուրքիա, մեծ թվով բարձրաստիճան եվրոպացիներ էին ժամանելու Հայաստան՝ ցուցանելու, որ Հայաստանը «եվրոպական տարածք» է, և դժվար պահին Ռուսաստանը նրա կողքին չէ»,- գրում է թերթը։

“Грапарак”: Почему о визите Путина в Ереван было заявлено заранее? 03/19/2015 10:15 | Пресса
29-30 марта в Армению прибудет спикер Государственной Думы Российской Федерации Сергей Нарышкин. Об этом пишет газета “Грапарак”.
Как отмечает издание, российская сторона делает все, чтобы 24 апреля избежать скопления российских чиновников, поскольку “все” они пытаются уделить должное внимание 100-й годовщине Геноцида армян.
“Для армянской стороны было несколько неожиданным столь ранее заявление Владимира Путина относительно своего визита в Армению”, - отмечает СМИ
“Дело в том, что турецкая сторона сделала все возможное, чтобы 24 апреля Путин прибыл в Турцию для участия в мероприятиях, приуроченных к 100-летию битвы при Галлиполи, что стало бы для них козырной картой против Геноцида. Администрация Путина заблаговременно сообщила о визите президента РФ в Армению, чтобы внести ясность в данный вопрос и пресечь спекуляции на эту тему. Дело в том, что если бы Путин решил посетить Турцию, то многочисленные европейские чиновники, которые 24 апреля прибудут в РА, продемонстрировали бы, что Армения является “европейской территорией”, а России в трудный для нее момент не оказалось рядом ”, - пишет газета.