Բրյուսելում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության գագաթնաժողովին 03/19/2015   18:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթնաժողովին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը գագաթնաժողովում հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Հայաստանի եվրոպական օրակարգին, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններում կարևոր տեղ զբաղեցնող՝ Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին, հայ ժողովրդի համար հատուկ խորհուրդ ունեցող 2015 թվականին, երբ աշխարհասփյուռ հայությունը հայրենիքում և նրա սահմաններից դուրս ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը՝ կարևորելով ցեղասպանությունների լիարժեք միջազգային ճանաչումն ու դատապարտումը՝ որպես մարդկության դեմ գործած հանցագործության կանխարգելման միակ արդյունավետ միջոց: Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում անդրադարձել է նաև ԵԺԿ-ի հետ Հայաստանի հանրապետական կուսակցության արդյունավետ փոխգործակցությանը:
Օգտվելով առիթից, Հանրապետության Նախագահն առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել ԵԺԿ քաղաքական համաժողովի կողմից 2015 թվականի մարտի 3-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված՝ «Հայոց ցեղասպանությունը և եվրոպական արժեքները» բանաձևի ընդունման կապակցությամբ, ընդգծելով, որ դրանով ԵԺԿ-ն արժանապատվորեն ապացուցեց համամարդկային արժեքներին և սկզբունքներին իր հավատարմությունը:
Հայաստանի Նախագահը կարևորել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին գագաթնաժողովին ներկա հրավիրյալների մասնակցությունը, ընդգծելով որ մեր ժողովրդի համար դա եվրոպական արժեքների հաղթանակի, եվրոպական առաջադիմության խորհուրդ կպարունակի և կլինի «Այլևս երբեք» կարգախոսի ամենախոսուն մարմնավորումը: Այս համատեքստում Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլին՝ ապրիլի 24-ին Երևան այցելելու իր հրավերն ընդունելու և այդ օրը հայ ժողովրդի հետ Հայաստանում ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ոգեկոչելու պատրաստակամության համար:

Президент Армении принял участие в саммите Европейской народной партии в Брюсселе 03/19/2015   18:49  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе президент Армении Серж Саргсян в четверг принял участие в саммите Европейской народной партии. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении выступил на саммите с речью, в которой коснулся европейской повестки Армении, занимающих важное место в отношениях Армении с ЕС реформ, проводимых в различных сферах в РА. В своем выступлении Серж Саргсян обратился к 100-ой годовщине Геноцида армян, отметив важность полноценного международного признания и осуждения  геноцидов  как единственно эффективного средства предупреждения преступлений против человечества. Серж Саргсян в своей речи затронул также тему эффективного сотрудничества Республиканской партии Армении с ЕНП.
Пользуясь случаем, глава армянского государства выразил особую благодарность политическому  собранию Европейской народной партии за принятие 3 марта 2015 года резолюции к 100-й годовщине Геноцида армян под названием “Геноцид армян и европейские ценности”. Серж Саргсян подчеркнул, что тем самым ЕНП  достойным образом доказала свою приверженность общечеловеческим ценностям и принципам.
Президент Армении придал важность участию присутствующих на саммите приглашенных гостей в памятных мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян, подчеркнув, что для армянского народа сей шаг будет заключать в себе символ победы европейских ценностей и европейской прогрессивности и будет самым красноречивым воплощением девиза “Отныне никогда”. В этой связи Серж Саргсян выразил благодарность председателю ЕНП Джозефу Долу за принятие приглашения посетить 24 апреля Ереван и готовность в этот день вместе с армянским народом воздать дань уважения памяти жертв Геноцида армян.