Նախագահն ընդունել է Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատարին 03/18/2015   15:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը եվրոպացի գործընկերների հետ շարունակական երկխոսությունը և բարձրաստիճան փոխայցելությունները լավ հնարավորություն է համարել Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները քննարկելու, երկուստեք հուզող հարցերի շուրջ մտքեր փոխանակելու համար: Այս համատեքստում Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հանձնակատար Յոհաննես Հանի այցելությունը մեր երկիր:
Հանձնակատար Յոհաննես Հանն ընդգծել է, որ մեծապես գնահատում է Հայաստանի և եվրոպական գործընկերների միջև ընթացող երկխոսությունն ու համագործակցությունը: Նա նշել է, որ այժմ վերանայվում է Եվրոպական հարևանության քաղաքականության հայեցակարգը, որի սկզբունքների շուրջ տեսակետների ակտիվ փոխանակում է իրականացվում: Այդպիսի կարևոր սկզբունքներից մեկը, ըստ հանձնակատար Հանի, այն է, որ հարևանության քաղաքականության յուրաքանչյուր գործընկերոջ հետ ԵՄ-ն պետք է ունենա անհատական մոտեցում՝ հասկանալով և հարգելով համագործակցության վերաբերյալ տվյալ երկրի պատկերացումներն ու մոտեցումները:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Եվրոպական հարևանության քաղաքականության շրջանակներում համագործակցությունը օգտակար է համարել Հայաստանում բարեփոխումների խթանման տեսանկյունից և շնորհակալություն հայտնել եվրոպական բոլոր կառույցներին՝ այս հարցում մինչ այժմ մեր երկրին ցուցաբերած օժանդակության համար:
Յոհաննես Հանը նշել է, թե ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում նախորդ փուլի բանակցությունները վատնված ջանքեր չէին, և անկախ հետագա զարգացումներից, դրանք օգտակար էին ակնկալիքներն ու սահմանված չափանիշները, նաև եվրոպական շուկայում մրցունակ լինելու հնարավորությունները պատկերացնելու առումով:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և հանձնակատար Յոհաննես Հանը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների ու մարտահրավերների, ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումների շուրջ:

Серж Саргсян назвал полезным сотрудничество в рамках Европейской политики соседства для стимулирования реформ в Армении 03/18/2015 16:59 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял Комиссара ЕС по европейской политике соседства и переговорам по расширению Йоханнеса Хана. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент счел продолжительный диалог с европейскими партнерами и взаимные визиты на высоком уровне хорошей возможностью для обсуждения перспектив развития отношений Армения-Евросоюз, обмена мнениями относительно волнующих стороны вопросов. В данном контексте Серж Саргсян приветствовал визит Йоханнеса Хана в Армению.
В свою очередь Йоханнес Хан подчеркнул, что высоко ценит диалог и сотрудничество между Арменией и европейскими партнерами. Он отметил, что в настоящее время пересматривается концепция Европейской политики соседства, осуществляется активный обмен мнениями вокруг ее принципов. Один из важных принципов, по словам Йоханнеса Хана, гласит, что ЕС должен выработать индивидуальный подход к каждому партнеру по политике соседства, понимая и уважая представления и подходы данного государства относительно сотрудничества.
Президент Серж Саргсян назвал полезным сотрудничество в рамках Европейской политики соседства с точки зрения стимулирования реформ в Армении, поблагодарив все европейские структуры за оказанное республике содействие в данном вопросе.
В ходе встречи Серж Саргсян и Йоханнес Хан обменялись мнениями относительно региональных проблем и вызовов, последних событий вокруг процесса мирного урегулирования карабахского конфликта.