Հատուկ նիստ Սիրիայի Ժողովրդական ժողովում՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին 03/18/2015 10:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 17-ին Սիրիայի Ժողովրդական ժողովը հատուկ նիստ նվիրեց` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Նիստը բացեց Ժողովրդական ժողովի նախագահ Մուհամմադ Ջիհադ ալ-Լահամը: Իր խոսքում նա նշեց. «Եկող օրերը համընկնում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, որը օսմանցիների կողմից իրականացվեց բարեկամ հայ ժողովրդի նկատմամբ: Այս կապակցությամբ մենք մեր բացարձակ համերաշխությունն ենք հայտնում բարեկամ հայ ժողովրդին, ինչպես նաև սիրիահայ մեր հայրենակիցներին, որոնք 100 տարի առաջ Օսմանյան իշխանությունների կողմից ենթարկվեցին զարհուրելի ցեղասպանության:
Այսօր վերհիշում ենք պատմության արձանագրած ամենասարսափելի և ցավալի մի հիշատակ: Մենք միջազգային հանրությանը և աշխարհի բոլոր ժողովուրդներին կոչ ենք անում կանգնել կողք-կողքի՝ մարդասպանների, դահիճների և ահաբեկչության դեմ հանդիման, որոնք սպառնում են Միջին Արևելքին, որպեսզի կանխենք մարդկության, քաղաքակրթության և պատմության նկատմամբ այլ ոճրագործություններ»:
Այնուհետև Ջիհադ ալ-Լահամը Ժողովրդական ժողովի պատգամավորներին հրավիրեց հոտնկայս մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության ավելի քան մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Նիստի ընթացքում ելույթ ունեցան տարբեր խմբակցությունների ավելի քան 20 պատգամավորներ և մշտական հանձնախմբերի նախագահներ, որոնք խստորեն դատապարտեցին Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի նկատմամբ իրագործված այդ ծանր հանցագործությունը` միաժամանակ դիմելով միջազգային հանրությանը` դատապարտել 20-րդ դարում մարդկության դեմ իրագործված առաջին ցեղասպանությունը:

Парламент Сирии провел специальное заседание, посвященное 100-й годовщине Геноцида армян 03/18/2015 11:19 | Лента новостей
Народный совет Сирии провел 17-го марта специальное заседание, которое посвятил 100-летию Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Заседание открыл председатель Народного совета Мухаммед Джихад Аль-Ляххам. В своей речи он отметил: «Грядущие дни совпадают со 100-летием Геноцида армян, совершенным османцами в отношении дружественного армянского народа. В этой связи выражаем полную солидарность нашему дружественному армянскому народу, а также нашим соотечественникам - сирийским армянам, 100 лет назад подвергшимся ужасающему геноциду со стороны османских властей. Сегодня мы чтим известную истории самую ужасную и трагическую память. Мы призываем международное сообщество и все народы мира сплотиться против убийц, палачей и терроризма, угрожающих Среднему Востоку, чтобы предотвратить другие преступления против человечности, цивилизации и истории».
Затем Джихад Аль-Ляххам пригласил депутатов Народного совета почтить минутой молчания память более полутора миллиона невинных жертв Геноцида армян.
В ходе заседания выступили более 20 депутатов различных фракций и председатели постоянных комиссий, строго осудивших осуществленное в Османской империи тяжкое преступление против армянского народа, одновременно призывая международное сообщество осудить осуществленный против человечества первый геноцид 20-го века.