Լատվիայի խորհրդարանն առաջիկայում նախատեսում է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարության նախագիծ քննարկել 03/18/2015   15:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի մամլո ասուլիսը, որտեղ նա մանրամասներ է ներկայացրել մարտի 11-17-ը Բալթյան երկրների՝ Էստոնիայի, Լատվիայի եւ Լիտվայի խորհրդարանների ղեկավարների հրավերով պաշտոնական այցի արդյունքների վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Այցը գնահատելով արդյունավետ՝ ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ տեղի են ունեցել մի շարք հանդիպումներ, քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ տարբեր հանդիպումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Բալթյան երկրների հետ մեր երկրի հարաբերություններին, Հայաստան- ԵՄ փոխգործակցությանը, ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման հարցին:
ԱԺ փոխնախագահը փաստել է, որ Բալթյան երկրները ցանկանում են զարգացնել Հայաստանի հետ հարաբերությունները տարբեր մակարդակնեում:
Անդրադարձ է եղել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին. ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է շարունակելու քաղաքական երկխոսությունը եվրոպացի գործընկերների հետ, քանի որ Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքներին այլընտրանք չկա:
Հետխորհրդային որոշ երկրներում առկա հակամարտությունների, մասնավորապես՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը վերահաստատել է, որ հայկական կողմը խնդրի կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով եւ որ ԼՂՀ անկախությանն այլընտրանք չկա: Խնդրի վերաբերյալ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ադրբեջանական կողմն արհամարհում է երեք սկզբունքներից առնվազն երկուսը՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն ու խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացը:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ նշվել է, որ Հայաստանը եղել եւ մնում է առանց նախապայմանների հարաբերությունների կողմնակից: ԱԺ փոխնախագահը պարզաբանել է, որ Թուրքիան ոչ միայն չի վավերացրել հայ-թուրքական արձանագրությունները, այլեւ գործում է հակաժողովրդավարական մեթոդներով եւ առայսօր շարունակում է Հայաստանի շրջափակումը:
ԱԺ փոխնախագահը նաեւ տեղեկացրել է, որ Լատվիայում, Լիտվայում եւ Էստոնիայում, այդ երկրների խորհրդարանների ղեկավարների աջակցությամբ կազմակերպվել են լուսանկարների եւ վավերագրերի ցուցադրություններ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Նա տեղեկացրել է, որ նման ցուցադրություններ նախատեսվում են նաեւ Հունաստանում եւ Կիպրոսում: Այս համատեքստում նա տեղեկացրել է, որ Լատվիայի խորհրդարանն առաջիկայում նախատեսում է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարության նախագիծ քննարկել:
ԱԺ փոխնախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Լատվիայի, Լիտվայի եւ Էստոնիայի խորհրդարանների ղեկավարներին, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ղեկավար Հայկ Դեմոյանին եւ բոլորին, ովքեր աջակցել են ցուցադրությունների իրականացմանը:
ԱԺ փոխնախագահը պատասխանել է լրագրողների հարցերին:
16:44 02/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է ուսանողների հետ
14:04 21/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷդուարդ Շարմազանովը Վիեննայում հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Կիպրոսի պատվիրակության հետ
12:05 21/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀարգանքի տուրք Վիեննան ազատագրած խորհրդային զինվորի հիշատակին
13:58 20/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Չեխիայի պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի նախագահի հետ

Шармазанов сообщил о ближайших планах парламента Латвии обсудить проект заявления, осуждающий Геноцид армян 03/18/2015 15:38 | Лента новостей
В Национальном Собрании Армении 18 марта состоялась пресс-конференция вице-спикера НС Эдуарда Шармазанова, на которой он проинформировал об итогах своего официального визита 11-17 марта по приглашению глав парламентов стран Балтии – Эстонии, Латвии и Литвы, сообщает в среду пресс-служба армянского парламента.
Вице-спикер оценил визит как продуктивный.Э.Шармазанов отметил, что в ходе различных встреч были затронуты проблемы взаимоотношений РА со странами Балтии, взаимодействия Армения – ЕС, урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, армяно-турецких отношений, признания и осуждения Геноцида армян.
Вице-спикер констатировал, что страны Балтии желают развивать отношения с Арменией в различных областях. Рассмотрены были также отношения Армения – Евросоюз: Э.Шармазанов отметил, что Армения готова продолжать политический диалог с европейскими партнерами, поскольку в Армении нет альтернативы демократическим ценностям. В ходе дебатов по существующим в некоторых постсоветских странах конфликтам, в частности нагорно-карабахскому конфликту, вице-спикер подтвердил, что армянская сторона урегулирование проблемы видит исключительно мирным путем и независимости НКР нет альтернативы. Э.Шармазанов отметил, что азербайджанская сторона игнорирует по меньшей мере два принципа из трех – реализацию права наций на самоопределение и процесс мирного урегулирования проблемы.
По армяно-турецким отношениям отмечено, что Армения была и остается сторонницей нормализации отношений без предусловий. Вице-спикер НС пояснил, что Турция не только не ратифицировала армяно-турецкие протоколы, но и действует недемократическими методами и поныне продолжает блокаду Армении.
Вице-спикер НС сообщил также, что в Латвии, Литве и Эстонии, при содействии глав парламентов этих стран, организованы выставки фотографий и документов, посвященные 100-й годовщине Геноцида армян. Он проинформировал, что подобные выставки намечаются также в Греции и Кипре. Эдуард Шармазанов сообщил, что вскоре латвийский парламент планирует провести обсуждение проекта заявления, осуждающего Геноцид армян.
Заместитель Председателя НС выразил свою признательность главам парламентов Латвии, Литвы и Эстонии, директору Музея-института Геноцида армян Г.Демояну и всем, кто содействовал проведению выставок.