Եվրանեսթ ԽՎ-ն հրավիրում է Թուրքիային առերեսվելու անցյալի հետ 03/17/2015   23:46  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարտի 17-ին Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 4-րդ լիագումար նիստում քննարկվել եւ 33 կողմ, 4 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի վերաբերյալ Հայաստանի եւ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից կազմված բանաձեւը:
Ոչ պաշտոնական թարգմանություն
Հայաստանի եւ Եվրոպական խորհրդարանների համատեղ բանաձևը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովը,
– Հաշվի առնելով ԵԽ կանոնակարգի 9-րդ հոդվածի 3-րդ կետը
– Հաշվի առնելով ՄԱԿ-ի 1948 թվականի դեկտեմբերի 10-ի՝  Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը
– Հաշվի առնելով 1966 թվականի դեկտեմբերի 16-ի՝ Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիրը
– Հաշվի առնելով Պատերազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների նկատմամբ վաղեմության ժամկետ չկիրառելու մասին ՄԱԿ-ի 1968 թվականի նոյեմբերի 26-ի կոնվենցիան
– Հաշվի առնելով 1987 թվականի հուլիսի 20-ի՝ Հայկական հարցին քաղաքական լուծում տալու Եվրախորհրդարանի բանաձևը
– Հաշվի առնելով 2000 թվականի նոյեմբերի 15–ի՝ Թուրքիայի անդամակցույթյան առաջադիմության վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի բանաձևը
– Հաշվի առնելով 2005 թվականի սեպտեմբերի 28-ի՝ Թուրքիայի հետ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի բանաձևը
– Հաշվի առնելով ԵՄ անդամ մի շարք երկրների օրենսդիր մարմինների բանաձևերն ու հայտարարությունները
– Նկատի առնելով, որ 2015 թվականին նշվում է Օսմանյան կայսրությունում իրագործված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը
– Նկատի առնելով, որ ողջ մարդկությանը բնորոշ արժանապատվության և հավասար ու անքակտելի իրավունքների ճանաչումը ազատության, արդարության և խաղաղության հիմքն են կազմում աշխարհում
– Քանի որ ցեղասպանության ժխտումը լայնորեն ընդունված է որպես ցեղասպանության վերջնական փուլ՝ ապահովելով ցեղասպանություն իրագործողների անպատժելիությունը և ցուցադրաբար ճանապարհ հարթելով հետագա ցեղասպանությունների համար
– Քանի որ Հայոց ցեղասպանության աներկբա և ժամանակին դատապարտման բացակայությունը մեծապես նպաստել է մարդկության դեմ հետագա ոճրագործությունների կանխման ձախողմանը,
– Քանի որ այսպիսի հանցագործությունների վաղ կանխումը կարող է միանշանակ կանգնեցնել հակամարտությունների, ողբերգությունների և մարդկային աղետների ուժգնացումը
Վեհաժողովը
– Դատապարտում է մարդկության դեմ ուղղված բոլոր տեսակի հանցագործությունները և ցեղասպանությունը, խստորեն դատապարտում է դրանց ժխտման փորձերը,
– Հարգանքի տուրք է մատուցում բոլոր ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ ուղղված ոճրագործությունների անմեղ զոհերին,
– Շեշտում է, որ ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխումը պետք է լինի միջազգային հանրության առաջնահերթությունների շարքում,
– Ընդգծում է, որ այս ուղղությամբ միջազգային հանրության կարողությունների հետագա զարգացումը շատ օգտակար է,
– Աջակցում է ցեղասպանությունների կանխման համար միջազգային պայքարին, ցեղասպանության ենթարկված մարդկանց իրավունքների վերականգնմանը և պատմական արդարության հաստատմանը,
– Հրավիրում է Թուրքիային առերեսվելու իր անցյալի հետ,
– Համարում է, որ ժողովուրդների միջև հետագա հաշտեցման հիմքերի հաստատումը մեծ կարևորություն ունի,
– Առաջարկում է Հայաստանին և Թուրքիային կիրառել Եվրոպայի պետությունների միջև հաշտեցման հաջողված օրինակները և կենտրոնանալ ժողովուրդների միջև համագործակցությունը առաջնայնության վրա:

ПА “Евронест” приглашает Турцию на “очную ставку” со своим прошлым 03/18/2015   11:00  |  Актуальная тема
Резолюция к 100-й годовщине Геноцида армян принята 17 марта в ходе состоявшегося в Ереване четвертого пленарного заседания Парламентской ассамблеи “Евронест. Документ был принят 33 голосами "за" и 4 "против".
Неофициальный перевод
Совместная резолюция Национального собрания Армении и Европейского парламента по случаю 100-й годовщины Геноцида армян Парламентская ассамблея Евронест
–Учитывая пункт 3 статьи 9 Устава Совета Европы,
–Учитывая Всеобщую декларацию прав человека, принятую Генеральной Ассамблеей ООН 10 декабря 1948 года,
–Учитывая международный пакт о гражданских и политических правах от 16 декабря 1966 года,
–Учитывая Конвенцию ООН о неприменении срока давности к военным преступлениям и преступлениям против человечества от 28 ноября 1968 года,
–Учитывая резолюцию Европарламента о политическом разрешении Армянского вопроса от 20 июля 1987 года,
- Учитывая резолюцию Европарламента о прогрессе Турции на пути к членству от 15 ноября 2000 года,
–Учитывая резолюцию Европарламента о начале переговоров с Турцией от 28 сентября 2005 года,
– Учитывая резолюции и заявления законодательных органов ряда стран ЕС.
– Учитывая, что в 2015 году будет отмечаться 100-ая годовщина Геноцида армян в Османской империи.
– Учитывая, что признание достоинства всего человечества, равных и неотъемлемых прав составляет основу свободы, справедливости и мира во всем мире.
– Поскольку отрицание геноцида широко признано как заключительная стадия геноцида, обеспечивающая безнаказанность совершивших геноцид и демонстративно прокладывающая путь для дальнейших геноцидов,
– Поскольку отсутствие однозначного и своевременного осуждения Геноцида армян во многом способствовало провалу процесса предотвращения дальнейших преступлений против человечности.
– Поскольку раннее предупреждение таких преступлений может однозначно остановить нагнетание конфликтов, трагедий и гуманитарных катастроф.
Ассамблея
– Осуждает любые преступления, направленные против человечности, и строго осуждает попытки их отрицания.
– Воздает дань уважения памяти невинных жертв геноцидов и преступлений против человечности.
– Подчеркивает, что предупреждение геноцидов и преступлений против человечности должно быть в ряду приоритетов международного сообщества.
– Подчеркивает, что дальнейшее наращивание потенциала международного сообщества в этом направлении весьма полезно,
– Содействует международной борьбе за предупреждение геноцидов, восстановлению прав людей, подвергнувшихся геноциду и установлению исторической справедливости,
– Приглашает Турцию на очную ставку со своим прошлым,
– Считает, что закладка основ для дальнейшего примирения народов представляют большую важность,
– Предлагает Армении и Турции воспользоваться успешными примерами примирения между народами Европы и сконцентрироваться на приоритете сотрудничества между народами.
15:03 03/06/2013  |  Лента новостейВ “Евронест” пока противостоят попыткам Азербайджана по продвижению идущих вразрез с интересами Армении инициатив - парламентарий