Նախագահն ընդունել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի անդամներին 03/17/2015 14:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի անդամներին, ովքեր Հայաստան են ժամանել մարտի 16-18-ը Երևանում անցկացվող «Եվրանեսթ»-ի հերթական՝ չորրորդ լիագումար նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը «Եվրանեսթ»-ի երևանյան նիստը լավ առիթ է համարել անկաշկանդ քննարկումների և մտքերի փոխանակման, գործընկեր երկրների հասարակություններին հուզող հարցերի վերաբերյալ տեսակետների հայտնման համար: Նշելով, որ դեռևս 2012թ. Երևանում հյուրընկալվել է «Եվրանեսթ»-ի Սոցիալական, կրթության, մշակույթի և քաղաքացիական հասարակության հարցերով ենթակոմիտեի նիստը, որի աշխատանքները արդյունավետ էին, Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ խորհրդարանական վեհաժողովի ընթացիկ լիագումար նիստը ևս արդյունավետ կլինի, և օրակարգում ընդգրկված հարցերի շուրջ խորհրդարանական ձևաչափով ընթացող քննարկումներն ու ընդունվելիք բանաձևերը կնպաստեն Եվրոպական միության և գործընկեր երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդմանը: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ կառուցողական և արդյունավետ քննարկումների համար կան բոլոր նախադրյալները:
«Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի անդամները շնորհակալություն են հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ընդունելության համար և գոհունակությամբ խոսել անցած երկու օրերի ընթացքում ՀՀ ԱԺ-ում իրենց աշխատանքի արդյունքների մասին, անդրադարձել նաև օրակարգի շրջանակներում նախատեսված հետագա քննարկումների թեմաներին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանն ու հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին, այդ հարցում «Եվրանեսթ»-ի ուրույն տեղին ու դերին: Զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ երևանյան խորհրդարանական հանդիպումները կարևոր հանգրվան կդառնան Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման համար:
Հյուրերի խնդրանքով Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին, Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու՝ մեր երկրի որոշման հիմքում ընկած գործոններին, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ Հայաստանի ջանքերին, տարածաշրջանի խնդիրներին ու մարտահրավերներին, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ 2015 թվականի ընթացքում Հայաստանում և արտերկրում նախատեսված ոգեկոչման միջոցառումներին ու դրանց խորհրդին: Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է նաև այս և այլ թեմաներով «Եվրանեսթ»-ի բյուրոյի անդամներին հետաքրքրող հարցերին:

Президент Серж Саргсян и члены Бюро ПА “Евронест” обсудили вопросы сотрудничества Армении с ЕС 03/17/2015 18:25 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян во вторник, 17 марта, принял членов бюро Парламентской ассамблеи “Евронест”, прибывших в Ереван для участия в четвертом пленарном заседании ПА “Евронест”. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент назвал ереванское заседание ПА “Евронест” хорошим поводом для непринужденных обсуждений и обмена мнениями, высказывания позиций по вопросам, волнующим общества стран-партнеров. Глава государства выразил надежду на то, что текущее пленарное заседание ПА “Евронест” окажется таким же эффективным, как и состоявшееся еще в 2012 году в Ереване заседание Комитета “Евронест” по социальным вопросам, вопросам образования, культуры и гражданского общества. По словам президента Армении, обсуждения в парламентском формате вокруг включенных в повестку дня вопросов и резолюции, которые будут приняты, будут способствовать укреплению отношений между ЕС и странами-партнерами. Серж Саргсян подчеркнул, что для конструктивных и эффективных обсуждений есть все предпосылки.
Члены Бюро ПА “Евронест” поблагодарили президента Армении Сержа Саргсяна за прием, выразив удовлетворение результатами своей работы за прошедшие 2 дня в НС РА. Гости также коснулись тем дальнейших дискуссий, запланированных в рамках повестки.
На встрече речь также зашла о сотрудничестве Армении с ЕС и перспектив развития отношений, особой роли “Евронест” в данном вопросе. Собеседники выразили надежду, что парламентские встречи в Ереване станут важной отправной точкой для развития отношений Армения-ЕС.
По просьбе гостей президент Армении коснулся приоритетов внешней политики Армении, факторов, лежащих в основе решения республики о членстве в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), армяно-турецким отношений, совместных усилий Армении и стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта, региональных проблем и вызовов, а также предстоящих в 2015 году в Армении и за рубежом мероприятий, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян.