Կապանում շարունակվում են հակահամաճարակային և կանխարգելիչ բոլոր միջոցառումները 03/17/2015   11:24  |  Առողջություն
Կապանի բժշկական կենտրոնի ինֆեկցիոն բաժանմունքում շարունակվում է բրուցելոզով 15 հիվանդի բուժումը (ընդամենը հայտնաբերվել է 17 հիվանդ, որից 2-ը դուրս են գրվել): Բոլոր հիվանդների վիճակը գնահատվում է թեթև և միջին ծանրության։
Առողջապահության նախարարության տեղեկացմամբ հիվանդների բուժումը կազմակերպվում է պետական պատվերի շրջանակում, հիվանդներն ապահովվում են անհրաժեշտ դեղորայքով և ունեն առողջացման դրական տեղաշարժ: Այդ մասին տեղեկացնում է:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը նշում է նաև, որ 2015 թվականի մարտի 5-ին է տեղեկատվություն է ստացել, որ Սյունիքի մարզի Կապանի 6 բնակիչ բրուցելոզ հիվանդությանը բնորոշ ախտանշաններով դիմել է բժշկական օգնության:
Վերջիններիս ախտորոշումը հաստատվել է նաև լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում: Նույն օրը տեղում իրականացված համաճարակաբանական հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ դեպքերը կապված են մասնագիտական գործունեության հետ:
Նոր հիվանդներ հայտնաբերելու նպատակով առողջապահության նախարարությունը մարտի 6-ից ընդլայնել է համաճարակաբանական և լաբորատոր հետազոտությունների շրջանակները, ինչի արդյունքում ևս 11–ի մոտ լաբորատոր հետազոտությամբ հաստատվել է բրուցելոզ հիվանդությունը:
Դեռևս 2015 թվականի մարտի 6-ին ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դեպքերի վերաբերյալ տեղեկատվություն է տրամադրել ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը:
Նոր հիվանդների վաղաժամ հայտնաբերման նպատակով շարունակվում են հակահամաճարակային և կանխարգելիչ բոլոր միջոցառումները, մասնավորապես՝

15 человек с диагнозом бруцеллёз продолжают проходить лечение в медцентре Капана на юге Армении 03/17/2015 12:04 | Здоровье
15 человек с диагнозом бруцеллёз продолжают проходить лечение в инфекционном отделении медицинского центра города Капан на юге Армении. В клинику поступило 17 человек, двое из которых выписались. Состояние здоровье пациентов оценивается как легкой и средней степени тяжести.
Как сообщает министерство здравоохранения Армении, лечение проводится в рамках госзаказа, пациенты обеспечены всеми необходимыми медикаментами. В состоянии их здоровья наметилась положительная динамика.
В ведомстве также отметили, 5 марта с.г. поступила информация о том, что 6 жителей города Капан Сюникской области Армении с характерными для бруцеллёза симптомами обратились в клинику. Лабораторные исследования подтвердили подозрения. На бруцеллез. В тот же день было установлено, что источником заражения послужила профессиональная деятельность.
Минздрав для выявления новых случаев заражения бруцеллёзом расширил круг противоэпидемических и лабораторных исследований, в результате которых еще у 11 человек подтвердился диагноз бруцеллёз.
“Противоэпидемические и профилактические мероприятия продолжаются”, - проинформировали в ведомстве.
Бруцеллёз - зоонозная инфекция, передающаяся от больных животных человеку, характеризующаяся множественным поражением органов и систем организма человека.