Նախագահն ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Վիլհելմ Մոլտերերին 03/16/2015   15:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Վիլհելմ Մոլտերերին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և հույս հայտնել, որ պարոն Մոլտերերի այցը նոր խթան կհաղորդի Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ Հայաստանի համագործակցությանը, որն ուղղված է Հայաստանում կայուն տնտեսական աճի ապահովմանը:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել բանկի առաքելությունը և մեր երկրում նրա ընթացիկ գործունեությունը, գոհունակությամբ նշելով, որ համագործակցությունը Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ աչքի է ընկնում աճող ակտիվությամբ ու արդյունավետությամբ: Հանրապետության Նախագահը նաև ընդգծել է, որ հաշվի առնելով Հայաստանի տնտեսության համար բանկի կողմից ֆինանսավորված ոլորտների նշանակությունը և արդեն ձևավորված պորտֆելը, կարելի է ասել, որ բանկը ռազմավարական գործընկեր է դարձել մեր երկրի համար:
Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահը ևս գոհունակությամբ է խոսել Հայաստանի հետ 2007թ-ից ի վեր բանկի համագործակցության մասին, ընդգծելով, որ այն կարող է օրինակելի դառնալ բանկի այլ գործընկերների համար:
Վիլհելմ Մոլտերերը նշել է, որ այժմ բանկն աշխատում է Հայաստանի հետ փոխգործակցության հաջորդ փուլի նախապատրաստման ուղղությամբ, որը հիմնված կլինի Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթությունների վրա:
Հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են ենթակառուցվածքային զարգացման ծրագրերին բանկի օժանդակությունը, համակարծիք լինելով, որ Հայաստանն այսօր զարգացման այլընտրանք չունի, քան տնտեսության մրցունակության բարձրացման հաշվին երկարաժամկետ կայուն տնտեսական աճ ունենալը: Սակայն առանց զարգացած ենթակառուցվածքների, զրուցակիցների համոզմամբ, հնարավոր չէ խոսել մրցունակության և տնտեսական կայուն աճի մասին:
ՀՀ Նախագահը և Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահն անդրադարձել են նաև Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության զարգացման հեռանկարին և առաջիկա քայլերին, այդ համատեքստում կարևորել Եվրամիության օժանդակությամբ Հայաստանում բարեփոխումների օրակարգն առաջ մղելը:

Серж Саргсян: Европейский инвестбанк стал стратегическим партнером Армении 03/16/2015 17:31 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня вице-президента Европейского инвестиционного банка (European Investment Bank)Вильгельма Молтерера. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент Армении выразил надежду на то, что данный визит придаст новый импульс сотрудничеству EIB с Арменией, направленному на стабильное экономическое развитие республики.
Серж Саргсян высоко оценил миссию банка и его текущую деятельность в нашей стране, с удовлетворением констатировав активизацию сотрудничества EIB с Арменией и его эффективность. Президент также подчеркнул, что с учетом значения финансируемых Европейским инвестиционным банком в Армении сфер и уже сформированного портфеля, можно говорить, что банк стал стратегическим партнером республики.
В свою очередь Вильгельм Молтерер с удовлетворением говорил о сотрудничестве с Арменией с 2007г., отметив, что оно может стать образцовым для других партнеров банка.
Молтерер отметил, что Европейский инвестиционный банк в настоящее время работает над следующим этапом взаимодействия с Арменией, основанным на приоритетах экономической политики республики.
В ходе встречи собеседники придали важность оказываемому банком содействию программам инфраструктурного развития. Стороны сошлись во мнении относительно того, что у Армении сегодня нет иной альтернативы развития, кроме как обеспечения долгосрочного экономического роста за счет повышения экономической конкурентоспособности. Однако без развитых инфраструктур, по мнению собеседников, невозможно говорить о конкурентоспособности и стабильном экономическом росте.
Президент Армении и вице-президент EIB обсудили также перспективы развития сотрудничества Армения-Евросоюз, предстоящие планы и в этом контексте подчеркнули важность продвижения реформ в республике при поддержке Евросоюза.