Էդվարդ Նալբանդյան. Հայաստանը մտադիր է զարգացնել համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ 03/16/2015 15:21 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը բարձր է գնահատում Եվրամիության հետ իրականացվող համապարփակ և բազմակողմանի համագործակցությունը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են, մասնավորապես, ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը, հիմնարար ազատությունների պաշտպանությունը:
Այս մասին «Եվրանեսթ» Արևելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` Հայաստանի Ազգային ժողովի «Ոսկեզօծ» դահլիճում այսօր մեկնարկած նիստում ասաց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա նշեց, որ, ինչպես նշված է Վիլնյուսյան գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստան-ԵՄ համատեղ հայտարարությունում կողմերը համաձայնել են հարաբերությունները կարգավորող իրավական նոր հիմքերի ստեղծման անհրաժեշտության շուրջ: Նախարարն ընդգծեց, որ Հայաստանը մտադիր է զարգացնել համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ մի շարք առանցքային հարցերոմ, այդ թվում` ժողովրդավարության, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարում և այլն:
Է.Նալբանդյանը նշեց, որ ներկայումս եզրափակիչ փուլում են գտնվում ԵՄ գործընկերների հետ խորհրդակցությունները` որոշելու համար հետագա համագործակցության շրջանակները:
Նախարարն իր ելույթում անդրադառնալով ԵՄ- ի հետ գործընկերության տարածքներում հակամարտություններին, ընդգծեց, որ դրանց խաղաղ հանգուցալուծումը առաջնային նշանակություն ունի բարիդրացիական հարաբերություններ կառուցելու և կայուն զարգացում ապահովելու համար:
Անդրադառնալով կոնկրետ ղարաբաղյան հակամարտությանը, Է.Նալբանդյանը, մասնավորապես, նշեց, որ Ադրբեջանը ապակառուցողական քաղաքականություն է որդեգրել` շարունակաբար սպառնալով հակամարտությունը լուծել ռազմական ճանապարհով: Հայաստանը խաղաղ լուծման կողմնակից է:
Նախարարն իր ելույթում նաև շնորհակալություն հայտնեց Եվրախորհրդարանին` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տալիցին ընդառաջ` օրերս ընդունած բանաձի համար:

Эдвард Налбандян: Армения намерена развивать сотрудничество с Евросоюзом 03/16/2015 16:02 | Лента новостей
Армения высоко ценит всеобъемлющее и многостороннее сотрудничество с Европейским союзом в таких сферах, как демократия, верховенство права, защита основных свобод.
Об этом на стартовавшем в понедельник в Ереване заседании Комитета по политическим вопросам, правам человека и демократии Парламентской Ассамблеи “Евронест” заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
“Как отмечено в совместном заявлении Армения-ЕС в рамках Вильнюсского саммита”, сторонами была достигнута договоренность относительно необходимости создания новых правовых основ регулирования отношений”,- напомнил Налбандян. Он подчеркнул, что Армения намерена развивать сотрудничество с ЕС по ряду ключевых вопросов, в том числе по вопросам демократии, укрепления гражданского общества, борьбы с коррупцией.
Глава МИД Армении проинформировал, что консультации с партнерами из ЕС по поводу уточнения рамок дальнейшего сотрудничества находятся в финальной стадии.
Э. Налбандян в своем выступлении коснулся также конфликтов в зонах партнерства с ЕС, подчеркнув, что их мирное разрешение имеет важное значения для выстраивания добрососедских отношений и обеспечения стабильного развития.
Говоря о нагорно-карабахской проблеме, Э. Налбандян, в частности, отметил, что Азербайджан взял на вооружение деструктивную политику, непрерывно угрожая военным решением конфликта. "Армения является сторонником мирного урегулирования", - констатировал Налбандян.
Глава внешнеполитического ведомства Армении поблагодарил Европарламент за недавно принятую резолюцию в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян.