Առնվազն 4 համայնքներ նոր գյուղապետեր կունենան 03/16/2015   11:37  |  Ընտրական իրավունք
Նախօրեին Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Շիրակի, Սյունիքի, Վայոց ձորի և Տավուշի մարզերի 32 համայնքներում տեղի ունեցան տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ:
24 համայնքներում  անցկացվեցին համայնքի ղեկավարի, 6-ում՝ ավագանու անդամների, իսկ  2-ում՝ և համայնքի ղեկավարի, և ավագանու հերթական ընտրություններ:
26 համայնքներից, որտեղ կայացան համայնքի ղեկավարի ընտրություններ, 25-ում գործող համայնքապետերը վերընտրվելու հայտ էին ներկայացրել: Գործող համայնքապետերից 16-ը, այդ թվում՝ Արմավիրի քաղաքապետը,  վերընտրվեցին առանց մրցակցի: Գործող համայնքապետերից 10 ՀՀԿ, 1-ը՝ ՀՅԴ, ևս 1-ը՝ ԲՀԿ անդամներ են, 4-ը՝ անկուսակցականներ:
Ի դեպ՝ Արմավիրում 28 421 ընտրողներից քվեարկությանը մասնակցել են 9 246-ը: Գործող քաղաքապետ Ռուբեն Խլղաթյանի օգտին քվեարկել է 8 169
ընտրող, դեմ՝ 810-ը: 265 քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել:
Միակ համայնքը, որտեղ գործող գյուղապետը, չէր մասնակցում ընտրությանը, Արմավիրի մարզի Հայկավանն էր: Այստեղ առաջադրվել էր 2 անկուսակցական թեկնածու, որոնցից մեկն ինքաառաջադրման կարգով, իսկ մյուսը՝ ՀՀԿ-ի կողմից:
Ըստ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքէջում հրապարակված ՏԻՄ ընտրությունների նախնական արդյունքների՝ հաղթել է  ՀՀԿ-ի թեկնածուն:
Հայկավանից բացի, ևս 7 համայնքներում համայնքի ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարում էին 2-ական, 2 համայնքում՝ 3-ական թեկնածուներ:
Այդ 7 համայնքներից  3-ում գործող համայնքապետերը պարտվել են, 3-ում իրենց մրցակիցներին հաղթել են ձայների մեծ առավելությամբ, իսկ 1-ում
գործող գյուղապետն առաջ է անցել  իր մրցակցից ընդամենը 3 ձայնով, սակայն այստեղ նույնքան՝ 3, քվեաթերթիկ ճանաչվել է անվավեր:
Ընդ որում՝ 3 համայնքներից, որոնցում գործող գյուղապետերը պարտվել են, մեկում  գործող գյուղապետին հաղթել է հարազատ եղբայրը, իսկ մյուսում՝ հորեղբոր որդին:
Երկու համայնքներում, որտեղ պայքարում էին երեքական թեկնածուներ, գործող գյուղապետերը հաղթել են:
17:54 04/03/2015  |  Ընտրական իրավունքԱրմավիրի գործող քաղաքապետը կվերընտրվի առանց մրցակցի
17:09 23/02/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳործող գյուղապետերից 6-ը մնացին առանց մրցակցի. Արմավիրում քաղաքապետի պաշտոնի համար պայքարում է 6 թեկնածու
08:49 13/02/2015  |  ՄամուլՊատգամավոր «Նովոյի» սկանդալային որդին՝ Արմավիրի քաղաքապետի թեկնածու. «Չորրորդ իշխանություն»
08:37 10/02/2015  |  ՄամուլԱրմավիրում քաղաքապետի ընտրությունների առաջին թեկնածուն հայտնի է. «Հայկական Ժամանակ»
12:13 19/01/2015  |  Ընտրական իրավունքՎայքի քաղաքապետի պաշտոնը կստանձնի ՀՀԿ-ական Արագած Սաղաթելյանը
08:57 16/01/2015  |  ՄամուլՎայքում քաղաքապետի ընտրություններ են. «Ժամանակ»
12:49 08/01/2015  |  Ընտրական իրավունքՎայքի քաղաքապետի պաշտոնին հավակնում է միայն ՀՀԿ-ի թեկնածուն. անկուսակցական թեկնածուն ինքնաբացարկ է հայտնել

В Армении прошли выборы в ОМС: по меньшей мере у 4 общин появится новый руководитель 03/16/2015   12:05  |  Избирательное право
Выборы в органы местного самоуправления состоялись накануне, 15 марта, в Араратской, Армавирской, Гегаркуникской, Котайкской и Ширакской областях Армении.
В 25 из 26 общин прошли выборы главы. Оставшиеся на выборах без соперника 16 из действующих глав общин, в том числе в городе Армавир, были переизбраны на прежний пост.10 из действующих руководителей – представители правящей Республиканской партии Армении, один – АРФ “Дашнакцутюн”, еще один- “Процветающей Армении” и 4 - беспартийные.
В Армавире из 28 421 потенциальных избирателей в выборах приняли участие 9 246 человек. В пользу действующего мэра города Рубена Хлгатяна проголосовали 8 169 избирателей, против - 810, 265 бюллетеней были признаны недействительными.
Только в общине Айкаване Армавирской области Армении действующий глава села не принимал участия в выборах. Здесь баллотировались два беспартийных кандидата, один из которых выдвинул свою кандидатуру в порядке самовыдвижения, а другой – от РПА.
По предварительным данным, опубликованным на официальном сайте ЦИК, победил на выборах кандидат от правящей РПА. Помимо Айкавана, за пост главы в семи общинах.
В трех из семи общин действующие главы сельских администраций потерпели поражение, в трех других общинах - победили с большим отрывом, в еще одной общине - действующий сельский староста опередил своего соперника на выборах всего на три голоса. Три бюллетеня были признаны недействительными.