Ավետիսյանների սպանության գործով փաստաբանները գլխավոր դատախազի հետ քննարկել են երկու քրեական գործերի ճակատագրին վերաբերող հարցեր 03/14/2015   15:18  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գյումրիում ընտանիքի դաժան սպանության գործով տուժողների իրավահաջորդներ, փաստաբաններ Լուսինե Սահակյանը, Երվանդ Վարոսյանն ու Երեմ Սարգսյանը ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի հետ շուրջ երկուսուկես ժամանոց հանդիպում են ունեցել:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց փաստաբան Երեմ Սարգսյանը, իրավահաջորդների հետ համաձայնությամբ որոշվել է, որ հանդիպմանը մասնակցելու են միայն նրանց ներկայացուցիչները, քանի որ, ինչպես և  որոշվել էր, հանդիպմանը  բարձրացվել են զուտ իրավական ու իրավաբանական բնույթի հարցեր ու խնդիրներ և ոչ թե` գործի տվյալներ, ապացույցներ և այլն:
Փաստաբանի խոսքերով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի հետ մանրամասն քննարկում է ընթացել հայկական կողմին գործի վարույթի հնարավոր փոխանցման հարցի շուրջ, այդ համատեքստում անդրադարձել են նաև այդ հարցով իր ռուսաստանցի պաշտոնակցին ՀՀ գլխավոր դատախազի նամակին:
Առայժմ պատասխան չկա։ Երեմ Սարգսյանը նշեց, որ Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի վերաբերյալ միջպետական համաձայնագրով պատասխանի համար որևէ ժամկետ սահմանված չէ: Այդ մասին փոխադարձ պայմանավորվածությունների վերաբերյալ ևս այս պահին դեռևս նորություն չկա:
Հանդիպմանը բավականին հանգամանալից քննարկում է տեղի ունեցել նաև «հայկական» ու «ռուսական» երկու քրեական գործերի հետագա ճակատագրի ու հնարավոր հեռանկարների մասին: Գլխավոր դատախազի հետ փաստաբանները քննարկել են հիշյալ միջպետական համաձայնագրի դրույթների ոչ միանշանակ լինելու, ինչպես նաև` թերի կարգավորումների հարցերը, մասնավորապես՝ ի՞նչ հնարավոր լուծումներ կան` գործի արդյունավետ քննության նպատակով այն հայկական կողմին վերջնականապես փոխանցելու համար:
Իրավահաջորդների ներկայացուցիչներն իրենց նկատառումներն են ներկայացրել Պերմյակովի կողմից հայ-թուրքական պետական սահմանն ապօրինի հատելու փորձի փաստով առանձին քրեական գործ չհարուցելու հարցի շուրջ:
Այդ հարցի վերաբերյալ Երեմ Սարգսյանի միջնորդության քննարկումը նախաքննական մարմնի կողմից  հետաձգվել է և նշվել, որ Ավետիսյանների ընտանիքի բոլոր յոթ անդամների սպանության գործի քննության շրջանակում որոշակի գործողություններ կատարվում են նաև այդ մասով գործի հանգամանքները բացահայտելու ուղղությամբ: Ե.Սարգսյանը նշեց, որ իրենք գլխավոր դատախազին ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումն այդ հարցի վերաբերյալ, որը բավականին հետաքրքրել է գլխավոր դատախազին. հարցը կքննարկվի՝ այդ դրվագով ավելի խորը տվյալներ ձեռք բերելու առումով:
Հանդիպմանը կարևորվել է, որ իրավիճակային այնպիսի քայլեր չարվեն, Պերմյակովի իրավունքների, դատավարական խախտումներ չարվեն, որոնք կարող են բացասական անդրադառնալ ու վնասել գործի քննությանը՝ հենց տուժողների իրավահաջորդների շահերից ելնելով:
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հետագայում ևս նոր տվյալների, վերլուծությունների առկայության պարագայում նորից հանդիպել ու հանգամանալից քննարկել՝ գործի համար, տուժող կողմի համար բարենպաստ ելքեր գտնելու նպատակով:
14:27 13/03/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԱվետիսյանների իրավահաջորդների ներկայացուցիչները ներկա են գտնվել դատակենսաբանական փորձաքննությանը
14:05 13/03/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍտացել ենք ծագած որոշակի հարցերի պատասխաններ. Երվանդ Վարոսյան
12:53 12/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՊերմյակովի գործով հայցն ընդդեմ դատախազության վարույթ է ընդունվել
17:23 10/03/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳյումրիի սպանդի գործով իրավահաջորդներն ու ներկայացուցիչները ներկա են գտնվել համալիր փորձաքննությանը
14:26 10/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ գլխավոր դատախազությունը ՌԴ գլխավոր դատախազից պատասխան չի ստացել
12:34 10/03/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳևորգ Կոստանյանը` Պերմյակովի մեղսունակ լինել-չլինելու մասին
11:33 05/03/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳյումրիում ընտանիքի սպանության գործով մեղադրյալի նկատմամբ դատահոգեբուժական փորձաքննություն է նշանակվել. ռուսական ԶԼՄ
20:45 04/03/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՊերմյակովի նկատմամբ նշանակված ստացիոնար փորձաքննությունն էլ կփաստի, որ նա մեղսունակ է

Адвокаты правопреемников убитой в Гюмри семьи Аветисянов обсудили с генпрокурором судьбу двух уголовных дел 03/14/2015 16:54 | Актуальная тема
Адвокаты Лусине Саакян, Ерванд Варосян и Ерем Саркисян, представляющие интересы правопреемников убитой в Гюмри семьи Аветисянов, провели встречу с генеральным прокурором Армении Геворком Костаняном, которая длилась около двух часов.
Как сообщил корреспонденту ИА “ФактИнфо” адвокат Ерем Саркисян, с согласия правопреемников было решено, что во встрече примут участие только их представители, поскольку, как и планировалось, на встрече были затронуты вопросы сугубо правового характера, а не данные, улики и т.д.
По словам адвоката, на встрече речь зашла и о письме генпрокурора к его российскому коллеге по вопросу о передаче армянской стороне производства по уголовному делу.
Пока ответа на запрос нет. Ерем Саркисян отметил, что межгосударственным соглашением о нахождении российской базы на территории Армении не установлено каких-либо сроков. Сведений о взаимной договоренности сторон касательно этого по состоянию на данный момент тоже нет.
На встрече состоялось детальное обсуждение по вопросу о дальнейшей судьбе уголовных дел, возбужденных армянской и российской сторонами. Адвокаты обсудили с генпрокурором неоднозначные положения вышеупомянутого межгосударственного соглашения, а также неполное законодательное регулирование, в частности, были рассмотрены возможные способы окончательной передачи армянской стороне дела для проведения эффективного расследования.
Представители правопреемников поделились своими соображениями относительно невозбуждения отдельного уголовного дела по факту незаконного пересечения Пермяковым армяно-турецкой границы.
Рассмотрение ходатайства Ерема Саркисяна по этому вопросу было отложено органом предварительного следствия. Было отмечено, что в рамках расследования убийства семи членов семьи Аветисянов проводятся также действия и по этой части с целью установления всех обстоятельств дела. Е. Саркисян проинформировал, что они представили генпрокурору свою позицию касательно данного вопроса, которая весьма заинтересовала генпрокурора: вопрос будет рассмотрен по получении более подробных данных по этому эпизоду.
На встрече была отмечена важность недопущения таких шагов, которые могут негативно повлиять на ход расследования дела, что также исходит из интересов правопреемников потерпевшей стороны.