Դեսպան Ազնավուրը մասնակցեց Շվեյցարիայի Դաշնային խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված քննարկմանը 03/14/2015   13:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 11-ին Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Շառլ Ազնավուրի մասնակցությամբ Բեռնում տեղի ունեցավ «Մեծ Եղեռնից 100 տարի անց. Հայոց ցեղասպանության ժխտման հետևանքները» խորագրով քննարկում Շվեյցարիայի Դաշնային խորհրդարանի խորհրդարանականների հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Քննարկմանը մասնակցում էին Շվեյցարիայի խորհրդարանի զույգ պալատների` Պետությունների խորհրդի և Ազգային խորհրդի հայ-շվեյցարական բարեկամական խմբի համանախագահներ Ուելի Լյուենբերգերը, Դոմինիկ դը Բումանը, Հանս Ալթհերը, խորհրդարանական բոլոր չորս քաղաքական խմբակցությունների ներկայացուցիչներ:
Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ պատմական և իրավական իրողությունների, Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականության և դրա հետևանքների վերաբերյալ բանախոսությամբ հանդես եկավ ֆրանսահայ պատմաբան, Ֆրանսիայի աշխարհաքաղաքականության ինստիտուտի դասախոս Ռեյմոն Գևորգյանը:
Քննարկման ընթացքում շվեյցարացի խորհրդարանականները հանդես եկան մի շարք հարցադրումներով, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի, Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի, մասնավորապես` սիրիական և իրաքյան ճգնաժամերի համատեքստում Թուրքիայի դերի, մարդկության դեմ ուղղված ոճիրների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերի, Ժնևում «Հիշողության լապտերներ» հուշակոթողի տեղադրման վերաբերյալ:
Քննարկման ավարտին մասնակիցներին ներկայացվեց Ռեյմոն Գևորգյանի և Իվ Տերնոնի համահեղինակած «Հայերի ցեղասպանության հուշակոթող» վերնագրով գիրքը:

Шарль Азнавур в парламенте Швейцарии принял участие в дискуссии на тему Геноцида армян 03/14/2015   14:31  |  Лента новостей
Дискуссия на тему последствий отрицания Геноцида армян с участием посла Армении в Швейцарии Шарля Азнавура и депутатов Федерального парламента Швейцарии состоялась 11 марта в Берне. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
В обсуждении приняли участие представители обеих палат парламента Швейцарии, сопредседатели армяно-швейцарской парламентской группы дружбы Рели Люенберг, Доминик де Буман, Ганс Алтер и т.д..
В ходе мероприятия с речью на тему исторических и правовых аспектов Геноцида армян, ревизионистской политики Турции и ее последствий выступил французский историк армянского происхождения, преподаватель Французского института геополитики Реймон Геворкян.
В ходе обсуждения швейцарские парламентарии озвучили ряд вопросов, касающихся процесса международного признания Геноцида армян, сложившейся на Ближнем Востоке ситуация, в частности, в контексте роли Турции в сирийском и иракском кризисе, усилий международного сообщества по предотвращению преступлений против человечества, установления памятника “Лампы памяти” в Женеве.
Под занавес встречи участникам дискуссии представили книгу Реймона Геворкяна и Ива Тернона о Геноциде армян.