ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված համերգին 03/13/2015 14:35 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 12-ին այցելել է Էստոնիայի Հաափսալու քաղաք, հանդիպել տեղի մանկատան երեխաների հետ, նվերներ հանձնել երեխաներին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ԱԺ փոխնախագահին ուղեկցում էին Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Բալթյան երկրներում Հայ առաքելական եկեղեցու հոգեւոր հովիվ տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյանը, Էստոնիայում հայկական համայնքի ղեկավար Ռազմիկ Իվանյանը, հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ:
Էդուարդ Շարմազանովը Հաափսալայում ծաղկեպսակ է դրել էստոնուհի միսիոներ Աննա Հեդվիգ Բյուլի հիշատակին 2014 թվականին կանգնեցված խաչքարին, ով իր կյանքը նվիրաբերել էր Մերձավոր Արեւելքի հայերին Հայոց ցեղասպանությունից փրկելու գործին:
Նույն օրը ԱԺ փոխնախագահը Տալլինի սուրբ Իոանն եկեղեցում ներկա է գտնվել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված «Քեզ հետ, Հայաստանե համերգին, որին հրավիրված էին նաեւ Էստոնիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ Լայնե Ռանդյարվը, Էստոնիայի Բնապահպանության նախարար Մատի Ռայդման:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն այցելել է նաեւ Տալլինի սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ Հայ առաքելական եկեղեցի:

Вице-спикер парламента Армении в Таллине присутствовал на концерте, посвященном 100-й годовщине Геноцида армян 03/13/2015   16:38  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Латвия, Литва, Эстония Эдуард Шармазанов посетил эстонский город Хаапсала, где встретился с питомцами местного детского дома, вручил подарки детям. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Вице-спикера НС сопровождали Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в странах Балтии Ара Айвазян, духовный пастырь Армянской Апостольской церкви (ААЦ) в странах Балтии Х.Степанян, руководитель армянской общины в Эстонии Размик Иванян, представители армянской общины.
Э.Шармазанов возложил венок к воздвигнутому в Хаапсале в 2014 г. хачкару – в память эстонской миссионерки Анны Хедвиги Бюль, посвятившей свою жизнь спасшимся от Геноцида армянам Ближнего Востока.
В тот же день заместитель Председателя НС в церкви Св.Иоанна в Таллине присутствовал на посвященном 100-летию Геноцида армян концерте “С тобой, Армения!”, на который были также приглашены вице-спикер парламента Эстонии Л.Рандьярв, министр экологии Эстонии М.Райдма.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов посетил также таллиннскую церковь ААЦ Сурб Григор Лусаворич (Св.Григория Просветителя ).