Դատարանը բավարարել է Հայրիկյանի հայցը. էպոսագետից և մահափորձն իրականացնողներից կբռնագանձվի 41մլն. դրամ. «Ժողովուրդ» 03/11/2015 08:39 | Մամուլ
«Ժողովուրդ»-ը գրում է, որ իրենց տեղեկություններով՝ 2015թ. փետրվարի 13-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արայիկ Մելքումյանը որոշել է բավարարել ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանի հայցը` ընդդեմ իր նկատմամբ մահափորձ կատարելու համար դատապարտված Վարդան Սեդրակյանի, Սամվել Հարությունյանի եւ Խաչատուր Պողոսյանի:
Լրատվամիջոցը հիշեցնում է, որ Հայրիկյանը, չբավարարվելով ՀՀ Կառավարությունից ստացած 20 մլն դրամով, 2014-ի փետրվարի 27-ին դիմել էր դատարան` պահանջելով իրեն սպանելու փորձ կատարողներից բռնագանձել 41 միլիոն դրամ՝ որպես բուժման ծախսեր:
Դատավոր Արայիկ Մելքումյանը բավարարել է այդ պահանջը:
Թերթի հետ զրույցում դատապարտյալ էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանի կինը` Ռուզաննա Սեդրակյանը, ասել է, որ բողոքարկելու է վճիռը:
«Ինչ կլինի իմ երեխաների հետ, դեռ չգիտեմ, մեր ողջ ունեցվածքը, տունը ամուսնուս անունով է եւ արգելանքի տակ է դրված: Բայց ինչո՞ւ մենք պետք է վճարենք այդ մարդու բուժման համար»,- դժգոհեց Ռուզաննա Սեդրակյանը»:

Суд в Ереване удовлетворил иск Айрикяна о взыскании 41 млн. драмов с Вардана Седракяна и остальных осужденных за покушение на убийство - “Жоховурд” 03/11/2015   10:15  |  Пресса
13 февраля 2015 года судья суда общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш Араик Мелкумян решил удовлетворить иск лидера объединения “Национальное самоопределение” Паруйра Айрикяна против осужденных за совершение на него покушения на убийство Вардана Седракяна, Самвела Арутюняна и Хачатура Погосяна, пишет газета “Жоховурд”(“Народ”).
СМИ напоминает, что Айрикян, не удовлетворившись полученными от правительства Армении 20 млн драмами, 27 февраля 2014 года обратился в судс требованием взыскать с тех, кто пытался убить его, 41 млн драмов, в качестве компенсации за расходы на лечение.
Судья Араик Мелкумян удовлетворил это требование.
Супруга эпосоведа Вардана Седракяна в беседе с “Жоховурд” сообщила о своем намерении обжаловать решение суда.
Подробности читайте в номере газете “Жоховурд” за 06.03.2015г..
10:11 09/07/2014  |  Пресса“Жоговурд”: Жена Вардана Седракяна обратилась в Евросуд
09:59 17/04/2014  |  Актуальная темаПаруйр Айрикян требует взыскать с осужденных за покушение на его убийство более 43 млн. драмов в качестве компенсации за ущерб здоровью
20:49 25/11/2013  |  Криминальная хроникаАпелляционный суд оставил без изменений приговор фигурантам дела о покушении на экс-кандидата в президенты Армении П. Айрикяна