Թուրքիայի քաղաքացին ազատվել է աշխատանքից` Էրդողանին և Դավութօղլուին քննադատող ֆեյսբուքյան գրառման համար 03/10/2015 14:21 | Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ Թուրքիայի քաղաքացի մի բուժաշխատող ազատվել է աշխատանքից` ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում կատարած իր հրապարակումներում երկրի նախագահին ու վարչապետին քննադատելու համար:
Թուրքական «evrensel.net» լրատվակայքի համաձայն` Չանաքքալեի նահանգապետարանի Հանրային առողջության վարչությունը տեղեկություն է ստացել Չանաքքալեի մի բժշկական ընկերության սանիտարական մաքրության ծառայության աշխատակցուհի Ա.Ս.-ի վերոհիշյալ գրառումներ մասին, ինչի հիման վրա նահանգապետարանը պաշտոնական գրություն է ուղարկել բժշկական ընկերությանը` «անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկելու» պահանջով: Գրությամբ, որի վրա եղել է «գաղտնի» կնիքը, պահանջվել է գործել Թուրքիայի Աշխատանքային օրենսգրքի համաձայն և կայացված որոշման մասին գրավոր տեղեկացնել նահանգապետարանին: Նամակին կից ուղարկվել են նաև Ա.Ս. ֆեյսբուքյան հրապարակումների պատճենները:
Այս գրությունը ստանալուց հետո բժշկական ընկերությունն աշխատանքից հեռացրել է քաղաքացուհուն և համապատասխան իրավաբանական աջակցության համար դիմել է փաստաբան Մեհմեթ Բյուլենթ Օթկյունին: Սակայն փաստաբանը չի ցանկացել օժանդակել ընկերությանը` ընդգծելով, որ ընկերության կայացրած որոշումը հակասում է Մարդու իրավունքների եվրոպական հռչակագրի` խոսքի ազատության դրույթին, ինչպես նաև`Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի` նմանատիպ դատական գործերում կայացրած որոշումներին:

Сотрудницу медучреждения в Турции уволили с работы за критику в адрес Эрдогана и Давутоглу в соцсети Facebook 03/10/2015   15:17  |  Международные новости
В Турции сотрудница медучреждения была уволена из-за своих постов в социальной сети Facebook, в которых раскритиковала президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана и премьер-министра Ахмета Давутоглу.
Как сообщает информационный сайт Ermenihaber.am со ссылкой на турецкий портал “evrensel.net”, власти провинции Чанаккале, узнав об этом, отправили в медицинский центр, где работала женщина, официальное письмо с требованием “предпринять необходимые меры”. В письме под грифом “секретно” содержалось требование действовать в соответствии с Трудовым кодексом Турции и письменно известить о принятом решении администрацию провинции. К письму прилагались скриншоты фейсбуковских публикаций.
По получении письма руководство медицинского центра уволило с работы сотрудницу и за юридической помощью обратилось к адвокату Мехмету Бюленту Откюни. Однако он не согласился помочь центру, подчеркнув, что их решение об увольнении работницы противоречит положению о свободе слова Европейской декларации по правам человека, а также вердиктам Европейского суда по правам человека по подобным делам.