Գյումրիի սպանդի գործով իրավահաջորդներն ու ներկայացուցիչները ներկա են գտնվել համալիր փորձաքննությանը 03/10/2015   17:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության գործով տուժողների իրավահաջորդներն ու նրանց ներկայացուցիչներն այսօր ներկա են գտնվել քրեական գործով նշանակված դատաձգաբանական, դատահետքաբանական և դատաքիմիական համալիր փորձաքննությանը։
Ավելի վաղ նախաքննական մարմինը բավարարել էր տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցչի ներկայացրած միջնորդությունը՝  նշանակված համալիր փորձաքննությանը ներկա գտնվելու վերաբերյալ։
Վերջիններս հարցեր են ուղղել փորձագետներին, ստացել պարզաբանումներ, նրանց տեղեկություններ են տրամադրվել կատարվող փորձաքննության մեթոդների, կատարված աշխատանքի ծավալի, օգտագործված տեխնիկական միջոցների եւ ձեռք բերված արդյունքների վերաբերյալ։
Այնուհետեւ հանդիպում-քննարկում է տեղի ունեցել ՀՀ քննչական կոմիտեում՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետ Վահագն Հարությունյանի մոտ, որին մասնակցել են տուժողների իրավահաջորդները,  նրանց ներկայացուցիչները, Հանրային խորհրդի պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գրիգոր Բադիրյանը, քրեական գործով քննչական խմբի քննիչները։
Քննարկվել են նախաքննությանը վերաբերող հարցեր, պարզաբանումներ են տրվել տուժողների իրավահաջորդների, նրանց ներկայացուցիչներին հետաքրքրող հարցերին, նախաքննություն գաղտնիք չհանդիսացող տեղեկություններ տրամադրվել քննության ընթացքի մասին։
Նման հանդիպումները կշարունակվեն։ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունը կշարունակի տուժողների իրավահաջորդների և նրանց ներկայացուցիչների համար հնարավորինս մատչելի դարձնել քրեական գործի նախաքննության տվյալները։

Правопреемники убитой в Гюмри семьи и их представители присутствовали при проведении комплексной экспертизы 03/10/2015   19:46  |  Актуальная тема
Правопреемники убитой в Гюмри семьи Аветисянов и их представители в понедельник присутствовали при проведении комплексной судебно-баллистической, судебно-трасологической и судебно-химической экспертизы. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Ранее орган предварительного следствия удовлетворил соответствующее ходатайство представителя правопреемников потерпевших.
“Они задали вопросы экспертам, получили соответствующие разъяснения, в том числе им была предоставлена информация о методах проведения экспертиз, проделанной доселе работе, использованных технических средствах и полученных результатах”, - говорится в сообщении.
Затем состоялась встреча у начальника Главного следственного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА Ваагна Арутюняна, в которой приняли участие правопреемники семьи Аветисянов и их представители, председатель Государственно-правовой комиссии Общественного совета Армении Григор Бадирян, следователи по данному уголовному делу.
“На встрече обсуждались касающиеся следствия вопросы. Правопреемников потерпевших и их представителей ознакомили с ходом дела и некоторыми материалами, не представляющими следственной тайны, а также ответили на интересующие их вопросы”, - информирует ведомство.