Նոր մանրամասներ Գյումրիում տեղի ունեցած զինված միջադեպից 03/08/2015 14:23 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2015 թվականի մարտի 7-ի երեկոյան Գյումրիում տեղի ունեցած զինված միջադեպի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության վարույթում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածներով:
Քննչական կոմիտեի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ 2015 թվականի մարտի 7-ին` ժամը 23:30-ից մինչև մարտի 8-ի` ժամը 00:40-ն ընկած ժամանակահատվածում, Գյումրիի բժշկական կենտրոնից ահազանգեր են ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի Մյասնիկյան փողոցի 165 տան դիմացից տարբեր մարմնական վնասվածքներով հիվանդանոց է տեղափոխվել 6 անձ:
Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը` տեղեկացնում ենք, որ բաց, թափանցող, կոտորակային, օտար մարմին գանգի խոռոչում, գանգի ոսկրերի բազմաբեկորային կոտրվածքներ, ներգանգային հեմատոմաներ, ուղեղային հեմատոմաներ ախտորոշմամբ բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել Կնյազ Սմբատի Ղազարյանը, ձախ ուսահոդի շրջանի քերծվածքներ, հրազենային կոտորակային վնասվածք, անրակի բաց կոտրվածք, գլխի գագաթային ծոծրակային շրջանի քերծվածքներ վնասվածքներով՝ Գագիկ Սմբատի Ղազարյանը, բաց, ծանր գանգուղեղային վնասվածք, գանգի ոսկրերի բազմաբեկորային ներհրված կոտրվածքներ, ներգանգային հեմատոմաներ վնասվածքներով՝ Գագիկ Գառնիկի Ղազարյանը, ձախ ազդրի և ձախ գոտկային շրջանի կտրած վերքերով՝ Վլադիմիր Ալբերտի Հակոբյանը, ձախ հետույքային շրջանի ծակած կտրած վերք ախտորոշմամբ՝ Սմբատ Կնյազի Ղազարյանը և գլխի ճակատային շրջանի քերծված վերքերով՝ Համլետ Վարդգեսի Գևորգյանը:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել օպերատիվ-քննչական խումբը: Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են 5,45 մմ և 9 մմ տրամաչափի պարկուճներ, որսորդական ողորկափող հրացանի պարկուճներ, փայտե մահակներ, կայանված վնասված մեքենաներ:
Նախապատրաստված նյութերով Շիրակի մարզային քննչական վարչության վարույթում հարուցվել է քրեական գործ` սպանության փորձի, զինված խուլիգանության, ապօրինի զենք-ռազմամթերք ձեռք բերելու և պահելու համար` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ- որոնողական միջոցառումներ` զինված միջադեպի բոլոր հանգամանքները, այդ թվում՝ բոլոր մասնակիցների ինքնությունն ու շարժառիթը պարզելու ուղղությամբ:

Уголовное дело возбуждено по факту вооруженного инцидента в Гюмри, в результате которого пострадали шесть человек 03/09/2015   02:20  |  Актуальная тема
Уголовное дело возбуждено в следственном управлении СК Армении по Ширакской области по факту вчерашнего инцидента со стрельбой в городе Гюмри, в результате которого шесть человек с огнестрельными и колото-резаными ранениями, а также телесными повреждениями были госпитализированы в местную больницу.
Дело заведено по ч.2 ст. 34-104 (покушение на убийство двух и более лиц), ч.4 ст. 258 (хулиганство, совершенное с применением оружия), ч. 1ст. 235 (Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия,боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК РА.
Как сообщается на официальной странице Следственного комитета Армении в соцсети Фейсбук, в результате произошедшего 7 марта поздно вечером инцидента шесть человек с огнестрельными и колото-резаными ранениями были доставлены в местную больницу с территории, расположенной напротив дома по улице Мясникяна 165.
У госпитализированных диагностированы открытое, проникающее, дробовое ранение, инородное тело в черепной полости, оскольчатый перелом черепа, внутричерепные и мозговые гематомы, царапины левого плечевого сустава, открытый перелом ключицы, повреждение макушечно-затылочной зоны, тяжелая открытая черепно-мозговая травма, оскольчатые вдавленные переломы черепа, внутричерепные гематомы, резаные раны в области бедра и поясницы, колото-резаные раны, раны в лобной области и т.д.
Как отмечается в сообщении, прибывшая на место происшествия оперативно-следственная группа при осмотре места инцидента обнаружила гильзы калибров 5,45 мм и 9 мм, гильзы от дробовых охотничьих патронов, деревянные дубинки, припаркованные поврежденные автомобили.
“Проводятся необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия для установления всех обстоятельств вооруженного инцидента, в том числе всех участников, и выяснения мотивов преступления”, - говорится в сообщении.