Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած հայ կանանց նվիրված հուշակոթողի բացում Փարիզում 03/09/2015 11:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 8-ին Ֆրանսահայ «Կապույտ խաչ» միության նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում և Կանանց միջազգային օրվա առթիվ Փարիզի Երևանյան պուրակը համալրվեց հարյուր վարդենիներով` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանությանը զոհ դարձած հայ կանանց: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Կոմիտասի արձանի հարևանությամբ տեղի ունեցավ հուշակոթողի բացման արարողություն, որը գլխավորում էին Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն և Ֆրանսիայում ՀՀ դեպան Վիգեն Չիտեչյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին Փարիզի քաղաքային խորհրդի բազմաթիվ անդամներ, հասարակական-քաղաքական ու պետական գործիչներ, մշակութային ու լրատվական շրջանակների ներկայացուցիչներ, հարյուրավոր ֆրանսահայեր ու փարիզեցիներ։
Դեսպան Չիտեչյանն իր ելույթում շնորհակալություն հայտնեց Փարիզի, ինչպես նաև ողջ Ֆրանսիայի իշխանություններին` ծագումով հայ իրենց քաղաքացիների նախնիների հիշատակի հանդեպ ընդգծված հոգատար վերաբերմունքի և մշտական ուշադրության համար։
Ելույթներին հաջորդեց հուշաքարի հանդիսավոր բացումը, որի վրա գրված է. «Ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած հայուհիների, նրանց, ովքեր անհետ կորան, ինչպես և նրանց, ովքեր փրկվեցին և փոխանցեցին հիշողությունը»:

В Париже открылась стела в память об армянках, ставших жертвами Геноцида 03/09/2015   12:18  |  Лента новостей
Ереванский сквер в Париже пополнился сотнями розовых кустов в память о женщинах, ставших жертвами Геноцида армян. Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении. Акция была организована по инициативе армяно-французского союза “Синий крест” в рамках мероприятий, приуроченных к 100-летию Геноцида армян, а также к Международному женскому дню
На церемонии открытия стелы, которая расположена рядом с памятником Комитасу, присутствовали мэр Парижа Анн Идальго, посол Армении во Франции Виген Читечян, а также члены городского совета Парижа, общественно-политические и государственные деятели, представители сферы культуры и СМИ, французы армянского происхождения и парижане.
В своем выступлении посол Читечян выразил благодарность властям Парижа, а также всей Франции за подчеркнуто бережное отношение и постоянное внимание к памяти предков своих сограждан армянского происхождения.
За выступлениями последовало торжественное открытие стелы, на которой была выгравирована следующая надпись: “В память об армянках, ставших жертвами Геноцида армян, о тех, кто пропал без вести, а также о тех, кто спасся и передал свои воспоминания”.