Նախագահը շնորհավորել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Աստղիկ Թեթեզյան-Ալեմյանին՝ ծննդյան 105-րդ տարեդարձի առթիվ 03/07/2015   10:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած և այսօր իր ծննդավայրից հազարավոր կիլոմետրեր հեռու՝ ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգում բնակվող տիկին Աստղիկ Թեթեզյան-Ալեմյանին` ծննդյան 105-րդ տարեդարձի առթիվ:
«Հարգարժան տիկին Թեթեզյան-Ալեմյան,
Ինձ համար մեծ պատիվ է և շատ հաճելի շնորհավորել Ձեզ՝ ծննդյան փառահեղ 105-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Ի սրտե մաղթում եմ Ձեզ առողջություն և երջանկություն՝ մշտապես շրջապատված զավակների ու հարազատների ջերմ սիրով:
Ձեր անցած կյանքի ուղին, որ լի է ինչպես բազմաթիվ փորձություններով, անդառնալի կորուստներով, այնպես էլ լուսավոր պահերով, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած հայ ժողովրդի անկոտրում հավաքական կամքի խոսուն վկայությունն է:
Ապրելով օտարության մեջ, հոգում կրելով անցյալի դառը հիշողություններն ու չսպիացող վերքերը՝ Դուք կարողացաք պահել ու պահպանել Ձեր ազգային, կրոնական ու մշակութային ինքնությունը, ստեղծել ամուր ավանդույթներով հայ ընտանիք, դաստիարակել զավակներին հայրենասիրության, մարդասիրության, անցյալի և արմատների նկատմամբ հարգանքի ոգով:
Հարգարժան տիկին Թեթեզյան-Ալեմյան,
Ցանկանում եմ կրկին շնորհավորել Ձեզ ծննդյան օրվա առթիվ և ավելացնել, որ Դուք խորհրդանշում եք մեր այն տարագիր հայրենակիցներին, ովքեր տարիներ շարունակ Ձեզ նման կրում են, վառ պահում և գալիք սերունդներին փոխանցում հայի վերածննդի պատգամը և Հայրենիքի խորհուրդը»,-ասված է ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Президент Армении поздравил пережившую Геноцид армян Астхик Тетезян-Алемян с 105-летием 03/07/2015 11:03 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направил поздравительное послание пережившей Геноцид армян и сегодня проживающей за тысячи километров от места своего рождения – в США, штате Массачусетс госпоже Астхик Тетезян-Алемян и поздравил ее с 105-летием со дня рождения. Текст послания опубликован на официальномсайте главы государства:
"Уважаемая госпожа Тетезян-Алемян,
Для меня большая честь и очень приятно поздравить Вас со славным 105-летием со дня Вашего рождения. От всей души желаю Вам здоровья, счастья и чтобы Вы были постоянно окружены теплотой и любовью детей и родных.
Пройденный Вами жизненный путь, который полон как многочисленных испытаний, невосполнимых потерь, так и светлых моментов, является красноречивым свидетельством несгибаемой коллективной воли армянского народа, пережившего Геноцид армян.
Живя на чужбине, неся в душе горькие воспоминания прошлого и незаживающие раны, Вы сумели сохранить свою национальную, религиозную и культурную самобытность, создать армянскую семью с крепкими традициями, воспитать детей в духе патриотизма, гуманизма, уважения к прошлому и своим корням.
Уважаемая госпожа Тетезян-Алемян,
Хочу еще раз поздравить Вас с днем рождения и добавить, что Вы символизируете тех наших эмигрантов-соотечественников, которые на протяжении многих лет, подобно Вам, несут, хранят и передают следующим поколениям заповедь возрождения армян и символ Родины", - говорится в поздравительном послании главы государства.