ՀՀ ԿԲ. «Ավանդատուն, լինի ռեզիդենտ, թե՝ ոչ, լիովին պաշտպանված է ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով» 03/07/2015   12:15  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Կարո՞ղ են արդյոք օտարերկրյա  քաղաքացիները ՀՀ քաղաքացիներին հավասարազոր իրավունքներով ավանդներ ներդնել ՀՀ բանկային համակարգում։ Ինչպե՞ս է կարգավորվում ՀՀ բանկերում արտասահմանյան երկրների քաղաքացիների կողմից ավանդների ներդրման ընթացքը: «Փաստինֆո»-ի խնդրանքով այս հարցերին մանրամասն պատասխանել են ՀՀ Կենրոնական բանկից:
-Ինչպե՞ս և ի՞նչ իրավական ակտերով է կարգավորվում ՀՀ բանկերում օտարերկրյա քաղաքացիների՝ խնայողություններ ունենալու իրավունքը:
- Հայաստանի Հանրապետությունում առևտրային բանկերում ավանդներ ներդնելու հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքով (902-911 հոդվածներ) և «Բանակային ավանդների ներգրավման մասին» ՀՀ օրենքով:
Նշված ակտերով նախատեսված իրավակարգավորումները տարածվում են բոլոր ավանդատուների վրա՝ անկախ քաղաքացիությունից, այլ կերպ՝ օտարերկրյա քաղաքացիների՝  ՀՀ բանկերում խնայողություններ ունենալու իրավունքը  որեւէ կերպ   տարբերակված չէ  ռեզիդենտ քաղաքացիների իրավունքից: Մասնավորապես, ՀՀ Քաղաքացիական օրենսգիրքը նախատեսում է, որ Բանկային ավանդի (դեպոզիտի) պայմանագրով մի կողմը (բանկը),ընդունելով մյուս կողմից (ավանդատուից) ստացված կամ վերջինիս համար ստացվածդրամական գումարը (ավանդը), պարտավորվում է ավանդատուին վերադարձնել ավանդիգումարը և պայմանագրով նախատեսված պայմաններով ու կարգով տոկոսներ վճարել դրանից:
Համաձայն «Բանկային ավանդների ներգրավման մասին» ՀՀ օրենքի՝ բանկը պարտավոր է իր կողմից առաջարկվող յուրաքանչյուր տիպի ավանդային պայմանագրի համար  ունենալ սակագների, տոկոսադրույքների, տարեկան տոկոսային եկամտաբերության, տույժերի և ավանդների ներգրավման կարգի և պայմանների վերաբերյալ տեղեկատվական ամփոփագիր, որը պետք է մանրամասնորեն ներկայացվի պոտենցիալ ավանդատուին:
Վերոնշյալ օրենքի համապատասխան հոդվածներով կարգավորվում են բանկ-ավանդատու բոլոր իրավահարաբերությունները,   հոդված 10-ն ընդհուպ  նախատեսում է ավանդատուների իրավունքների դատական, արբիտրաժային, ինչպես նաև Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի միջոցով պաշտպանությունը:  Իսկ հոդված 11-ով նախատեսված պատասխանատվության միջոցները Կենտրոնական բանկը կիրառում է «Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի մասին» ՀՀ օերնքով սահմանված կարգով, այսպիսով, բանկի կոrմից սույն օրենքի և դրա հիման վրա ընդունված այլ իրավական ակտերի պահանջները խախտելու համար  նշանակելով տուգանքներ: Այլ կերպ, ավանդատուն, լինի ռեզիդենտ, թե՝ ոչ, լիովին պաշտպանված է ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
- Ի՞նչ պայմաններ են առաջադրվում օտարերկրյա քաղաքացուն ՀՀ բանկերում խնայողություններ ներդնելու դեպում:
- ՀՀ առևտրային բանկերն իրենք են սահմանում, թե դիմող քաղաքացին ինչ փաստաթղթեր պետք է ներկայացնի ավանդային պայմանագիր կնքելու համար:
-  Օտարերկրյա քաղաքացին կարո՞ղ է արդյոք իր խնայողությունները պահել ՀՀ բանկային համակարգում։ Եթե այո, ապա  խնդրում ենք մանրամասնել, թե ի՞նչ քայլեր պետք է նա կատարի (մասնավորապես՝ ում պետք է դիմի, ի՞նչ փաստաթղթեր պետք է ներկայացնի) եւ քանի՞ օր կպահանջվի  գործարքը կատարելու համար։
- Օտարերկրյա քաղաքացին իրավունք ունի իր խնայողությունները պահել ՀՀ առևտրային բանկերում: Իրականացվող քայլերի հերթականությունը որոշվում է ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից:
-  Ի՞նչ վերահսկողություններ են նման դեպքերում սահմանված օրենքով:
ՀՀ առևտրային բանկերի նկատմամբ, այդ թվում ավանդային գործառնությունների մասով, վերահսկողությունն իրականացվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից՝ օրենքով սահմնված կարգով: Ընդ որում՝ Կենտրոնական բանկը չի միջամտում առևտրային բանկերի բիզնես գործընթացներին, եթե վերջիններս գործում են օրենքի պահանջներին համապատասխան:
-Ի՞նչ էական տարբերություններ են գործում ՀՀ և օտարերկրյա քաղաքացիների՝ ՀՀ բանկերում խնայողություններ պահելու դեպքերում:
Այդպիսիք առկա չեն: Ինչպիսի՞ դեպքերում կարող է սահմանափակվել օտարերկրացու այդ իրավունքը:
- Օտարերկրացու, ինչպես նաև այլ ավանդատուի իրավունքները կարող են սահմանափակվել, եթե առևտրային բանկը իրականացվող գործարքը համարի կասկածելի՝ ըստ «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված չափանիշների:
-  Որքանո՞վ է այս գործառույթին մասնակից պետական համակարգը և որքանո՞վ են կոմերցիոն բանկերն ազատ իրենց այս գործունեության մեջ:
ՀՀ առևտրային բանկերը հանդիսանում են ազատ տնտեսական գործունեություն իրականացնող սուբյեկտներ: Հետևաբար, ինչպես ՀՀ Սահմանադրության, այնպես էլ իրավական ակտերի համաձայն իրենք են սահմանում իրենց գործունեության շրջանակը՝ պահպանելով ոլորտը կարգավորող օրենսդրության պահանջները:
Մասնավորապես՝ ավանդների ներգրավման հետ կապված հարցերը կարգավորվում են վերոնշյալ ակտերով:
-  Եթե օտարերկրյա քաղաքացին իր երկրի ազգային բանկում ունի գումար՝ իր երկրի ազգային արժույթով, և ուզում է այդ գումարը տեղափոխել ՀՀ որևէ բանկ, ի՞նչ պետքի անի նման դեպքում:
-Այս գործառույթը ևս որոշվում է ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից:
17:17 28/02/2015  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՕտարերկրյա քաղաքացիները կարող են գումարներ ներդնել ՀՀ բանկային համակարգում՝ հավասարազոր իրավունքներով
17:06 27/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԿենտրոնական բանկը գործող բոլոր 21 բանկերի հետ կապված որևէ մտահոգություն չունի
08:29 10/02/2015  |  Մամուլ«Արմսվիսբանկ»-ն ու «Արցախբանկ»-ը կմիավորվե՞ն. «Ժողովուրդ»
09:02 31/01/2015  |  ՄամուլԸստ Բագրատյանի՝ բանկերի խոշորացման գործընթացը կհանգեցնի 7-8 բանկի փակվելուն. «Հրապարակ»
08:35 30/01/2015  |  ՄամուլԲանկերն ստիպված են «օպտիմիզացնել» իրենց ծախսերը. «Հայկական ժամանակ»
08:50 29/01/2015  |  ՄամուլԻնչպե՞ս կազդի ռուսական բանկերի սվիֆթ կոդերի անջատումը ՀՀ տնտեսության վրա. «Հրապարակ»
08:37 27/01/2015  |  ՄամուլԹվով հինգ առևտրային բանկեր տարին վնասով են փակել. «168 ժամ»
08:53 14/01/2015  |  ՄամուլԱռաջիկայում մի շարք բանկեր միավորվելու են, իսկ գործող 21 բանկերից մնալու է 14-ը. «Հայկական ժամանակ»

ЦБ Армении: Вкладчик вне зависимости от признака резидентства защищен в порядке, установленном законодательством Армении 03/07/2015 13:53 | Информационная платформа
Могут ли иностранные граждане вкладывать на равных с гражданами Армении правах деньги в армянские банки. Как регулируется процесс открытия иностранцами вклада в банках РА. На эти и другие вопросы ИА “ФактИнфо” ответили в Центральном банке Армении.
ФактИнфо – Каким образом и на основании каких правовых актов регулируется право иностранных граждан на хранение своих сбережений в банках Армении?
ЦБ – Отношения, связанные с вложением денег в коммерческие банки Республики Армения, регулируются армянским законодательством (статьи 902,911) и законом РА “О привлечении банковских вкладов”.
Предусмотренные указанными актами нормы правового регулирования распространяются на всех вкладчиков вне зависимости от их гражданства, иными словами, право иностранных граждан хранить сбережения в армянских банках ничем не отличается от права резидентов РА. В частности, Гражданский кодекс Армении предусматривает, что одна сторона(банк) по договору банковского вклада(депозита), принимая у другой стороны(вкладчика) деньги, обязуется вернуть вкладчику сумму вклада и в соответствии с прописанными в договоре условиями и порядком выплачивать по вкладам проценты.
Согласно закону РА “О привлечении банковских вкладов”, банк обязан для каждого предлагаемого им типа договора банковского вклада иметь информационную сводку о тарифах, процентных ставках, годовой доходности вклада, о штрафах, порядке и условиях привлечения вкладов, которая должна быть детально представлена потенциальному вкладчику. Соответствующими статьями вышеупомянутого закона регулируется все правоотношения между банком и вкладчиком. Статья 10 предусматривает защиту прав вкладчиков в судебном, арбитражном порядках, а также посредством Примирителя финансовой системы. А предусмотренные статьей 11 меры ответственности Центральный банк применяет в установленном законом РА “О Центральном банке Республики Армения ”порядке, назначая в соответствии с этим штрафы за нарушение требований данного закона и принятых банком на его основании правовых актов. Иначе говоря, вне зависимости от того, является ли вкладчик резидентом или нет, он полностью защищен в порядке, установленном законодательством РА.
ФактИнфо – Какие требования выдвигаются перед иностранными гражданами при вложении сбережений в банки РА?
ЦБ - Коммерческие банки сами устанавливают перечень документов, обязательных для предъявления при заключении договора вклада.
ФактИнфо - Может ли иностранец хранить свои сбережения в армянской банковской системе. Если да, то, пожалуйста, огласите шаги, которые ему следует проделать(в частности, к кому он должен обратиться, какие документы должен предъявить) и сколько дней уйдет на заключение сделки.
ЦБ - Иностранный гражданин имеет право на хранение своих сбережений в коммерческих банках Армении. Последовательность шагов определяется коммерческими банками.
ФактИнфо – Какие меры контроля предусмотрены законом в подобных случаях?
ЦБ – Контроль в отношении коммерческих банков РА, в том числе по части депозитных операций, осуществляется Центробанком Армении в установленном законом порядке. При этом ЦБ не вмешивается в бизнес-процессы коммерческих банков, если последние действуют в соответствии с требованиями закона.
ФактИнфо – Каковы основные различия в правах иностранцев и граждан Армении в случае хранения сбережений в банках РА?В каких случаях ограничивается данное право иностранных граждан?
ЦБ – Права иностранцев, равно как и права других вкладчиков, могут ограничиваться, если коммерческий банк посчитает заключаемую сделку сомнительной в соответствии со стандартами, установленными законом РА “О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма ”.
ФактИнфо - Каково участие государственной системы в этом процессе, и в какой мере коммерческие свободны в своей деятельности?
ЦБ – Коммерческие банки являются субъектами, осуществляющими свободную экономическую деятельность. Следовательно, в соответствии с Конституцией Армении и правовыми актами, они определяют круг своей деятельности, соблюдая требования законодательства, регулирующего данную сферу. В частности, вопросы, связанные с привлечением вкладов, регулируются вышеупомянутыми актами.
ФактИнфо – Если у иностранного гражданина имеется сумма в отечественном банке в национальной валюте, и он желает перевести эти деньги в другой банк, то что ему нужно делать в таком случае?