Ավելի քան 21 000 կրակոց՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ 03/07/2015 13:58 | ԼՐԱՀՈՍ
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, մարտի 1-ից 7-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 1000 անգամ: Տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 և 82 մմ ականանետերից և ՀԱՆ-17 ու ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 21 000 կրակոց: Այդ մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, հակառակորդը կիրառել է նաև "ԶԿ-23-2" զինատեսակ, ինչը վնասազերծելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ուժերը դիմել են համապատասխան գործողության՝ շարքից հանելով հակառակորդի առնվազն 3 զինվոր և «ԶԿ -23-2» զինատեսակը:
Նույն ժամանակահատվածում ԼՂՀ զինված ուժերի մարտակերտյան ուղղության ստորաբաժանումները կանխարգելիչ գործողություններ են իրականացրել հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան հատվածում, որի արդյունքում ոչնչացվել է գործողության շրջան դուրս եկած ադրբեջանական հատուկ նշանակության ստորաբաժանման չորս զինծառայող:
Վերոնշյալ գործողությունների ժամանակ հայկական կողմը կորուստներ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շփման գծի ողջ երկարությամբ վստահորեն իրականացնում են առաջադրված մարտական խնդիրը՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով կանխարգելիչ գործողությունների:

За минувшую неделю Азербайджан нарушил режим прекращения огня порядка 1000 раз – Минобороны НКР 03/07/2015 14:58 | Лента новостей
По оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, в период с 1-го по 7-е марта на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано порядка 1000 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Согласно информации, за это время передовые подразделения азербайджанских сил из стрелкового оружия разного калибра, а также 60- и 82-миллиметровых минометов и гранатометов типа АГС-17 и РПГ-7 произвели в направлении армянских позиций свыше 21000 выстрелов. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
Помимо вышеупомянутых нарушений, противник применил зенитную установку "ЗУ-23-2", для нейтрализации которой передовые подразделения Армии обороны прибегли к соответствующим ответным действиям. В результате операции по меньшей мере трое азербайджанских военнослужащих, а также установка “ЗУ-23-2” были выведены из строя.
За тот же период подразделения ВС НКР провели превентивные операции в северо-восточном направлении линии соприкосновения. По подтвержденным данным, в ходе развернувших боев были уничтожены 4 военнослужащих подразделения специального назначения Азербайджана, вышедших в зону действий. В ходе указанных действий армянская сторона не понесла потерь.
Передовые подразделения АО НКР уверенно выполняют поставленную боевую задачу вдоль всей линии соприкосновения, прибегая при необходимости к превентивным действиям.