Տեսահսկվում էր «ԱրմենՏելի» տարածքը՝ բացի խորհրդավոր փակ սենյակից 03/05/2015   17:09  |  Քրեական խրոնիկոն
«ԱրմենՏել»-ի տեխնիկական բլոկի տնօրեն Վլադիմիր Սաչկովը տեղյակ էր, ավելին՝ ինքն էր կարգավորել «այլընտրանքային» կապուղիների պրոցեսը, կապուղիները կարգաբերվել էին Սաչկովի բանավոր հանձնարարության հիման վրա:
«ԱրմենՏելի» հաշվարկային համակարգը շրջանցող միջազգային հեռախոսակապի կապուղիների վերաբերյալ գործով այսօրվա դատական նիստում ընկերության համապատասխան ծառայության ղեկավար վկան հայտնեց, որ այդ մասին իրենց հայտնել է Սաչկովը: «Անհոգ եղեք, ամեն ինչ նորմալ է»,- ասել է  Սաչկովը:
Վերջինս իրենց ուղարկել է  գործով միակ ամբաստանյալ,  «Արմենտել» ՓԲ ընկերության անվտանգության  տնօրինության ղեկավար Աշոտ Պողոսյանի մոտ՝ ասելով՝  «ինքը կասի»:
Պողոսյանն, ըստ վկայի, ասել է, որ կապուղիները  ազգային անվտանգությանն են պատկանում, գաղտնի հրահանգ է եղել: «Գաղտնի փաթեթն իմ սեյֆում է, սակայն իրավունք չունեմ ցույց տալ»,- ըստ վկայի, ասել է  Աշոտ Պողոսյանը: Նշվել է նաև, որ կապուղիների   պաշտոնական ձևակերպում չի լինի:
Հետագայում իրականացված աուդիտը, սակայն,  պարզել էր, որ իրականում դրանք ոչ օրինական կապուղիներ են եղել, չեն պատկանել ոչ ազգային անվտանգությանը, ոչ պաշտպանության նախարարությանը:
Մյուս վկան «ԱրմենՏել»-ի օբյեկտներում պահպանություն իրականացնող «Արմոբիլ» ընկերության տեսահսկման օպերատոր էր: Նա հայտնեց, որ տեսահսկումը չէր տարածվում  խորհրդավոր փակ սենյակի վրա՝ իրենց ասվել էր, որ «դա ձեզ չի վերաբերվում»:
Վկան հայտնեց, որ «փակ սենյակ» կարելի էր մուտք գործել Աշոտ Պողոսյանի ու նրա տեղակալի ցուցումով միայն: Դատարանում, ինչպես նաև նախաքննության ընթացքում տված ցուցմունքում վկան հայտնել էր «փակ սենյակ» Սաչկովի այցելությունների մասին՝  բանալիով փակված դուռը  բացել էր,  մտել, որոշ ժամանակ անց դուրս եկել, փակել դուռն  ու գնացել: Մեկ  ուրիշ անգամ Սաչկովն եկել էր 25-30 տարեկան սլավոնական արտաքինով տղայի հետ, մոտ 40 րոպե մնալուց հետո դուրս են եկել սենյակից, փակել՝  նրանց գնալուց հետո դուռը փակ էր, սակայն կնիքը  խախտված էր:
«ԱրմենՏել»-ի շահագործման ծառայության պետ վկան հայտնեց, որ «ազգային անվտանգության կարիքների համար» կապուղու համար իրենք կապ են հաստատել առաջին հարկի և երկրորդ հարկում գտնվող առանձնացված սենյակի միջև: Նախաքննության ժամանակ վկան  ասել էր,  որ «Սաչկովն ասել է՝  պետք է շտապ անել՝  ազգային անվտանգության կարիքների համար է»:
Հիշեցնենք, որ «Արմենտել» ՓԲ ընկերության անվտանգության տնօրինության ղեկավար Աշոտ Պողոսյանն, ըստ մեղադրանքի, աշխատանքը կորցնելու մտավախությունից ելնելով՝  համաձայնել է  վերադասի, այն է՝ «Վիմպելկոմ» ՓԲ ընկերության ԱՊՀ երկրներում անվտանգության տնօրինության պետ Ալեքսանդր Զուբովի առաջարկությանը՝ «Արմենտել» ՓԲ ընկերության շահերին հակառակ ստեղծել միջազգային մուտքային հեռախոսազանգերի համար այլընտրանքային կապուղի և ինքնուրույն մատուցել արտասահմանյան կապի օպերատորների կողմից դեպի «Արմենտել» ՓԲ ընկերության բաժանորդներին ուղղված հեռախոսազանգերի սպասարկման ծառայություններ, ՀՀ տարածքում օգտագործելով նաև «Արմենտել» ՓԲ ընկերության ենթակաոուցվածքը, սակայն շրջանցելով դրա հաշվարկային համակարգը»:
Աշոտ Պողոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի չորս  հոդվածներով՝ 188-րդ  հոդվածի 3-րդ մասի 1, 2 կետերով, 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 252-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 253-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ կազմակերպված խմբի կողմից կատարված ապօրինի ձեռնարկատիրություն, որը զուգորդվել է անձանց կամ կազմակերպություններին կամ պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելով, առևտրային կազմակերպության ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ համակարգչային տեղեկատվությունը փոփոխելը, համակարգչային սաբոտաժը:
17:29 02/03/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«ԱրմենՏել»-ի գործի շրջանակներում Հայաստանին է արտահանձնվել ընկերության նախկին ղեկավարներից մեկը
12:19 18/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«ԱրմենՏելի» նախկին գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի փաստաբանը դիմել է դատարան

Свидетели по делу “АрменТел” рассказали об оказавшейся вне зоны видеонаблюдения “тайной комнате” 03/05/2015   18:40  |  Криминальная хроника
Директор технического блока ЗАО “АрменТел”(торговая марка “Билайн”)Владимир Сачков был не только в курсе, но сам курировал “альтернативным” трафиком, наладка которого была осуществлена на основании устного согласия Сачкова.
Свидетель, который является руководителем соответствующей службы, на сегодняшнем заседании суда по делу о незаконной передаче международного трафика оператора в обход расчетной системы компании “АрменТел” заявил, что им об этом сообщил Сачков. “Будьте спокойны, все нормально” – процитировал Сачкова свидетель.
Последний отправил их к руководителю службы безопасности компании.
Погосян, по словам свидетеля, заявил, что каналы связи принадлежат службе нацбезопасности, “было дано тайное поручение”. “Секретный пакет находится в моем сейфе, однако мы не имеем права показывать его”, - сказал, по утверждению свидетеля, Ашот Погосян. Было также отмечено, что эти каналы не будут официально оформлены.
Проведенный аудит, однако, выявил незаконность каналов связи, которые не принадлежали ни Службе нацбезопасности, ни Министерству обороны.
Другой свидетель, который является оператором видеонаблюдения компании “Армобил”, отвечающей за охрану объекта, рассказал, что тайная закрытая комната была вне зоны видеонаблюдения, а “им было сказано, что их это не касается”.
Свидетель также поведал, что в “закрытую комнату” можно было попасть только по указанию Ашота Погосяна и его заместителя. Свидетель в своих показаниях, данных как на суде, так в ходе предварительного следствия, сообщил о том, что Сачков бывал в “закрытой комнате”: однажды он открыл дверь, которая была заперта на ключ, зашел туда и спустя какое-то время вышел оттуда, заперев за собой дверь. Был и такой случай, когда Сачков пробыл там около 40 минут с каким-то мужчиной славянской внешности в возрасте примерно 25-30 лет, а затем вышел, заперев за собой дверь.
Начальник службы эксплуатации компании “АрменТел”, который проходит свидетелем по делу, заявил, что они наладили канал связи для “нужд национальной безопасности” и между отдельными комнатами, расположенными на первом и втором этажах. Свидетель в ходе следствия сказал, что “Сачков заявил, что надо срочно сделать это и что это для нужд нацбезопасности”.
Согласно обвинительному заключению, в ноябре 2009 года Ашот Погосян, опасаясь увольнения, во время пребывания в командировке в Москве согласился на предложение руководителя департамента безопасности компаний в странах СНГ ОАО “ВымпелКом” Александра Зубова.
Ему, согласно обвинительному заключению, предлагали вопреки интересам компании “АрменТел” создать альтернативный международный трафик входящих звонков и самостоятельно предоставлять услуги по обслуживанию звонков, направляемых иностранными операторами на номера абонентов компании “АрменТел”, используя для этого инфраструктуру “АрменТела” на территории Армении, но в обход ее расчетной системы.
Ашоту Погосяну предъявлено обвинение по пп.1, 2 ч. 3 ст. 188(Незаконное предпринимательство, сопряженное с причинением ущерба в особо крупных размерах лицам, или организациям, или государству, совершенное организованной группой), ч. 2 ст. 214(Злоупотребление полномочиями служащими коммерческих или иных организаций, повлекшее тяжкие последствия), п.3 ч. 2 ст. 252(Изменение компьютерной информации, совершенное с использованием должностного положения), ч.1ст. 253(Компьютерный саботаж) Уголовного кодекса Армении.
17:57 02/03/2015  |  Актуальная темаБеларусь экстрадировала в Армению одного из бывших руководителей ЗАО “АрменТел”
16:49 06/02/2015  |  Актуальная темаВ деле экс-гендиректора ЗАО “АрменТел” Игоря Климко появились новые подробности
12:58 26/12/2014  |  Актуальная темаАдвокат Тигран Атанесян пока не может взять на себя защиту экс-гендиректора ЗАО “АрменТел” Игоря Климко
13:18 18/12/2014  |  Актуальная темаАдвокат экс-гендиректора ЗАО “АрменТел” Игоря Климко обратился в суд
09:50 28/11/2014  |  Актуальная темаБывший финансовый директор ЗАО “АрменТел” обвиняется в причинении крупного ущерба государству
11:02 12/11/2014  |  Пресса“Жоговурд”: Бывший финансовый директор “АрменТела” будет экстрадирован в Армению
13:59 16/07/2014  |  Актуальная темаВ Беларуси задержан бывший высокопоставленный чиновник ЗАО “АрменТел“?
13:32 11/07/2014  |  Криминальная хроникаВ ЗАО “АрменТел” проходит налоговая проверка
19:22 10/07/2014  |  Актуальная темаЭкс-гендиректор ЗАО “АрменТел” Игорь Климко разыскивается армянскими правоохранителями