Գործող գյուղապետերից 15-ը մնացին առանց մրցակցի. Արմավիրի քաղաքապետի պաշտոնին հավակնում է 2 թեկնածու 03/04/2015   09:55  |  Ընտրական իրավունք
Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Շիրակի, Սյունիքի, Վայոց ձորի և Տավուշի մարզերի 26 համայնքներում, որտեղ մարտի 15-ին կանցկացվեն համայնքի ղեկավարի հերթական ընտրություններ, այս պահի դրությամբ գործող համայնքապետերից 15-ը մնացել են առանց մրցակցի:
11 համայնքներում, այդ թվում՝ Արմավիր քաղաքում, գործող համայնքապետերն առայժմ ունեն մրցակիցներ:
Արմավիրում ինքնաբացարկ են հայտնել գրանցված 6 թեկնածուներից 4-ը: Արդյունքում՝ Արմավիրի քաղաքապետի պաշտոնին հավակնում են ինքնաառաջադրված հանրապետականներ՝ գործող քաղաքապետ Ռուբեն Խլղաթյանը և Արմավիրի մարզպետի օգնական Նվեր Պետրոսյանը:
Ինչպես տեղեկանում ենք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքէջից, թեկնածուների գրանցման վերջնաժամկետից ՝ փետրվարի 18-ից, հետո համայնքի ղեկավարի ընտրություններին մասնակցելու համար ընդհանուր առմամբ գրանցված 59 թեկնածուներից 20-ն ինքնաբացարկ են հայտնել: Այսպիսով՝ 26 համայնքների ղեկավարների պաշտոնների համար ընտրապայքարը շարունակում է 39 թեկնածու:
Ինքնաբացարկ հայտնելու վերջնաժամկետը մարտի 15-ի ժամը 18-ն է:
Նշենք, որ նախապես համայնքի ղեկավարի ընտրություն էր նախատեսված նաև Կոտայքի մարզի Գետարգել համայնքում, սակայն գյուղապետի ընտրությունը համարվել է չկայացած, քանի որ գրանցվել է միայն մեկ թեկնածու: Նշված համայնքում ՀՀ ընտրական օրենսգրքի պահանջներին համապատասխան ապրիլի 5-ին նշանակվել է նոր ընտրություն:

Два кандидата претендуют на пост мэра армянского города Армавир 03/04/2015 10:29 | Избирательное право
Очередные выборы глав сельских администраций пройдут 15 марта в 26 общинах Арагацотнской, Араратской, Армавирской, Гегаркуникской, Котайкской, Ширакской, Сюникской, Вайоцдзорской и Тавушской областях Армении.По состоянию на данный момент,15 действующих глав сельских общин остались без соперника.
Действующим руководителям 11 общин, в том числе мэру города Армавир, пока еще есть с кем посоперничать.
Четверо из шести зарегистрированных в Армавире кандидатов взяли самоотвод. В итоге на пост мэра Армавира претендуют республиканцы-самовыдвиженцы: действующий градоначальник Рубен Хлгатян и помощник губернатора Армавирской бласти Нвер Петросян.
Как сообщается на сайте Центральной избирательной комиссии Армении, после истечения срока регистрации кандидатов(18 февраля) 20 из 59 кандидатов, зарегистрированных для участия в выборах руководителя общины, заявили о самоотводе. Таким образом, борьбу за пост главы в 26 общинах продолжат 39 кандидатов.