ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի բազմաչարչար նախագծի ապագան առայժմ մշուշոտ է 03/02/2015   16:12  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾ
Հայաստանի Հանրապետության իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016 թվականների ռազմավարական ծրագրից բխող միջոցառումների ցանկի համաձայն՝ կառավարությունը պետք է մինչև 2012թ. դեկտեմբեր ՀՀ Ազգային ժողով ներկայացներ ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագիծը: Նույն ցանկում այս կետի դիմաց նշված է, որ  օրենսգրքի նախագիծը ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված է ԱԺ-ի քննարկմանը:
Դատելով, սակայն, այս բազմաչարչար նախագծի հետ կապված հետագա զարգացումներից, այն ԱԺ լիագումար նիստում քննարկվելու և ընդունվելու համար դեռևս երկար ճանապարհ ունի անցնելու:
Նախագիծն իրոք կառավարությունից ստանալուց հետո ԱԺ-ում շրջանառության մեջ է դրվել 2012թ-ի սեպտեմբերից: Այն թեև 2014թ. մայիսի 19-ին ընդգրկվել է նստաշրջանի օրակարգ, սակայն Արդարադատության նախարարության և ԱԺ հանձնաժողովի ներկայացուցիչներից բաղկացած աշխատանքային խմբի կողմից տևական ժամանակ մանրակրկիտ քննարկվել է: Քննարկումների ավարտից հետո այն ուղարկվել է Արդարադատության նախարարություն՝ լրամշակելու նպատակով:
ՀՀ արդարադատության նախարարի մամուլի քարտուղար Ծովինար Խաչատրյանը 2014թ. հոկտեմբերի վերջին հայտնել էր, որ աշխատանքային խումբը ներկայումս ամփոփում է նախագծի վերաբերյալ ԱԺ պատգամավորների ներկայացրած առաջարկությունների քննարկման արդյունքները և 2-3 շաբաթից այն նորից կուղարկվի Ազգային ժողով:
Այդուհանդերձ, ինչպես ի պատասխան «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցի՝ հայտնեց ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, հանձնաժողովն Արդարադատության նախարարությունից առ այսօր չի ստացել նախագծի վերաբերյալ ԱԺ պատգամավորների ներկայացրած առաջարկությունների քննարկման արդյունքները, ինչից պարզ կդառնա, թե նախարարությունը որ առաջարկներն է ընդունել, իսկ որոնք՝ ոչ:
12:58 27/10/2014  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾՔրեական դատավարության օրենսգրքի բազմաչարչար նախագիծը 2-3 շաբաթից նորից կուղարկվի ԱԺ
17:02 14/07/2014  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾՔրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագծի նախնական քննարկումներն ավարտվել են

Будущее многострадального проекта нового УПК Армении все еще остается туманным 03/02/2015   17:30  |  Проект УПК
Правительство Армении, согласно исходящему из стратегической программы перечню мероприятий, должно было до декабря 2012 года представить в Национальное Собрание проект нового Уголовно-процессуального кодекса РА. В то же списке под этим пунктом значится, что проект УПК представлен правительством на рассмотрение парламента.
Судя, однако, по дальнейшим событиям, этот многострадальный проект прежде чем стать предметом обсуждения на пленарном заседании НС, должен пройти длинный путь.
Проект действительно был введен в обращение в НС в 2012 году после его получения от правительства. Хотя он был включен в повестку дня сессии 19 мая 2014 года, однако рабочая группа в составе сотрудников Министерства юстиции и представителей парламентской комиссии детально обсуждала его на протяжении длительного времени. После завершения обсуждений проект был направлен в Минюст на доработку.
Пресс-секретарь министра юстиции Цовинар Хачатрян в конце октября 2014 года сообщила, что рабочая группа подводит итоги обсуждения предложений депутатов НС и проект нового УПК через 2-3 недели вновь будет направлен в парламент.
Тем не менее, как сообщил “Фактинфо” председатель постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян, комиссия по сей день не получала от Министерства юстиции итоги обсуждений предложений депутатов, которые, в частности, внесли бы ясность в то, какие из них был приняты, а какие отклонены.