Սահմանային իրավիճակը կրկին լարված է 03/02/2015 11:25 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ և ԼՂՀ սահմանային իրավիճակը կրկին լարված է: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման դեպքերը կրկնակի ավելացել են:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 28-ի ժամը 14։25-ի սահմաններում, հակառակորդի դիվերսիոն հետախուզական խումբը փորձել է ներթափանցել N զորամասի պահպանության տակ գտնվող մարտական հենակետ, ինչի արդյունքում ստացած հրազենային վնասվածքներից մահացել են նույն զորամասի գումարտակի հրամանատար, փոխգնդապետ Արտակ Սեդրակի Աղեկյանը և ժամկետային զինծառայող, շարքային Հայկ Գրիգորի Բարոյանը։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 13-րդ կետերով, կատարվում է նախաքննություն:

Ситуация на границе вновь обострилась – Минобороны Армении 03/02/2015   11:44  |  Актуальная тема
Ситуация на армяно-азербайджанской границе и на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения вновь обострилась. Об этом ИА “ФактИнфо” сообщил пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян. “Вдвое участились случаи нарушения ВС Азербайджана режима прекращения огня”, - добавил Ованнисян.
Напомним, 28 февраля с.г., примерно в 14։25 по местному времени диверсионно-разведывательная группа ВС Азербайджана предприняла попытку проникновения в направлении боевых позиций оборонительного участка N-ской воинской части Армии обороны НКР, в результате чего от полученных огнестрельных ранений погибли командир той же воинской части, подполковник Артак Седракович Агекян и солдат срочной службы, рядовой Айк Григорьевич Бароян.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пп. 1 и 13 ч. 2 ст.104 УК РА (убийство двух и более лиц, совершенное группой лиц или организованной группой по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма). Ведется расследование.