«Պրոբացիայի ծառայությունը օգտակար է թե՛ տուժողների, թե՛ հանցագործություն կատարած անձի համար». Սուրեն Քրմոյան (Տեսանյութ) 02/27/2015 11:20 | Հարցազրույց
Մինչև 2016թ-ը ՀՀ-ում նախանշված է ներդնել նոր` Պրոբացիայի ծառայություն: Թե ինչ փուլում են ծառայության ներդրման նախապատսատական աշխատանքները, և երբ հասարակությունը կտեսնի այն գործողության մեջ, «Փաստինֆո»-ի հարցերին պատասխանել է ՀՀ Արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանը:
- Պարոն Քրմոյան, պրոբացիոն ծառայության ներդրման վերաբերյալ քննարկումները, կարծես արդեն իրականությանը մոտենալու եզրագծեր են ձեռք բերում: Ե՞րբ կունենանք ավելի կոնկրետ պատկեր, թեկուզ օրենսդրական ակտերի մակարդակով: Ե՞րբ ՀՀ-ում պարզ կդառնա, թե ինչ է պրոբացիոն ծառայությունը:
- Իրո'ք, արդեն ժամանակն է եկել, որ գործնական քայլեր կատարենք: Նախորդ տարվա ընթացքում մենք բազմաթիվ քննարկումներ ենք ունեցել` պրոբացիայի ծառայության ներդրման հետ կապված, այս տարի արդեն գործնական քայլերի ժամանակն է: Մենք արդեն իսկ կառավարություն ենք ներկայացրել պրոբացիայի ծառայության ներդրման հայեցակարգը, որը, հուսով ենք, կառավարությունն արձանագրային որոշման տեսքով կհաստատի, և, որը ուղենիշ կլինի և’ Արդարադատության նախարարության, և' իրավապահ մարմինների համար` պրոբացիայի ծառայության ներդրման հարցում:
Բացի այդ, տեղեկացնեմ, որ մենք մշակել ենք համապատասխան օրենսդրական ակտեր: Քրեական, Քրեական դատավարության և Քրեակատարողական օրենսգրքերում փոփոխությունների նախագծեր ենք մշակել, որը թույլ կտա պրոբացիայի ծառայությունը ներդնել և այլընտրանքային պատժատեսակները կիրառել հենց պրոբացիայի ծառայության կողմից: Մշակման փուլում է գտնվում նաև Պրոբացիայի ծառայության մասին օրենքը, որ ամբողջական կարգավորում կնախատեսի այդ բոլոր հարաբերությունների համար: Հուսով ենք, որ մարտի կեսերին մենք այդ օրենքը շրջանառության մեջ կդնենք, և ապրիլ ամսին կներկայացնենք ԱԺ քննարկմանը:
Որպես գործնական քայլ, ուզում եմ նշել, որ մենք մայիս ամսից արդեն պիլոտային ծրագրեր ենք իրականացնելու 2 մարզերում: Փորձարարական այդ ծրագրի տեսքով մենք փորձելու ենք ներդնել և պրոբացիայի ծառայությունը պիլոտային ռեժիմով աշխատեցնել, որից հետո կներդնենք նաև ամբողջ հանրապետությունում: Պետք է նշեմ, որ մենք ունենք որպես ուղենիշ ՀՀ նախագահի կողմից հաստատված իրավական և դատական ոլորտի բարեփոխումների ծրագիրը` 2012-16թթ համար, որտեղ հստակ նշված է, որ պետք է ստեղծվի քրեակատարողական ծառայությունից անջատ պրոբացիայի ծառայություն, և ժամկետները սահմանված են մինչև 2016թ.-ը: Եվ մենք այս տարվա ընթացքում բոլոր անհրաժեշտ գործնական և օրենսդրական քայլերը պետք է անենք, որ ծառայությունը գործի:
- Մտավախություն չկա՞, որ մեր հասարակությունը գիտակցական մակարդակով դեռ պատրաստ չէ այս ծառայությանը: Չէ՞ որ տեսակետ կա, որ եթե մարդը հանցանք է գործել, նա պետք է իր պատիժն անպայման կրի ազատազրկման վայրում: Արդարադատության համակարգից դա են պահանջում նաև տուժողները: Մտավախություն չկա՞, որ մարդիկ դա չեն ընդունի:
- Այդ մտավախությունը կա, և մենք դա կանխատեսում ենք, որ ծառայության գաղափարախոսությունը կարող են չհասկանալ թե’ մեր ազգաբնակչությունը, թե’ հենց պրոբացիայի ծառայություն իրականացնողը: Քանի որ անձնակազմի մի մասը մենք վերցնելու ենք Քրեակատարողական ծառայության այլընտրանքային պատիժների կատարման ստորաբաժանումից, մենք պետք է այս ժամանակահատվածում` մինչև ծառայության ներդրումը, ակտիվ տեղեկատվական ծրագրեր իրականացնենք, որպեսզի իրազեկենք մեր քաղաքացիներին և, ինչու չէ` ուսուցանենք մեր աշխատակիցներին պրոբացիայի ծառայության առավելությունների մասին:
Միայն շեշտեմ, որ պրոբացիայի ծառայությունը օգտակար է թե’ տուժողների, թե’ հանցագործություն կատարած անձի համար, որովհետև բերում է նրանց հաշտեցման, տուժողների խնդիրների ավելի արդյունավետ և արագ լուծման: Չէ՞ որ ոչ բոլոր դեպքերում է, երբ որ անձը պատժվում է, դրանով հարթվում են բոլոր պատճառված վնասները, իսկ այս համակարգը թույլ է տալիս բանակցելու, մեդիացիայի, նրանց` և’ տուժողի, և’ հանցագործություն կատարող անձի շահերը հաշվի առնելով, նաև ապագայում նշված անձի կողմից հանցագործությունների կատարումը կանխարգելելու նպատակով որոշակի գործողություններ կատարեն, որպեսզի պատճառված վնասը ավելի շուտ հարթվի և, կարծում եմ, այս պարագայում, տուժողները ավելի գոհունակությամբ կհեռանան այս ծառայությունից, իրենց շահերն ավելի շատ հաշվի կառնվեն, քան գործող համակարգի պայմաններում:
- Իսկ ի՞նչ միջոցներով է կատարվելու վերահսկողությունը պրոբացիայի ծառայության նկատմամբ:
- Նախ առաջին` վերահսկողությունը դա լավ ներդրված համակարգն է, մենք փորձելու ենք մանրամասն կանոնակարգել այս բոլոր հարաբերությունները, որպեսզի հստակ լինի և’ պրոբացիայի ծառայողի իրավունքներն ու պարտականությունները, և’ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմները, և’, ինչու չէ, նաև փորձելու ենք բոլոր կոռուպցիոն ռիսկերը հաշվի առնել և ռիսկերից ազատ համակարգ ներդնենք: Բայց, այդուհանդերձ, նախատեսվում է համապատասխան համակարգ ստեղծել Արդարադատության նախարարության համակարգում, և կարծում եմ, անհրաժեշտության դեպքում, մեր տեսչությունը հսկողություն կսահմանի այս ծառայության կողմից պատիժների իրականացման նկատմամբ:

Замглавы Минюста Армении: Служба пробации полезна как для потерпевших, так и для лица, совершившего преступление 02/27/2015 12:53 | Интервью
Государственную Службу пробации в Армении планируется внедрить до конца 2016 года. На каком этапе находятся подготовительные работы по внедрению вышеуказанной службы и когда общество сможет увидеть ее в действии? На эти и другие вопросы в интервью ИА “ФактИнфо” ответил заместитель министра юстиции Армении Сурен Крмоян.
ФактИнфо - Г-н Крмоян, обсуждения по внедрению Службы пробации, кажется, уже обретают реальные контуры. Когда мы сможем лицезреть конкретную картину, хотя бы на уровне законодательных актов, и когда станет ясно в Армении, что из себя представляет Служба пробации?
Сурен Крмоян - Действительно, настало время для практических шагов. В течение прошлого года мы провели множество обсуждений по вопросу о внедрении Службы пробации. Мы уже представили в правительство концепцию внедрения Службы пробации, которую, надеемся, кабмин утвердит в виде протокольного решения и которая станет ориентиром для Минюста и правоохранительных органов.
Кроме того, сообщаем, что мы разработали соответствующие законодательные акты, в частности законопроекты о внесении изменений в Уголовный, Уголовно-процессуальный и Уголовно-исполнительный кодексы Армении, которые позволят внедрить Службу пробации и применять альтернативные виды наказания именно в рамках действия данной Службы. На стадии разработки находятся также закон о “Службе пробации”, который предусмотрит полноценное регулирование этих отношений. Надеемся, что в середине марта мы введем этот закон в обращение и уже в апреле представим на рассмотрение Национального Собрания.
Планируется реализация пилотных программ в двух областях республики. Мы попытаемся задействовать Службу пробации в пилотном режиме, после чего внедрим его по всей республике. Должен отметить, что у нас в распоряжении в качестве руководства имеется утвержденная президентом Армении программа правовых и судебных реформ на 2012-2016гг., где четко обозначена необходимость создания до 2016 года Службы пробации отдельно от пенитенциарной службы. За текущий год мы должны предпринять все необходимые практические и законодательные шаги для ее запуска.
ФактИнфо - Есть опасения, что уровень правосознания нашего общества не готов еще к внедрению этой службы. Ведь бытует мнение, что если человек совершил преступление, то он непременно должен понести наказание в местах лишения свободы. Аналогичные шаги от системы правосудия требуют и потерпевшие. Нет ли у Вас опасений, что люди примут эту Службу в штыки?
Сурен Крмоян - Подобные опасения имеются, и мы допускаем, что идею внедрения службы может не встретить понимания как у населения, так и у исполнителей Службы пробации. Дело в том, что часть персонала планируется привлечь из отделов по исполнению альтернативных наказаний пенитенциарной службы. Мы должны до внедрения Службы пробации развернуть активную информационную деятельность, дабы ввести в курс дела граждан и объяснить нашим сотрудникам ее преимущества.
Отмечу, что Служба пробации полезна как для потерпевших, так и для человека, совершившего преступление, поскольку способствует примирению сторон и более оперативному и эффективному решению проблем потерпевших. Ведь не во всех случаях, когда имеет место наказание человека, улаживается ситуация с нанесенным ущербом. Это же система предоставляет возможность для переговоров, медиации(технология альтернативного урегулирования споров – прим. ФактИнфо), определенных действий с целью предупреждения в будущем преступлений с учетом интересов как потерпевшей стороны, так и лица, совершившего преступление, а также скорейшего урегулирования вопроса о причиненном вреде. Я полагаю, что данная система предполагает больший учет интересов потерпевших, нежели действующая.
ФактИнфо - С помощью каких средств будет осуществляться надзор за Службой пробации?
Сурен Крмоян - Во-первых, надзор - это хорошо внедренная система.Мы попытаемся детально отрегулировать все отношения, дабы внести ясность в права и обязанности сотрудника Службы пробации, а также механизмы зашиты прав граждан, и почему бы нет, мы также попытаемся учесть все коррупционные риски и внедрить свободную от рисков систему. При этом планируется создание соответствующей системы в системе Министерства юстиции, и я полагаю, что в случае необходимости, наша инспекция установит контроль за исполнением Службой пробации наказаний.