Պրոբացիոն ծառայության ներդրմանը վերաբերող օրենսդրական փաթեթը շուտով կներկայացվի կառավարություն 02/26/2015 18:11 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պրոբացիոն պետական ծառայության ներդրումն ապահովող օրենսդրական նախագծերի փաթեթը կառավարություն կներկայացվի արդեն մարտ-ապրիլ ամիսներին:
Այս մասին այսօր հրավիրված քննարկմանը հայտարարեցին աշխատանքային խմբի անդամները` հավելելով, որ այն այժմ քննարկվում է բոլոր շահագրգիռ գերատեսչությունների կողմից: Նրանցից ստացված առաջարկություններն ու կարծիքները հաշվի առնելուց հետո նախագիծը կներկայացվի կառավարության, ապա նաև` ԱԺ հաստատմանը:
Ի դեպ, հետաքրքրական է, որ, ինչպես այսօր ներկայացվեց քննարկման ընթացքում, ծրագիրը նախատեսվածից շուրջ կես տարի ուշացել է` 2014-ին կառավարության փոփոխության հետևանքով:
Նախորդ կառավարությունը նախատեսում էր օրենսդրական փաթեթը խարհրդարան ներկայացնել 2014թ-ի աշնանը: Ձգձգման արդյունքում նախատեսվել է նոր ժամկետ` 2015թ. գարուն:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ-ում պրոբացիոն ծառայության ներդրման ծրագիրը մեկնարկել է 2014թ. մայիսի 1-ին: Դրա ավարտը նախանշված է 2016թ. ապրիլի 30-ին: Քննարկման մասնակիցները վստահեցրեցին, որ չնայած ուշացումներին, ծրագիրը կավարտվի ճիշտ ժամկետում:

Законодательный пакет по внедрению в Армении Госслужбы пробации будет вскоре представлен на рассмотрение правительства 02/26/2015   20:09  |  Актуальная тема
Пакет законодательных инициатив по внедрению в Армении государственной Службы пробации будет представлен правительству уже в марте-апреле текущего года. Об этом сообщили в ходе обсуждения в четверг члены рабочей группы, добавив, что в настоящее время законодательный пакет рассматривается всеми заинтересованными ведомствами.
После того, как будут учтены все полученные от ведомств предложения и мнения, проект будет представлен на утверждение правительства, а затем– в Национальное Собрание.
Примечательно, что законопроект представят с опозданием в полгода ввиду смены правительства в 2014 году.
Предыдущее правительство планировало представить законодательный проект в парламент осенью 2014 года. В результате задержки сроки сдвинулись до весны 2015 года.
Напомним, что программа внедрения в Армении государственной Службы пробации стартовала 1 мая 2014 года. Его завершение намечено на 30 апреля 2016 года. Участники обсуждения заверили, что, несмотря на задержку, программа будет завершена в срок.